Trwa ładowanie...

Kasa rejestrująca u lekarza

Avatar placeholder
20.07.2015 19:34
Kasa rejestrująca u lekarza
Kasa rejestrująca u lekarza (Grafika ilustrująca kasę / Shutterstock)

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, wymagających prowadzenia szczegółowej ewidencji, obowiązek ten objął również lekarzy samodzielnie wykonujących każdą działalność usługową odbywającą się poza etatem lub kontraktem. Co to oznacza?

spis treści

1. Kasa rejestrująca w każdym gabinecie

Do końca 2014 roku obowiązek posiadania kasy fiskalnej oraz paragonów spoczywał na lekarzach, którzy rocznie generowali obrót przekraczający 20 000 złotych. Obecnie dotyczy to każdego lekarza, który świadczy prywatnie odpłatne usługi, niezależnie od tego, jakie są to kwoty.

Lekarze, jako podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz swoich pacjentów – osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, muszą prowadzić odpowiednią ewidencję przy użyciu kas rejestrujących. Ma to wspomóc monitorowanie deklarowanych wysokości obrotów oraz przeciwdziałać zjawisku ukrywania dochodów przez podatników.

2. Co w przypadku zaniedbania?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Za niewydanie paragonu bądź sprzedaż usług pomijającą użycie kasy rejestrującej przewidziano stosowne kary. Ponieważ instalacja kasy staje się obowiązkiem, kontrola wykazująca jej brak spowoduje nałożenie (z ramienia upoważnionych do tego organów) na takiego podatnika dodatkowego zobowiązania podatkowego – 30% podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług – albo kary za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.

Ewenutalne wątpliwości w kontrenych sytuacjach (np. czy konieczne jest rejestrowanie nieodpłatnych porad skutkujących wydaniem recepty) wyjaśnia na bieżąco Ministerstwo Finansów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze