Przejściowe zaburzenia widzenia

Pojawiające się zaburzenia widzenia, zwłaszcza nagłe i znacznego stopnia, zawsze wzbudzają niepokój. Często, nawet jeżeli jest to pogorszenie, które samoczynnie ustępuje, powinno być przedmiotem wnikliwej diagnostyki okulistycznej, a także innych specjalistów, głównie neurologów.

Przemęczenie wzroku

Zmęczenie oczu jest skutkiem długotrwałego i nieprzerwanego patrzenia „do bliży”, czyli mówiąc wprost, przy pracy przy monitorze komputera, z tekstem, mechaniki precyzyjnej itp. Patrzenie w ten sposób wymaga od naszego oka większej mocy skupiającej. Żeby osiągnąć taki stan, oko akomoduje. Proces ten polega na napięciu mięśnia rzęskowego, który w ten sposób rozluźnia obwódkę rzęskową Zinna. Ona z kolei w tym stanie pozwala soczewce uwypuklić się i nabrać więcej dioptrii, czyli mocniej skupiać. Jest to naturalny mechanizm pozwalający nam na patrzenie, przykładowo na umieszczony tuż przed oczami monitor czy mechanizm zegarka. Gdy jednak nasze oczy są zmuszone akomodować przez dłuższy, nieprzerwany okres, np. ośmiu godzin pracy, jest to wykonywane dużym wysiłkiem i może być przyczyną tego, że po przerwaniu napięcia oko przez dłuższy czas będzie powracało do zdolności patrzenia w dal. Nie dziwmy się więc, gdy po kliku czy kilkunastu godzinach wpatrywania się w monitor nie dostrzegamy tabliczki z nazwą ulicy, którą wcześniej widzieliśmy.

Możliwe jest także przejście skurczu mięśnia rzęskowego w proces trwały, co może fałszywie sugerować krótkowzroczność, dlatego też zwłaszcza u dzieci (które, posiadają dużo większą moc akomodacyjną) dobieranie okularów powinno być wykonywane po porażeniu mięśnia rzęskowego, czyli przy „spłaszczonej” soczewce. Wówczas badanie wykaże lub zaprzeczy istnieniu wad ostrości wzroku w sposób nieprzekłamany. Dodatkowo zaleca się, podczas pracy wymagającej wysiłku akomodacyjnego, częstych, niekoniecznie długich, ale regularnych przerw. Warto wówczas najzwyczajniej w świecie „pogapić się” przez okno na jakieś oddalone obiekty.

Zapalenie nerwu wzrokowego a stwiardnienie rozsiane

Dużo poważniejsze w skutkach i przebiegające z dużo większym, nagłym ubytkiem widzenia jest pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego w przebiegu stwardnienia rozsianego. Często takie zapalenie jest pierwszym objawem, który dopiero sugeruje możliwość istnienia stwardnienia i wymaga dokładnej diagnostyki neurologicznej. To zapalenie objawia się jednostronnym spadkiem ostrości wzroku, aż do braku poczucia światła. Dodatkowo może wystąpić ból w głębi oczodołu zwłaszcza przy poruszaniu okiem. Co charakterystyczne i ważne, z reguły po 1-2 tygodniach objawy zaczynają się wycofywać, a powolny powrót prawidłowej ostrości wzroku następuje w ciągu kilku miesięcy. Taki stan wymaga pilnej diagnostyki okulistycznej (nawet jeżeli objawy się wycofują) oraz neurologicznej, ze względu na wysokie prawdopodobieństwo rozwoju stwardnienia rozsianego.

Napady niedokrwienne mózgu

Kolejną przyczyną przejściowego pogorszenia widzenia mogą być przemijające napady niedokrwienne mózgu (TIA). Według definicji jest to ogniskowy ubytek czynności obszaru mózgowia (w tym siatkówki), spowodowany niedokrwieniem, trwający nie dużej niż 24 godziny. W rzeczywistości większość przedstawianych epizodów trwa od kilku do kilkunastu minut, rzadko przekraczając godzinę. Do najczęstszych objawów tego schorzenia zalicza się: przemijającą ślepotę, parestezje (mrowienia, drętwienia, „przebieganie prądu”), czy zaburzenia mowy.

Przyczyną TIA są prawdopodobnie mikrozatory (czyli materiał zamykający światło naczyń krwionośnych, przeniesiony wraz z prądem krwi z innego miejsca np. z jam serca w przypadku migotania przedsionków czy sztucznych zastawek, bądź ze zmian miażdżycowych np. w tętnicach szyjnych). Objawy charakterystyczne dla przemijającego niedokrwienia mózgu nie powinny być nigdy lekceważone, nawet jeżeli po krótkim czasie ustępują samoistnie. Dane statystyczne wskazują, że ich wystąpienie aż siedmiokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu. Wczesna diagnostyka i interwencja lekarska mogą temu zapobiec!

Komentarze (11)
~blabla
~blabla 12 miesięcy temu

@~hahaha: mnie lekarz wyśmiał, że przychodzę z takimi objawami na SOR (bo były chwilowe i ustąpiły przed moim przyjazdem do szpitala, a potem jeszcze czekałam 2 godziny w kolejce, więc został mi tylko ból głowy)

Odpowiedz
~hahaha
~hahaha ponad rok temu

U mnie występowało zaburzenie widzenia, mowy, zawroty głowy i drętwienie kończyn przez dłuższy czas. Komentarz lekarza - nic pani nie jest, każdy kiedyś musi umrzeć (miałam wówczas 27 lat). Nie zgodził się nawet na skierowanie na podstawowe badanie krwi.

Odpowiedz
~Viola
~Viola ponad rok temu

Taaaaa, ja się zapiszę, poczekam kilka miesięcy na wizytę, zwolnię się z pracy, żeby pójść na wizytę a lekarz powie, żebym obserwowała czy się powtarza. Przy czym spojrzy jak na wariatkę, z czym ona przylazła.

Odpowiedz
~uwazaj
~uwazaj ponad rok temu

@~agatakusmierczakborkowska: Jezeli to prawda to idz z nim do lekarza bo moj kolega z klasy też tak mial i okazało się że to schizofrenia.. niesety nie ma go juz na tym swiecie ( popełnił samobójstwo) bo cały czas myślał że ktoś go ściga i chce zabić

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia widzenia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia widzenia
Zaburzenia widzenia

Polacy widzą coraz gorzej

Polacy widzą coraz gorzej

. Dane te nie odzwierciedlają jednak problemu w pełni. Wiele osób, mimo wyraźnego pogorszenia jakości widzenia, rezygnuje z wizyty w gabinecie (...) , że coraz częściej rozwijają się one u dzieci i młodzieży. GUS szacuje, że wśród grupy...

Jaskra - przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie

Widzenie chorego na jaskrę

Widzenie chorego na jaskrę

Obraz widziany przez osobę chorą na jaskrę. Zaburzenia widzenia powiększają się wraz z rozwojem choroby i w efekcie prowadzą do całkowitej utraty wzroku.

Badanie wzroku - badanie pola widzenia, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka

Badanie okulistyczne (WIDEO)

Badanie okulistyczne (WIDEO) Odtwórz wideo

Podstawowe badania okulistyczne to: stwierdzające rodzaj wady wzroku, pomiar ostrości widzenia, ocena dna oka, mierzenie ciśnienia śródgałkowego (...) oraz określenie pola widzenia. Podczas wizyty u okulisty najczęściej...

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Pierwsze objawy zaćmy (WIDEO)

Pierwsze objawy zaćmy (WIDEO) Odtwórz wideo

postępowaniem choroby. Pierwszym objawem są zaburzenia ostrości widzenia. Jednak nie tylko zaćma powoduje pogorszenie się wzroku. Taki pierwszy objaw wywołuje (...) jako powikłanie jaskry czy retinopatii barwnikowej). Objawy...

Astygmatyzm

Astygmatyzm - zdjęcia

Astygmatyzm - zdjęcia

Astygmatyzm to jedna z częstszych wad wzroku. Obraz widzenia u osób zmagających się z ta chorobą może być zamglony lub rozmazany, w zależności od charakteru wady i jej zaawansowania.

Słodycze

Czekolada wpływa na wzrok

Czekolada wpływa na wzrok

Ostatnie badania naukowe wykazały, że ciemna czekolada może poprawić jakość widzenia w niekontrastującym otoczeniu, np. w czasie niekorzystnej pogody. Poza tym czekolada wspomaga procesy myślowe.

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Grupa wiekowa zaćmy (WIDEO)

Grupa wiekowa zaćmy (WIDEO) Odtwórz wideo

Zaćma to inaczej zmętnienie soczewki oka. Objawia się zaburzeniami ostrości widzenia, szybkim męczeniem się oczu, widzeniem "za mgłą (...) ", zniekształconym widzeniem przedmiotów oraz...

Badanie ostrości wzroku

Badanie ostrości wzroku krok po kroku (WIDEO)

Badanie ostrości wzroku krok po kroku (WIDEO) Odtwórz wideo

znajdujące się blisko, zaś te w oddali nie widzi dokładnie, dlatego mruży oczy, aby zwiększyć ostrość widzenia. Nadwzroczność to kolejna wada wzroku (...) związana z ostrością widzenia. Choroba wynika zazwyczaj ze...