Trwa ładowanie...

Jedna z najczęstszych przyczyn nagłych zgonów wśród młodych sportowców. Coraz więcej przypadków groźnej choroby

Avatar placeholder
01.04.2024 19:37
28-letni zawodnik Kamerunu Marc-Vivien Foé miał niewykrytą wcześniej kardiomiopatię przerostową.
28-letni zawodnik Kamerunu Marc-Vivien Foé miał niewykrytą wcześniej kardiomiopatię przerostową. (Getty Images)

Dane pokazują wyraźny wzrost: w 2009 roku kardiomiopatia zajmowała dziewiąte miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce, a dekadę później, w 2019 roku, awansowała już na siódmą pozycję. Czym jest kardiomiopatia i dlaczego często bywa przyczyną śmierci młodych sportowców?

spis treści

1. Czym jest kardiomiopatia?

Kardiomiopatia to grupa chorób mięśnia sercowego, które wpływają na zdolność serca do pompowania krwi do reszty ciała. Choroba ta może prowadzić do pogorszenia funkcji serca, niewydolności serca oraz innych powikłań. Może być spowodowana różnymi czynnikami: genetyką, infekcjami, ekspozycją na toksyny i obecnością chorób przewlekłych.

2. Kardiomiopatia przerostowa. Czynniki ryzyka i objawy

W zależności od przyczyny i charakteru zmian kardiomiopatie mogą być różnie klasyfikowane, ale najczęściej występującym w Polsce jej rodzajem jest kardiomiopatia przerostowa. Schorzenie, z którym boryka się 180 tys. Polaków, objawia się:

Zobacz film: "Jakie choroby może sugerować ból w klatce piersiowej?"
  • dusznościami,

  • brakiem tchu,

  • bólem w klatce piersiowej,

  • obrzękami nóg i brzucha,

  • uczuciem pustki w głowie,

  • nieprawidłowym rytmem serca

  • szybkim męczeniem się.

Ryzyko wystąpienia choroby jest wyższe u osób z mutacjami w genach kodujących białka sarkomeru sercowego. I choć czynnikiem ryzyka jest również nadciśnienie tętnicze, choroba ma bardzo silne podłoże genetyczne, co oznacza, że najbardziej narażone są osoby, w których rodzinie ten problem już wystąpił.

Zdecydowanie więc zaleca się przeprowadzenie badań genetycznych, aby zbadać predyspozycje do kardiomiopatii przerostowej. Okazuje się, że w Polsce jedynie 5 proc. pacjentów z kardiomiopatią miało do czynienia z diagnostyką genetyczną.

3. Przyczyna śmierci młodych sportowców

Intensywny wysiłek fizyczny związany z uprawianiem sportów może zwiększać ryzyko poważnych komplikacji sercowych u osób z niezdiagnozowaną kardiomiopatią przerostową. Nic więc dziwnego, że kardiomiopatia jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci sercowej u młodych sportowców.

Ważne jest więc przeprowadzanie dokładnych badań kardiologicznych u osób, które uprawiają sport - zwłaszcza na wysokim poziomie rywalizacji.

Kardiomiopatia przerostowa jest diagnozowana głównie za pomocą echokardiografii (ECHO), elektrokardiogramu (EKG) oraz rezonansu magnetycznego (MRI) serca.

4. Leczenie kardiomiopatii przerostowej

W czerwcu minionego roku Komisja Europejska zarejestrowała lek (mawakamten), który jest inhibitorem sercowej miozyny. Ma być stosowany u tych pacjentów, u których standardowe postępowanie nie wystarcza i redukować u nich obniżające komfort życia objawy.

Na razie lek nie jest jednak w Polsce refundowany, ale Polskie Towarzystwo Kardiologiczne apeluje o zmianę w tej kwestii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze