Trwa ładowanie...

Gorączka u dziecka – objawy, leczenie

Avatar placeholder
06.04.2021 18:09
Gorączka u dziecka – objawy, leczenie
Gorączka u dziecka – objawy, leczenie

Gorączka u dziecka może pojawić się nagle i bardzo szybko rośnie. Ważne jest, aby regularnie mierzyć gorączkę u dziecka. Jakie są objawy gorączki u dziecka? Jak należy mierzyć temperaturę u dziecka? Jak prawidłowo obniżyć gorączkę u dziecka i jak wygląda jej leczenie?

spis treści

1. Gorączka u dziecka – objawy

Gorączka u dziecka nie od razu musi oznaczać infekcji lub poważnej choroby. Niekiedy gorączka u dziecka jest objawem ząbkowania. Nie należy jednak samemu szukać przyczyny gorączki, ale warto w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem. Gorączka u dziecka rośnie bowiem bardzo szybko i jeżeli wiąże się z poważniejszymi dolegliwościami, może wymagać natychmiastowego działania.

Najczęstszymi objawami gorączki u dziecka są zarumienione policzki, spocona skóra i apatia. Dziecko zaniepokojone swoją bezradnością i złym samopoczuciem może również płakać, skarżyć się na bóle głowy, brzucha, a nawet kości. W przypadku bardzo wysokiej gorączki u dziecka mogą pojawić się drgawki.

Gorączka u dziecka objawia się zarumienionymi policzkami, spoconą skórą i apatią
Gorączka u dziecka objawia się zarumienionymi policzkami, spoconą skórą i apatią

2. Gorączka u dziecka – mierzenie temperatury

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Stan podgorączkowy u dziecka to temperatura między 37 a 38 stopni. Kiedy gorączka przekracza 38 stopni, ale nie jest wyższa niż 38,5 stopni jest umiarkowaną temperaturą. Można przy tym zakresie podać już lek przeciwgorączkowy. Jeżeli gorączka u dziecka przekracza 38,5 stopnia to bezwzględny sygnał, że należy już podać lek na obniżenie temperatury. Jeżeli temperatura przekracza 40 stopni wymaga pomocy lekarza.

To też musisz wiedzieć

W przypadku podejrzenia gorączki u dziecka należy mu zmierzyć temperaturę. U dzieci możemy mierzyć ją na kilka sposobów. Jednym z najpewniejszych pomiarów mierzenia temperatury u najmłodszych, jest pomiar w odbytnicy. Temperaturę można również zmierzyć pod pachami, w uchu, jak i z czoła. Istnieją specjalne termometry do mierzenia gorączki u dzieci w uchu i w ustach. Pomiar pokazuje się po kilku sekundach.

Sposoby na obniżenie gorączki bez leków
Sposoby na obniżenie gorączki bez leków [9 zdjęć]

Gorączka to wzrost temperatury ciała powyżej fizjologicznej normy. Jeśli jest umiarkowana, może mieć

zobacz galerię

3. Gorączka u dziecka – leczenie

Pilnej konsultacji lekarskiej wymaga gorączkujący noworodek i niemowlę. Starsze niemowlęta i małe dzieci wymagają wizyty u lekarza, gdy gorączce u dziecka towarzyszą wymioty, kaszel, biegunka, apatia, odmowa picia i jedzenia, a także zaburzenia świadomości. Do lekarza powinniśmy się również zgłosić, gdy gorączka trwa dłużej, niż trzy dni u starszych dzieci.

Obniżanie gorączki u dziecka powinniśmy rozpocząć, gdy temperatura przekracza 38,5 stopni. Należy wówczas podać lek przeciwgorączkowy zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Wśród domowych sposobów na obniżenie gorączki u dziecka znajdziemy chłodne okłady na czoło i nogi. Jeżeli chcemy dziecko zanurzyć w chłodniejszej wodzie, to należy pamiętać, że woda powinna być niższa o 2 stopnie od temperatury ciała.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze