Trwa ładowanie...

Inteligentny, zmieniający kolor czujnik, który wskazuje, kiedy zejść ze słońca

Avatar placeholder
06.10.2016 10:49
Inteligentny, zmieniający kolor czujnik, który wskazuje, kiedy zejść ze słońca
Inteligentny, zmieniający kolor czujnik, który wskazuje, kiedy zejść ze słońca

Według Amerykańskiej Organizacji ds. Walki z Rakiem każdego roku rozpoznaje się około 5,4 mln przypadków podstawowych i płaskonabłonkowych nowotworów skóry.

Inteligentny czujnik poinformuje cię, aby zejść ze słońca zanim dojdzie do poparzenia
Inteligentny czujnik poinformuje cię, aby zejść ze słońca zanim dojdzie do poparzenia (123rf)

Rak skóry jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u ludzi białej rasy. Stanowi on około 97 proc. wszystkich nowotworów skóry i około 1/3 wszystkich nowotworów złośliwych. W Polsce w 2011 roku na raka skóry zachorowało łącznie ponad 6000 kobiet i 5500 mężczyzn. Takie statystyki sprawiają, że raka skóry znajduje się na 3 miejscu pod względem częstości zachorowania na nowotwory złośliwe, zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz film: "Czy rak boi się noża?"

Jak dotąd wiadomo, słońce przyczynia się do tworzenia witaminy D, która jest niezbędna dla zdrowych kości, a być może nawet skuteczna w profilaktyce pewnych nowotworów. Ale skąd mamy wiedzieć, jaki czas ekspozycji na słońce jest odpowiedni?

Czas ekspozycji na słońce bez zastosowania kremu z filtrem zależy od typu urody. Osoby o bardzo jasnej karnacji, często pokrytej piegami, o jasnych włosach i niebieskich oczach mogą spędzić na słońcu maksymalnie 20 min., osoby o skórze jasnej, włosach jasnych lub ciemniejszych oraz oczach niebieskich lub zielonych - 25 min., a osoby o skórze i oczach brązowych aż 30 min.

Andrea M. Armani, profesor nadzwyczajny, oraz doktorantka Michele E. Lee z Mork Family Department of Chemical Engineering and Materials Science at the USC Viterbi School of Engineering (zajmujący się badaniami w dziedzinie   

energii, struktur i funkcji materiałów, nanotechnologii, polimerów i bioinżynierii)

opracowały zmieniający kolor, nadający się do noszenia materiał, który powiadamia użytkownika, że upłynął czas jego całkowitej ekspozycji na słońce.

Użytkownik nosi elastyczny plaster o grubości pół milimetra i jest informowany o przekroczeniu czasu całkowitej ekspozycji na promieniowanie UV poprzez zmianę koloru. Gdy czujnik staje się pomarańczowy, użytkownik osiągnął zalecaną przez Światowa Organizacja Zdrowia dzienną dawkę witaminy D.

Ponieważ ten czujnik jest wyjątkowo cienki i niezwykle elastyczny, jest idealnym rozwiązaniem dla miłośników spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i sportowców. W przeciwieństwie do jego poprzedników, aplikacji na iPhone lub zegarka Samsung, nie wymaga źródła zasilania.

Ponadto czujniki stworzone przez Laboratorium Armani działają nawet wtedy, gdy są mokre, a dodatkowo będą działać i spełniać swoją funkcję po zastosowaniu kremu.

Czujniki te są wykonane z materiału opatentowanego przez Armani i Lee. Zostały one wykonane z nietoksycznych polimerów zaakceptowanych przez Agencję Żywności i Leków (FDA) i dopuszczone do stosowania u ludzi i kontaktu z żywnością.

Ich innowacyjność jest opisana w artykule "Elastyczny czujnik reagujący na promienie UV oparty o wrażliwy na promieniowanie UV polimer” (ang. "Flexible UV Exposure Sensor Based on UV Responsive Polymer") opublikowany w czasopiśmie „ACS Sensors”.

Armani i Lee podkreślają, że czujnik ten stawia czoło unikalnym wyzwaniom, próbując ocenić stopień ekspozycji na słońce w obliczu zmieniających się czynników geograficznych i środowiskowych, jak również makijażowi stosowanemu przez niektórych użytkowników czujnika.

W przyszłości, naukowcy będą chcieli zaoptymalizować działanie czujnika do różnych rodzajów skóry, dzięki zastosowaniu dodatkowych powłok, które pozwolą dostosować warstwę czynną do zmieniającego się koloru skóry.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze