Trwa ładowanie...

Leczenie opryszczki wargowej

Opryszka wargowa jest chorobą skóry, spowodowaną przez zakażenia wirusem HSV typu 1. Jak podają statystyki, 80% ludności jest zakażone tym wirusem. Jednak nie wszyscy chorują na opryszczkę. Choroba często nawraca. Jak można ją leczyć?

spis treści

1. Jak można się zarazić opryszczką wargową?

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową: przez pocałunek, używanie tych samych naczyń i sztućców. Wirus HSV wnika przez błonę śluzową do komórek nerwowych i tam się zagnieżdża. Jego ujawnienie się zależy od kilu czynników:

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

2. Jak wygląda przebieg zakażenia opryszczką?

 1. Świąd i zaczerwienienie.
 2. Drobne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.
 3. Pękanie pęcherzyków – ból i pieczenie.
 4. Tworzenie się strupków bądź jednego strupa.
 5. Wysychanie strupków i swędzenie.

Opryszczka wargowa znika i zazwyczaj nie pozostawia po sobie żadnego śladu. Czasem może pojawić się zaczerwienienie. Niebezpieczne jest zdrapywanie swędzących strupków. To może skończyć się bliznami lub przeniesieniem wirusa na inne części twarzy. Szczególnie niebezpieczne jest przeniesienie wirusa opryszczki wargowej do oka. To może doprowadzić do groźnego powikłania, jakim jest opryszczkowe zapalenie opon mózgowych.

3. Jak leczyć opryszczkę wargową?

 • Opryszczki wargowej, tak jak innnych wirusowych zakażeń, nie można leczyć przez zastosowanie antybiotyków. Objawy wirusa opryszczki utrzymują się wtedy nawet do kilku tygodni i pozostawiają po sobie trwałe przebarwienia.
 • By opryszczka na ustach szybko zniknęła, trzeba stosować odpowiednie maści. Można je nakładać w każdym etapie choroby, jednak wskazane jest smarowanie miejsca zmienionego chorobowo (warga, zewnętrzna błona śluzowa nosa), gdy tylko zauważymy niepokojące zmiany.
 • Pamiętajmy o właściwym stosowaniu maści. Przed nałożeniem trzeba dokładnie umyć ręce. Po aplikacji lekarstwa także.
 • Maści trzeba nakładać kilka razy dziennie – dokładne instrukcje na ten temat znajdziemy na ulotce dołączonej do preparatu. Warto wiedzieć, że niektóre maści możemy stosować jednocześnie – można zapytać o to w aptece.
 • Niektóre maści mają biały kolor – to może nas krępować, ponieważ maść jest widoczna, a niektóre są przezroczyste. Istnieją także specjalne plastry, które przykleja się na chore miejsce – to skutecznie leczy opryszczkę i dobrze chroni przed kurzem, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami.

Jeżeli opryszczka nie ustępuje po 10 dniach leczenia, to należy zgłosić się do lekarza. Jednorazowe leczenie nie chroni nas przed ponownym pojawieniem się opryszczki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza