Trwa ładowanie...

Leczenie opryszczki wargowej

Avatar placeholder
29.06.2015 15:00
Leczenie opryszczki wargowej
Leczenie opryszczki wargowej

Opryszka wargowa jest chorobą skóry, spowodowaną przez zakażenia wirusem HSV typu 1. Jak podają statystyki, 80% ludności jest zakażone tym wirusem. Jednak nie wszyscy chorują na opryszczkę. Choroba często nawraca. Jak można ją leczyć?

spis treści

1. Jak można się zarazić opryszczką wargową?

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową: przez pocałunek, używanie tych samych naczyń i sztućców. Wirus HSV wnika przez błonę śluzową do komórek nerwowych i tam się zagnieżdża. Jego ujawnienie się zależy od kilu czynników:

2. Jak wygląda przebieg zakażenia opryszczką?

  1. Świąd i zaczerwienienie.
  2. Drobne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.
  3. Pękanie pęcherzyków – ból i pieczenie.
  4. Tworzenie się strupków bądź jednego strupa.
  5. Wysychanie strupków i swędzenie.
Zobacz film: "Opryszczkowe "zimno""

Opryszczka wargowa znika i zazwyczaj nie pozostawia po sobie żadnego śladu. Czasem może pojawić się zaczerwienienie. Niebezpieczne jest zdrapywanie swędzących strupków. To może skończyć się bliznami lub przeniesieniem wirusa na inne części twarzy. Szczególnie niebezpieczne jest przeniesienie wirusa opryszczki wargowej do oka. To może doprowadzić do groźnego powikłania, jakim jest opryszczkowe zapalenie opon mózgowych.

3. Jak leczyć opryszczkę wargową?

  • Opryszczki wargowej, tak jak innnych wirusowych zakażeń, nie można leczyć przez zastosowanie antybiotyków. Objawy wirusa opryszczki utrzymują się wtedy nawet do kilku tygodni i pozostawiają po sobie trwałe przebarwienia.
  • By opryszczka na ustach szybko zniknęła, trzeba stosować odpowiednie maści. Można je nakładać w każdym etapie choroby, jednak wskazane jest smarowanie miejsca zmienionego chorobowo (warga, zewnętrzna błona śluzowa nosa), gdy tylko zauważymy niepokojące zmiany.
  • Pamiętajmy o właściwym stosowaniu maści. Przed nałożeniem trzeba dokładnie umyć ręce. Po aplikacji lekarstwa także.
  • Maści trzeba nakładać kilka razy dziennie – dokładne instrukcje na ten temat znajdziemy na ulotce dołączonej do preparatu. Warto wiedzieć, że niektóre maści możemy stosować jednocześnie – można zapytać o to w aptece.
  • Niektóre maści mają biały kolor – to może nas krępować, ponieważ maść jest widoczna, a niektóre są przezroczyste. Istnieją także specjalne plastry, które przykleja się na chore miejsce – to skutecznie leczy opryszczkę i dobrze chroni przed kurzem, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami.

Jeżeli opryszczka nie ustępuje po 10 dniach leczenia, to należy zgłosić się do lekarza. Jednorazowe leczenie nie chroni nas przed ponownym pojawieniem się opryszczki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze