Trwa ładowanie...

Klucz do "źródła młodości". Jak działa kwas oleinowy?

Kwas oleinowy wytwarzany w mózgu reguluje funkcje pamięci i zaburzenia nastroju - odkryli amerykańscy naukowcy. To kluczowy element dla uruchomienia "źródła młodości" i nadzieja dla pacjentów walczących z depresją i chorobą Alzheimera.

spis treści

1. Niezbędny element układanki

Zespół badaczy z Baylor College of Medicine i Jan and Dan Duncan Neurological Research Institute w Texasie szukał sposobu na zapobieganie i leczenie chorób związanych z zaburzeniem funkcji poznawczych, w tym choroby Alzheimera oraz depresji.

Zobacz film: "Znane Polki, które zmagały się z depresją"

Kwas oleinowy może mieć znaczenie w leczeniu depresji
Kwas oleinowy może mieć znaczenie w leczeniu depresji (Getty Images)

Naukowcom udało się zidentyfikować „brakujący element układanki”. Wyniki badania wskazują, że wytwarzany w mózgu kwas oleinowy (należący do grupy kwasów tłuszczowych omega-9) jest niezbędnym regulatorem procesu umożliwiającego uczenie się i zapamiętywanie. Odpowiada też za prawidłową regulację nastroju.

2. Jak uruchomić “źródło młodości”

Ma to zwiazek z neurogenezą , czyli procesem powstawania nowych komórek nerwowych. Amerykańskie badania wykazały, że pojawia się ona w niektórych rejonach mózgu ssaków, umożliwiając ich naprawę i regenerację.

Dr Mirjana Maletic-Savatic, jedna z autorek badania tłumaczy, że odkąd odkryto neurogenezę, wyobrażano ją sobie jako „źródło młodości”. Niestety w związku z wiekiem, a także w przypadku niektórych chorób czy przyjmowanych leków, ten proces słabnie. - A to wiąże się ze spadkiem funkcji poznawczych i depresją - wskazała badaczka.

Wraz z innymi naukowcami szukała sposobu, aby ponownie uruchomić proces neurogenezy. Okazało się, że kluczowe znaczenie ma tutaj kwas oleinowy. Wiąże się on z białkiem TLX, co zwiększa proliferację komórek i neurogenezę w hipokampie.

Zdaniem naukowców, mogłoby to zostać potencjalnie wykorzystane do leczenia chorób, takich jak poważne zaburzenia depresyjne i choroba Alzheimera.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza