Trwa ładowanie...

Groźny niedobór. Ryzyko raka jelita grubego wzrasta o 50 procent

Avatar placeholder
13.03.2024 14:46
Groźny niedobór. Ryzyko raka jelita grubego wzrasta o 50 procent
Groźny niedobór. Ryzyko raka jelita grubego wzrasta o 50 procent (Getty Images)

Większość z nas wie, że dobry sen jest kluczowy dla ogólnego zdrowia i samopoczucia, przyczynia się do regeneracji ciała i umysłu, poprawia koncentrację i wydajność, wspomaga układ odpornościowy i opóźnia proces starzenia się. To jednak nie koniec jego zbawiennych właściwości - sen działa również przeciwnowotworowo. Oto trzy rodzaje nowotworów, których możemy uniknąć dzięki właściwemu nocnemu odpoczynkowi.

spis treści

1. Rak piersi

Odkrycia opublikowane w Current Biology rzucają światło na związek między jakością snu a ryzykiem rozwoju nowotworu piersi. Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że te, których sen był często przerywany przez wiązkę światła, wykazały zwiększoną podatność na rozwój nowotworu piersi.

Z kolei analiza zdrowia myszy ze zdiagnozowanym nowotworem piersi wykazała, że u gryzonia z regularnie zakłócanym snem tkanki nowotworowe rozrastały się znacznie szybciej - już po 42 tygodniach zauważono u nich liczne zmiany nowotworowe. U osobników śpiących bez zakłóceń, podobne zmiany zaobserwowano dopiero po 50 tygodniach.

Zobacz film: "Jakie choroby może sugerować ból w klatce piersiowej?"

Eksperci, ekstrapolując te wyniki na ludzi, sugerują, że chroniczny niedobór snu może przyspieszyć rozwój nowotworu piersi nawet o pięć lat.

2. Rak prostaty

Amerykańscy naukowcy dwukrotnie przeanalizowali dane zdrowotne mężczyzn pod kątem zachorowalności na raka prostaty. Pierwsze badanie miało miejsce w latach 1950-1972 i obejmowało 400 tys. mężczyzn, drugie odbyło się w latach 1982-2012 i obejmowało kilkanaście tysięcy więcej danych.

Badania ujawniły znaczący związek między długością snu a ryzykiem rozwoju raka prostaty. Wyniki wykazały, że sen trwający poniżej pięciu godzin zwiększa ryzyko wystąpienia tego nowotworu o ponad 50 proc. Z drugiej strony, już sześciogodzinny sen nocny może zmniejszyć to ryzyko o 29 proc. Te odkrycia podkreślają krytyczne znaczenie odpowiedniej ilości snu dla męskiego zdrowia.

3. Rak jelita grubego

Zespół naukowców z amerykańskiego Case Western Reserve University w Cleveland przeprowadził badanie, mające na celu zidentyfikowanie czynników ryzyka związanych z rozwojem nowotworów w obrębie jelita grubego. W badaniu uczestniczyło 1240 osób, które na wstępie poddały się dogłębnemu wywiadowi dotyczącemu nawyków życiowych, diety, poziomu aktywności fizycznej oraz jakości snu. Następnym etapem była kolonoskopia, wykonana u każdego z badanych, mająca na celu dokładną ocenę stanu jelita grubego.

U 338 uczestników zidentyfikowano łagodne polipy nowotworowe, a naukowcy ustalili, że były to osoby, u których sen nie przekraczał siedmiu godzin na dobę. Ich zdaniem wyniki tych badań dostarczają nam informacji o tym, że brak odpowiedniej ilości snu może podwyższać ryzyko wystąpienia raka jelita grubego aż o 50 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze