Antyrakowa lista. Tak zmniejszysz ryzyko nowotworu nawet o 30 proc.
Prowadzony przez nas styl życia w dużej mierze ma wpływ na to, jakie rozwiną się u nas choroby. Wprowadzenie pewnych zmian i świadome dbanie o codzienne nawyki może pomóc zapobiegać wielu problemom zdrowotnym, w tym nowotworom.
1. Zapobieganie rozwojowi nowotworów
Zgodnie z wnioskami naukowców, już niewielkie modyfikacje mogą obniżyć ryzyko rozwoju niektórych nowotworów nawet o 30 proc. O jakich zmianach mowa? W niedawnym badaniu wskazano siedem nawyków, o które powinniśmy zadbać.
Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle w Wielkiej Brytanii przetestowali zestaw zaleceń opracowany przez Światowy Fundusz Badań nad Rakiem (WCRF) oraz Amerykański Instytut Badań nad Rakiem (AICR).
W badaniu wzięło udział 94 778 dorosłych, których średnia wieku wynosiła 56 lat. Przeanalizowano dietę, wskaźnik BMI, aktywność fizyczną i obwód talii. Każdy uczestnik był oceniany za przestrzeganie siedmiu z zaleceń.
Uwzględniono także wiek, płeć, pochodzenie, palenie papierosów oraz status społeczno-ekonomiczny. W ciągu ośmiu lat badań u 7296 uczestników rozwinęła się choroba nowotworowa.
Uczestnicy średnio przestrzegali 3,8 zaleceń z siedmiu proponowanych. Wyniki jasno pokazały, że im bardziej rygorystycznie podchodzono do tych sugestii, tym mniejsze było ryzyko zachorowania na raka.
Każde z zaleceń zmniejsza zagrożenie nowotworem o 7 proc. Osoby z wynikiem 4,5 lub więcej były o 16 proc. mniej narażone na raka w porównaniu do uczestników, którzy przestrzegali poniżej 3,5 zaleceń.
Naukowcy uwzględnili rodzaje nowotworów, których ryzyko można zmniejszyć. Zestawienie prezentowało się następująco:
- 10 proc. niższe ryzyko raka piersi,
- 10 proc. niższe ryzyko raka jelita grubego,
- 29 proc. niższe ryzyko raka nerki,
- 42 proc. niższe ryzyko raka przełyku,
- 15 proc. niższe ryzyko raka wątroby,
- 24 proc. niższe ryzyko raka jajnika,
- 33 proc. niższe ryzyko raka trzustki.
- 19 proc. niższe ryzyko raka prostaty.
2. Zalecenia opracowane przez WCRF
Światowy Fundusz Badań nad Rakiem opracował dziesięć antyrakowych zaleceń, choć nie wszystkie zostały ujęte w badaniu ze względu na brak możliwości dokładnej analizy. Lista prezentuje się następująco:
- utrzymaj zdrową wagę i odpowiednie BMI,
- ćwicz 250 minut tygodniowo,
- zadbaj o zbilansowaną dietę - przynajmniej 30 g błonnika i co najmniej pięć porcji warzyw oraz owoców,
- ogranicz fast foody,
- unikaj napojów z dodatkiem cukru,
- nie spożywaj więcej niż trzech porcji czerwonego mięsa tygodniowo,
- nie pij alkoholu,
- karm piersią, jeśli to możliwe (karmienie piersią powoduje zmniejszenie ilości estrogenu, który został powiązany z podwyższonym ryzykiem raka),
- nie stosuj suplementów w profilaktyce raka (nie ujęto w badaniu),
- postępuj zgodnie z zaleceniami po zdiagnozowaniu raka (nie ujęto w badaniu).
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.