Trwa ładowanie...

Godzinna drzemka może zwiększyć zdolności psychiczne u osób starszych

Avatar placeholder
10.01.2017 22:03
Godzinna drzemka może zwiększyć zdolności psychiczne u osób starszych
Godzinna drzemka może zwiększyć zdolności psychiczne u osób starszych

Nowe badanie przynosi dobre wieści dla osób starszych, które lubią popołudniową drzemkę, stwierdzając, że godzinna siesta może poprawić pamięć i umiejętności myślenia.

Współautor badania Junxin Li z Centrum Snu i Neurobiologii Dobowej na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore, i jego zespół przedstawiają swoje wyniki w "Journal of American Society Geriatria".

Z wiekiem nasze funkcjonowanie poznawcze się osłabia. Możemy mieć problemy z zapamiętywaniem imion, zapomnieć, gdzie zostawiliśmy klucze, albo mamy problemy z uczeniem się nowych rzeczy.

Dla niektórych osób starszych spadek funkcji poznawczych może być bardziej nasilony, co może prowadzić do choroby Alzheimera i innych form demencji.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Badania wykazały, że bycie aktywnym, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, może pomóc utrzymać umysł w dobrej kondycji w starszym wieku, ale jaki jest faktyczny wpływ popołudniowej drzemki?

Popołudniowa drzemka może okazać się przydatnym nawykiem na stare lata
Popołudniowa drzemka może okazać się przydatnym nawykiem na stare lata (Shutterstock)

Wcześniejsze badania sugerowały, że drzemka może poprawić funkcje poznawcze u osób starszych, podczas gdy inne badania wykazały, że dzienne drzemki mogą pięciokrotnie poprawić pamięć.

Według amerykańskiej Narodowej Organizacji Snu popołudniowa drzemka trwająca około 20-30 minut jest najlepsza dla zwiększenia czujności i sprawności umysłowej, bez zakłócania snu nocnego.

Nowe badanie sugeruje jednak, że drzemka trwająca około 1 godzinę, jest idealnym rozwiązaniem dla poprawy funkcji poznawczych u osób starszych.

Li i współpracownicy doszli do swoich wyników, analizując dane od 2 974 chińskich dorosłych w wieku 65 lat i starszych, którzy byli częścią Chińskiego Długotrwałego Badania Zdrowia i Emerytury.

Gwiazdy, które mają problemy ze snem
Gwiazdy, które mają problemy ze snem [8 zdjęć]

Jeśli często masz problemy ze snem, nie możesz zasnąć, przewracasz się z boku na bok lub liczysz barany,

zobacz galerię

Wszyscy uczestnicy przeszli serię testów, w których oceniano uwagę, pamięć epizodyczną i zdolności wzrokowo-przestrzenne, w tym testy matematyczne, wiedzę na temat świata i rysowanie kształtów.

Pacjenci zostali również zapytani, jak długo trwa ich poobiednia drzemka każdego dnia w ciągu ostatniego miesiąca. Na podstawie swoich odpowiedzi zostali oni podzieleni na cztery grupy. Kategorie te stanowią osoby niedrzemiące (0 minut), ucinające sobie krótkie (mniej niż 30 minut), umiarkowanie długie (30-90 minut) oraz długie drzemki (ponad 90 minut).

Zespół informuje, że około 57,7 proc. uczestników zgłosiło, że ucinają sobie poobiednie drzemki, a średnio drzemka trwała około 1 godzinę.

ZOBACZ TAKŻE:

W porównaniu z osobami niedrzemiącymi naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy mieli umiarkowaną popołudniową drzemkę, mieli lepsze wyniki w testach poznawczych.

Osoby drzemiące umiarkowanie miały również lepsze wyniki poznawcze niż osoby drzemiące krótko i długo. Średnio zmniejszenie zdolności umysłowych osób niedrzemiących oraz krótko i długo drzemiących było około cztery do sześciu razy większe niż w przypadku osób drzemiących umiarkowanie długo.

Zespół stwierdza, że osoby, które nie ucinają drzemek, albo ucinają jedynie krótkie lub długie drzemki odnotowały spadek funkcji poznawczych, który jest porównywalny do spadku w ciągu kolejnych 5 lat.

Naukowcy podkreślają, że ich badanie jest obserwacyjne, więc nie można udowodnić, że popołudniowe drzemki mają bezpośrednie korzyści dla funkcjonowania poznawczego osób starszych.

Mimo to, Li i jego współpracownicy uważają, że ich wyniki są podstawą do dalszych badań.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze