Trwa ładowanie...

Grypa – szczepienie jedyną ochroną

Avatar placeholder
06.09.2022 15:12
Grypa – szczepienie jedyną ochroną
Grypa – szczepienie jedyną ochroną (Pexels)

Materiał prasowy Pratia

Wyszczepialność przeciwko grypie w Polsce jest na bardzo niskim poziomie 7% i z roku na rok spada. Niestety, w sezonie 2022/2023 nie będzie już publicznych szczepień przeciw grypie finansowanych z budżetu Ministra Zdrowia. Bezpłatnej szczepionki nie dostaną też pracownicy ochrony zdrowia. Bezpłatnie, szczepienia przeciw grypie, będą dostępne jedynie dla osób powyżej 75 roku życia oraz dla kobiet w ciąży. Co roku w naszym kraju na grypę choruje kilka milionów obywateli, a jej śmiertelność jest nadal na poziomie ok 1%. Jak można poprawić te statystyki i zachęcić naszych rodaków do szczepień? Ośrodki Badań Klinicznych Pratia prowadzą badania kliniczne ostatniej fazy w zakresie szczepień ochronnych.

Grypa, będąca ostrą i zakaźną chorobą układu oddechowego, wywoływana poprzez zakażenie wirusem grypy, jest z nami już od czasów starożytności. Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową. Grypą można się zarazić nie tylko przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, lecz także przez dotykanie przedmiotów, którychużywała osoba chora. Nie zawsze więc można uniknąć kontaktu z wirusem, ale można zminimalizować ryzyko zachorowania, m.in. szczepiąc się przeciwko tej chorobie, co na chwilę obecną jest najskuteczniejszą formą ochrony. To właśnie szczepienia zapobiegają zachorowaniom w 40‒70% w zależności od sezonu grypowego i populacji osób szczepionych, ale przede wszystkim chronią nas także przed powikłaniami pogrypowymi. Grypa może przebiegać ciężko, może także prowadzić do śmierci. Wirus grypy wnika do naszego układu oddechowego powodując uszkodzenia nabłonka dróg oddechowych i otwierając tym samym drogę innym patogenom (wirusom i bakteriom). Do najczęstszych powikłań pogrypowych należą zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego czy niewydolność oddechowa. Może dojść również do powikłań neurologicznych takich jak zapalenie mózgu czy opon mózgowych, których jak wiemy skutki są już nieodwracalne.

Czy szczepienia na grypę są bezpieczne i czy mogą wywoływać grypę?

Szczepionki na grypę są bezpieczne i nie wywołują grypy. Preparaty stosowane u osób dorosłych zawierają nieaktywne cząstki wirusa grypy lub tylko jego białka powierzchniowe, całkowicie inaktywowane i niezdolne do namnażania. W związku z czym nie mogą wywołać grypy gdyż taki wirus niezdolny do namnażania się nie jest w stanie wywołać choroby. Rolą badań klinicznych jest potwierdzenie skuteczności i bezpieczeństwa wprowadzanych na rynek leków, szczepionek i produktów medycznych, u określonej grupy pacjentów. W zakresie szczepień na grypę, Ośrodki Badań Klinicznych Pratia, posiadają doświadczenie w każdej grupie wiekowej od 6 miesiąca życia aż do 85 roku życia.

Anita Szczęsna, Dyrektor Regionalna Pratia – do tej pory, Ośrodki Badań Klinicznych Pratia w Europie przeprowadziły ponad 75 badań klinicznych w obszarze terapeutycznym jakim są szczepionki (Meningokoki, Pneumokoki, Grypa, HPV, RSV). Dlatego też badania kliniczne nad szczepionkami nie są dla nas wyzwaniem. Dzięki naszym 34 Ośrodkom w 6 krajach europejskich, pacjenci mają dostęp do wykwalifikowanej i doświadczonej kadry medycznej. Lekarze, z którymi współpracujemy posiadają dogłębną, ekspercką wiedzę w temacie szczepień nie tylko w zakresie badań klinicznych, ale także w zakresie najnowszych wytycznych, aktualnej wiedzy i terapii. Średni procent Pacjentów, który wyraża chęć uczestnictwa w badaniach to 100-150% przewidywanych zgłoszeń., dzięki czemu Polska jako kraj wiedzie w tym zakresie prym.

Wirus grypy, podobnie jak koronawirus, należy do wirusów układu oddechowego. W czasach ogólnoświatowej pandemii, z którą mamy do czynienia od ponad 2 lat, istnieje wysokie zagrożenie tzw. współzakażeniem grypą u pacjentów z COVID-19, co wiąże się z ryzykiem ciężkiego przebiegu infekcji i zwiększoną śmiertelnością.

Dlatego tak istotną rolę ma szczepienie przeciwko grypie w czasach pandemii. Ponadto, szczepienia nie chronią tylko nas samych ale chronią też nasze otoczenie, naszych najbliższych. Medycyna stale się rozwija, a badania kliniczne w szczepionkach mają na celu znalezienie nie tylko nowoczesnych możliwości terapeutycznych czy profilaktycznych, ale także służą temu, aby znaleźć szczepionki które mają np. mniejsze niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) lub mają przedłużony efekt działania. Niestety w Polsce wyszczepialność spada... A czym tak naprawdę jest szczepionka? Dla mnie to profilaktyka, która jest podstawą. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż później leczyć daną chorobę – powiedziała Anita Szczęsna, Dyrektor Regionalna Pratia.

Materiał prasowy Pratia

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze