Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Łukasz Galus

Objawy alergicznego zapalenia spojówek

Avatar placeholder
04.04.2019 12:48
Objawy alergicznego zapalenia spojówek
Objawy alergicznego zapalenia spojówek (iStock)

Zapalenia spojówek są stosunkowo częstą dolegliwością. Zdarza się, że sami potrafimy sobie je rozpoznać na podstawie objawów i leczyć się starymi domowymi sposobami (np. stosując ziołowe okłady), bądź czekamy, aż dolegliwości same miną. Mimo wszystko, dla przypomnienia podamy najbardziej charakterystyczne objawy zapalenia spojówek.

spis treści

1. Objawy zapalenia spojówek

  • uczucie piasku pod powiekami,
  • światłowstręt,
  • łzawienie,
  • świąd,
  • zwężenie szpary powiekowej.

Zaczerwienienie, czerwone oko, typowe dla zapalenia spojówek, czyli z widocznymi poszerzonymi naczyniami, które są przesuwalne wraz ze spojówką i nasilone w stopniu największym w peryferyjnych obszarach worka spojówkowego.

2. Symptomy alergicznego zapalenia spojówek

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Zapalenie spojówek, można podzielić pod względem przyczyny, czyli tak zwanej etiologii na: zakaźne, autoimmunologiczne oraz alergiczne, którym to właśnie poświęcona jest dalsza część tekstu.

Alergiczne zapalenie jest jedną z najczęstszych dolegliwości w cywilizowanym świecie. Może być częścią układowej alergii, bądź schorzeniem samodzielnym. Spośród wymienionych wcześniej objawów zapaleń, dwa są szczególnie charakterystyczne dla alergicznego typu, a są to:

  • Łzawienie oczu – może być spowodowane odruchem pochodzącym z samych spojówek, jak i podrażnionej błony śluzowej nosa (dlatego, czasami zastosowanie preparatów donorowych powoduje częściowe ustąpienie objawów ze strony spojówek).
  • Świąd oczu – jest jednym z najdokuczliwszych objawów alergicznego zapalenia spojówek. Lokalizuje się on najbardziej, w przyśrodkowym kącie oka, gdzie w wyniku mrugania dochodzi do nagromadzenia się alergenów. Świąd jest często przyczyną pocierania oczu, powodując po chwili ulgi, jego powrót ze zdwojona siłą i wejście w mechanizm „błędnego koła”

3. Rodzaje alergicznego zapalenia spojówek

  • Ostre zapalenie - jest reakcją gwałtowną, powstającą na skutek ekspozycji na wysokie stężenia alergenów dostających się do worka spojówkowego. Przyczyną takiego stanu może być zarówno użycie nowego tuszu do rzęs ze środkiem konserwującym, na który jesteśmy uczuleni, jak i dostanie się pyłków roślinnych do worka spojówkowego. W większości przypadków objawy zanikają po usunięciu alergenu lub po zażyciu środków przeciwalergicznych- antyhistaminowych. W większości opinii ostre alergiczne zapalenie spojówek ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia, jednakże niektórzy specjaliści są zdania, że takie objawy powinny być przedmiotem wnikliwej diagnozy alergologa.
  • Alergiczne sezonowe zapalenie spojówek (przewlekłe, nawracające)- występuje w skojarzeniu np. z katarem siennym u osób uczulonych na pyłki kwitnących trwa czy drzew. Charakteryzuje się świądem, zaczerwienieniem spojówek, bez zaburzeń ostrości widzenia. W ciężkich przypadkach dochodzi do obrzęku powiek. Generalnie, leczenie takiego schorzenia pozostaje w rękach alergologa. Często najwłaściwszą drogą postępowania jest, tak zwana immunoterapia swoista czyli popularne „odczulanie”. Można powiedzieć, że jest to leczenie przyczynowe. Natomiast w okresie zaostrzeń stosowane są głównie preparaty antyhistaminowe, w postaci kropel do oczu, jak i doustne. Należy pamiętać, że dla najlepszego efektu leczniczego terapię nimi najlepiej zacząć na 7-10 dni przed przewidywanym okresem ekspozycji na alergeny (sezon pylenia danej rośliny).
  • Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki – jest zapaleniem przewlekłym, nawrotowym, z zaostrzeniami występującymi w porze wiosenno- letniej. Występuje, a w zasadzie rozpoczyna się, najczęściej u chłopców przed okresem pokwitania i ustępuje zwykle po okresie dojrzewania. Oprócz typowych objawów alergicznego zapalenia spojówek charakteryzuje je wydzielanie białej, gęstej i lepkiej wydzieliny doprowadzającej do sklejania się powiek, zwłaszcza po przebudzeniu. Leczenie wiosennego zapalenia spojówek nie odbiega od typowego leczenia alergologicznego.
  • Atopowe zapalenie spojówek i rogówki – jest czasami uważane za odpowiednik wyżej wymienionego zapalenia u osób dorosłych. Jest to rzadka choroba, dotykająca głównie mężczyzn, często chorujących już na astmę czy katar sienny. Może mieć ciężki przebieg. Spojówka często wykazuje nacieczenie i przerost brodawek. Stadiach zaawansowanych może dojść do zrostów między spojówkami, jak i rogowacenia spojówek, co może stać się przyczyną infekcji rogówki i zaburzeń widzenia. Leczenie jest trudne i w celu uniknięcia przykrych konsekwencji powinno być prowadzone pod ścisłą kontrolą specjalistów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Wypryski skóry powiek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze