Objawy chorób oczu
Oczy są niezwykle ważnym narządem i ich nieprawidłowe funkcjonowanie znacznie dezorganizuje życie. Zaburzenia ostrości wzroku czy zawężenia pola widzenia i dolegliwości bólowe oczu, powinny być zawsze powodem pilnej wizyty u okulisty. Szereg chorób oczu lub wad wzroku można odpowiednio wcześnie wychwycić w badaniu okulistycznym i zatrzymać ich postęp.
1. Kiedy należy udać się do okulisty?
Gdy wzrok się pogarsza na tyle, że zaczynasz czuć niepewność w codziennych sytuacjach: podczas zakupów czy przy czytaniu. Jeśli zauważysz takie objawy, jak częste mruganie, mrużenie oczu w czasie czytania i oglądania telewizji, powtarzające się stany zapalne powiek i spojówek oraz bóle głowy – koniecznie udaj się do specjalisty.
Część chorób oczu często prowadzących do utraty wzroku, jak np. jaskra spowodowana wzrostem ciśnienia śródgałkowego oraz zaćma, czyli zmętnienie soczewki, może występować rodzinnie. Ważna jest wówczas profilaktyka, czyli coroczne badania okulistyczne. Również u osób po 40. roku życia, wskazane są okresowe badania wzroku wykonywane co roku.
Jaska przez długie lata przebiega bezobjawowo i większość pacjentów zgłasza się do lekarza już ze znacznym ubytkiem pola widzenia, co jest niestety nieodwracalne w przypadku tej choroby. Ważne są więc okresowe kontrole okulistyczne.
2. Dobór okularów korekcyjnych u okulisty
Dobieranie okularów czy soczewek kontaktowych nie powinno być podejmowane bez konsultacji z lekarzem. Nie należy kupować gotowych okularów, ponieważ można w ten sposób pogorszyć wzrok. Źle dobrane szkła czy soczewki to częsta przyczyn zaburzeń widzenia, bólów głowy i stałego pogarszania się wzroku.
Na dobranie soczewek korekcyjnych większości osób wystarczy jedna wizyta. Ale dzieciom i ludziom młodym potrzebne będą dwie – ich oczy mają bowiem zdolność silnej akomodacji. Jest to mechanizm nastawiania układu optycznego oka do ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się w różnej odległości. Mechanizm akomodacji jest w stanie maskować wady wzroku, zwłaszcza nadwzroczność. Dlatego osobom przed trzydziestką najpierw bada się wzrok po porażeniu akomodacji (np. przy użyciu kropel zawierających atropinę). Podczas drugiej wizyty sprawdza się oczy jeszcze raz i dopiero wtedy można dobrać właściwe soczewki korekcyjne.
Specjalista ocenia nie tylko ostrość wzroku – bada również stan oczu, ustala rozstaw źrenic, krzywiznę gałki ocznej oraz inne parametry, które pozwolą dopasować soczewki korekcyjne. Dobiera się je tak, by były nieco słabsze, niż wynika z pomiarów (co zmusi narząd wzroku do pracy) oraz dla każdego oka oddzielnie. Niewielka różnica jest też zwykle między mocą szkieł okularów a soczewkami kontaktowymi przepisywanymi dla tej samej osoby. Krótkowidz otrzyma soczewki nieco słabsze, dalekowidz – trochę mocniejsze. Dzieje się tak dlatego, że szkła kontaktowe leżą bezpośrednio na oku, okulary zaś w odległości ok. 1 cm od gałki ocznej.
3. Zmiany zapalne i zakażenia powodem wizyty u specjalisty
Oprócz wad wzroku takich jak nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm, przyczyną wizyty u okulisty, powinny być zawsze wszelkie zmiany zapalne i rozrostowe w obrębie gałki ocznej i powiek. Przewlekające się zakażenia, czy zmiany rozrostowe o niejasnej etiologii, mogą być przyczyną trwałych zmian, prowadzących do pogorszenia widzenia, a nawet utraty wzroku.
Popularne schorzenie oczu, jakim jest zapalenie spojówek, przebiegające z obfitym łzawieniem, światłowstrętem i uczuciem pieczenia pod powiekami może mieć podłoże alergiczne, wirusowe, bakteryjne i grzybicze. W zależności od etiologii stanu zapalnego, lekarz zaleci inne postępowanie. Dlatego ważna jest w takim przypadku konsultacja okulistyczna, a niewskazane samoleczenie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.