Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Gonioskopia (badanie kąta przesączania) - cel i przebieg badania

Avatar placeholder
09.04.2021 09:24
Gonioskopia (badanie kąta przesączania) - cel i przebieg badania
Gonioskopia (badanie kąta przesączania) - cel i przebieg badania

Gonioskopia jest to wykonywane w okulistyce badanie kąta przesączania. Kąt przesączania to struktura zawarta w gałce ocznej pomiędzy obwodową częścią rogówki i przednią twardówki a podstawą tęczówki. Odpowiada on za odpływ z gałki ocznej tzw. cieczy wodnistej, a tym samym za utrzymanie prawidłowego ciśnienia w oku. Upośledzenie tego odpływu w wyniku całkowitego lub częściowego zamknięcia kąta przesączania prowadzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Gonioskopię przeprowadza się zatem w przypadku jaskry i nadciśnienia ocznego, a także urazów gałki ocznej, które mogły doprowadzić do uszkodzenia kąta.

Badanie wykonuje się za pomocą gonioskopu, czyli różnego typu soczewek (trójlustro Goldmanna, soczewki czterolusterkowe Zeissa). Przed badaniem powierzchnię oka znieczula się, ponieważ przyrząd przykłada się bezpośrednio do gałki ocznej (z niewielką ilością żelu). Ocenia się szerokość kąta ‒ może on być otwarty, zamknięty, zagrażający zamknięciem. Po badaniu przejściowo może utrzymywać się nieostre widzenie, uczucie ciała obcego pod powieką, zaczerwienienie oka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze