Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Gonioskopia (badanie kąta przesączania) - cel i przebieg badania

Gonioskopia jest to wykonywane w okulistyce badanie kąta przesączania. Kąt przesączania to struktura zawarta w gałce ocznej pomiędzy obwodową częścią rogówki i przednią twardówki a podstawą tęczówki. Odpowiada on za odpływ z gałki ocznej tzw. cieczy wodnistej, a tym samym za utrzymanie prawidłowego ciśnienia w oku. Upośledzenie tego odpływu w wyniku całkowitego lub częściowego zamknięcia kąta przesączania prowadzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Gonioskopię przeprowadza się zatem w przypadku jaskry i nadciśnienia ocznego, a także urazów gałki ocznej, które mogły doprowadzić do uszkodzenia kąta.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Badanie wykonuje się za pomocą gonioskopu, czyli różnego typu soczewek (trójlustro Goldmanna, soczewki czterolusterkowe Zeissa). Przed badaniem powierzchnię oka znieczula się, ponieważ przyrząd przykłada się bezpośrednio do gałki ocznej (z niewielką ilością żelu). Ocenia się szerokość kąta ‒ może on być otwarty, zamknięty, zagrażający zamknięciem. Po badaniu przejściowo może utrzymywać się nieostre widzenie, uczucie ciała obcego pod powieką, zaczerwienienie oka.

spis treści

  Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Lek. Magdalena Pikul
  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza