Trwa ładowanie...

GIF wycofuje z rynku popularny preparat na alergię. "Zagrożenie dla zdrowia i życia"

GIF wycofuje z rynku popularny preparat na alergię. "Zagrożenie dla zdrowia i życia"
GIF wycofuje z rynku popularny preparat na alergię. "Zagrożenie dla zdrowia i życia" (Getty Images)

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego o nazwie Allergovit. Podczas produkcji doszło do pomyłki i błędnego oznakowania fiolek leku.

spis treści

1. Wycofanie produktu Allegrovit

Decyzją GIF-u 10 stycznia 2023 roku z rynku wycofano Allergovit wskazany do leczenia przyczynowego schorzeń alergicznych takich jak: alergiczny katar (nieżyt nosa), alergiczne zapalenie spojówek, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek i/lub alergiczna astma oskrzelowa, wywoływane przez narażenie na swoiste alergeny pyłków roślin.

"Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło zgłoszenie od spółki Przedsiębiorstwo Nexter Sp. z.o.o. z siedzibą w Przyszowicach, prowadzącej hurtownię farmaceutyczną, dotyczące błędnego oznakowania przedmiotowej serii produktu leczniczego Allergovit, obie fiolki w opakowaniu zostały oznakowane tym samym kolorem kapsla" – czytamy na stronie GIF-u.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Fiolki, które zawierają etykietę wskazującą stężenie A1000 TU/ml zostały oznakowane kapslem jednolitym, ciemnoniebieskim a fiolki zawierające etykietę wskazującą stężenie B-10000 TU/ml zostały oznakowane takim samym jednolitym, ciemnoniebieskim kapslem.

W związku z tym, że istnieje ryzyko wprowadzenia w błąd personelu medycznego, a co za tym idzie przyjęcia przez pacjenta zbyt wysokiej dawki leku, czego konsekwencją może być zagrożenie życia i zdrowia pacjentów, Główny Inspektor Farmaceutyczny postanowił wycofać produkt z obrotu.

Szczegóły wycofania:

  • data decyzji: 10.01.2023
  • typ decyzji: wycofanie z obrotu
  • numer decyzji: 2/2023
  • nazwa produktu leczniczego: Allergovit
  • moc produktu leczniczego: dawki do leczenia początkowego: stężenie A - 1000 TU/ml, stężenie B - 10 000 TU/ml
  • postać produktu leczniczego: zawiesina do wstrzykiwań
  • Allergopharma GmbH & Co. KG

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze