Trwa ładowanie...

Grypa w natarciu. Tylko w ciągu stycznia zmarło 5 osób z powodu tej choroby

Coraz więcej przypadków zarażenia grypą sezonową. Najbardziej nareżeni są seniorzy i dzieci
Coraz więcej przypadków zarażenia grypą sezonową. Najbardziej nareżeni są seniorzy i dzieci (iStock)

Mamy szczyt zachorowań na grypę - ostrzegają eksperci. Choroba jest diagnozowana u coraz szerszej grupy pacjentów. W ostatnim czasie odnotowano wzrost zachorowań zwłaszcza wśród małych dzieci. Niestety często bagatelizujemy jej objawy, a jak donosi Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego - tylko w ciągu ostatniego miesiąca pięć pacjentów zmarło z powodu grypy.

1. Szczyt zachorowań na sezonową grypę

Przed nami jeszcze dwa miesiące, w których zazwyczaj jest odnotowywane najwięcej przypadków zachorowań na grypę. W kontekście danych ujawnionych przez Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH to nie nastraja optymistycznie. Tym bardziej, że tylko w ciągu ostatniego tygodnia stycznia zarejestrowano w całym kraju ponad 204 tys. przypadków zarażenia grypą sezonową, z czego blisko 1300 chorych wymagało leczenia w szpitalu.

Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność (na 100 tys. ludności) wg tygodniowych meldunków w sezonie 2019/20 w porównaniu z sezonami 2015/16 - 2018/19
Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność (na 100 tys. ludności) wg tygodniowych meldunków w sezonie 2019/20 w porównaniu z sezonami 2015/16 - 2018/19 (NIZP-PZH)

- Jeśli chodzi o styczeń to mieliśmy 544 tys. zgłoszonych infekcji grypowych i grypopochodnych, jest to mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Natomiast jeśli chodzi o tygodniowy przyrost, to możemy mówić w ostatnim czasie o wzroście liczby chorych osób - wyjaśnia Anna Dela, pełnomocnik dyrektora ds. badań i rozwoju NIZP-PZH.

2. Wzrost zachorowań na grypę u dzieci poniżej 4 lat

Zobacz film: "Syn zmarł na grypę. Matkę zaatakowali antyszczepionkowcy"

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH przypomina, że jesteśmy w trakcie szczytu epidemicznego grypy, który przypada na okres od stycznia do marca.

Małe dzieci są szczególnie narażone na zarażenie wirusem grypy
Małe dzieci są szczególnie narażone na zarażenie wirusem grypy (iStock)

- Odnotowujemy wzrost zgłoszonych przypadków zachorowań we wszystkich grupach wiekowych. Najwięcej nowych przypadków zachorowań stwierdzono u osób poniżej 4 roku życia oraz u dzieci w wieku 5-14 lat - podkreśla Anna Dela.

Przeczytaj także: Jak można zarazić się grypą?

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy [8 zdjęć]

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie

zobacz galerię

Typowy dla grypy jest nagły rozwój choroby i bardzo wysoka gorączka. Inne objawy charakterystyczne dla tego schorzenia to bóle mięśni, bóle stawów i głowy. Zdarza się również, że grypa ma przebieg praktycznie bezobjawowy, da się ją wykryć wyłącznie na postawie badań laboratoryjnych.

Zobacz także: Leczenie grypy

3. Nadal można się zaszczepić przeciwko grypie

Najbardziej narażone na zarażenie wirusem grypy są osoby starsze, dzieci i pacjenci o ogólnie niższej odporności. W związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienie przede wszystkim u tych dwóch grup ryzyka, czyli dzieci poniżej 4-go roku i seniorów powyżej 65-ciu lat.

U niech też znacznie częściej dochodzi do powikłań, takich jak zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego oraz niewydolność oddechowa. U niektórych pacjentów zdarzają się również powikłania natury neurologicznej, takie jak zapalenie opon mózgowych czy zapalenie mózgu.

- Jeśli chodzi o przypadki śmiertelne wśród osób chorujących na grypę w styczniu, to 4 osoby, które zmarły to byli seniorzy powyżej 65. roku życia, a jeden pacjent był z grupy między 35. a 65. rokiem życia. To potwierdza, że osoby starsze są szczególnie narażone na powikłania w związku z zachorowaniem na grypę - podkreśla Anna Dela z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH.

Jedynym sposobem na uniknięcie grypy jest szczepienie
Jedynym sposobem na uniknięcie grypy jest szczepienie (iStock)

Eksperci przypominają, że jedynym skutecznym sposobem na uchronienie się przed chorobą jest szczepienie. I nadal nie jest za późno by się zaszczepić, bo przez najbliższe dwa miesiące ryzyko zarażenia wirusem nadal będzie się utrzymywało na wysokim poziomie. Dzięki temu możemy uniknąć groźnych powikłań związanych z tą chorobą.

Zobacz także: Szczepionki na grypę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze