Trwa ładowanie...

Antybiotyki zwiększają ryzyko raka jelita grubego

Na łamach "Journal of the National Cancer Institute" ukazały się badania szwedzkich naukowców, w których wskazano na wyraźny związek między długotrwałym zażywaniem antybiotyków a zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego w ciągu kolejnych 5-10 lat.

spis treści

1. Antybiotyki a zwiększone ryzyko raka jelita grubego

Zdaniem badaczy istotną rolę ogrywać tu może negatywny wpływ antybiotyków na mikrobiotę jelitową.

Naukowcy z Uniwersytetu w Umea w Szwecji doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych, które dotyczyły 40 tys. pacjentów z rakiem jelita grubego i które były zebrane w szwedzkim rejestrze na temat tego nowotworu w latach 2010-2016.

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa a cukrzyca. Dr Dzieciątkowski odpowiada"

Informacje te porównywano z danymi zebranymi wśród 200 tys. osób niechorujących na nowotwór. Dane na temat stosowania antybiotyków pochodziły ze szwedzkiego rejestru dotyczącego leków przepisywanych na receptę.

Analiza ujawniła, że w porównaniu z osobami, które nie przyjmowały antybiotyków, kobiety i mężczyźni zażywający je przez ponad pół roku mieli o 17 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, a dokładnie na raka części jelita grubego określanej jako wstępnica, czyli tej, do której jako pierwszej trafia pokarm z jelita cienkiego. Wzrost ryzyka odnotowano już po 5 do 10 lat od stosowaniu antybiotyków.

Nie stwierdzono natomiast zwiększonego ryzyka rozwoju raka zstępnicy, a u mężczyzn także odbytnicy. Natomiast u kobiet zażywających antybiotyki ryzyko raka odbytnicy było w małym stopniu obniżone.

Antybiotyki zwiększają ryzyko raka jelita grubego
Antybiotyki zwiększają ryzyko raka jelita grubego (Getty Images)

2. Należy ograniczać przyjmowanie antybiotyków

"Wyniki te uwydatniają fakt, że jest wiele powodów, by ograniczać stosowanie antybiotyków" – komentuje współautorka badania Sophia Harlid. Chodzi przede wszystkim o zapobieganie rozwojowi oporności bakterii na antybiotyki, ale to badanie wskazuje, że również dlatego, iż antybiotyki mogą zwiększać ryzyko raka jelita grubego, dodaje badaczka.

"Chociaż w wielu przypadkach antybiotykoterapia jest konieczna i ratuje życie, w wypadku mniej ciężkich chorób, które i tak ulegną wyleczeniu, powinno się zachować ostrożność" – podkreśla. Naukowcy oceniają, że ryzyko związane ze stosowaniem antybiotyków wynika z ich negatywnego wpływu na mikrobiotę jelitową.

Stosowany w infekcjach układu moczowego lek bakteriobójczy niebędący antybiotykiem, który nie wpływa na mikrobiotę jelitową, nie miał związku ze wzrostem ryzyka raka jelita grubego.

Chociaż w badaniu brano jedynie antybiotyki stosowane doustnie, również te, które podaje się dożylnie, mogą negatywnie wpływać na bakterie jelitowe, podkreślają autorzy badania.

"Nie ma absolutnie powodu do alarmu, tylko z tego powodu, że zażywało się antybiotyki. Wzrost ryzyka jest umiarkowany, a wpływ na całkowite ryzyko danej osoby jest raczej mały" – podkreśla Harlid. Jak dodaje, w ramach prewencji raka jelita grubego warto brać udział w programie badań przesiewowych w kierunku tego nowotworu.

(PAP)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza