J&J zawiesza produkcję. Czy to koniec wektorowych szczepionek? Prof. Drąg wyjaśnia (WIDEO)
Jak wynika z doniesień "New York Times" pod koniec zeszłego roku koncern Johnson & Johnson wstrzymał produkcję jednodawkowej szczepionki przeciw COVID-19 Janssen w swojej europejskiej fabryce. Decyzja ma być tymczasowa.
Czy o zawieszeniu produkcji zadecydowały względy finansowe, czy jednak firma zrezygnowała ze szczepionki, bo okazała się ona w perspektywie czasu zbyt mało skuteczna? Na to pytanie odpowiadał profesor Marcin Drąg z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej, który był gościem programu WP Newsroom.
- Myślę, że oba czynniki o tym zadecydowały. Sukces szczepionek mRNA zbudowało to, że większość osób mając wybór, postanawia szczepić się właśnie tą technologią. Cały program doszczepiania, który teraz jest obecnie na świecie, jest oparty na szczepionkach mRNA – powiedział prof. Drąg.
Więc zdaniem eksperta decyzja o zawieszeniu produkcji może być związana z brakiem możliwości zbytu dla szczepionki Johnson & Johnson.
Zdaniem prof. Droga świat prawdopodobnie pozostanie przy technologii mRNA.
- Ma ona jedną wielką zaletę: istnieje możliwość bardzo szybkiej wymiany "wkładki", czyli kwasu nukleinowego i reagowania na kolejne warianty. Możemy to mRNA, które jest w otoczce wymienić na fragment, który będzie odpowiedzialny za dany wariant i tym samym uzyskiwać wysoką odporność. Można powiedzieć, że jest to technologia złożona z klocków lego. Możemy je sobie układać w dowolny sposób. Więc te możliwości spowodują, że mRNA będzie właśnie technologią, którą będziemy się doszczepiać w przyszłości - podkreślił prof. Marcin Drąg.
Dowiesz się więcej, oglądając WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.