Kobieta wymiotowała przez 10 lat. Dopiero teraz usłyszała diagnozę
U 71-letniej Judy zdiagnozowano tajemniczą chorobę, przez którą codziennie od 10 lat wymiotowała. Emerytka cierpi na uszkodzenie nerwu błędnego, dlatego pokarm nie może pozostawać w jej żołądku dłużej niż u osoby zdrowej.
1. Lekarze przez lata nie znali podłoża choroby
Judy przez lata była błędnie diagnozowana, przeszła cztery operacje, które miały skorygować chorobę przełyku. Podczas udziału w programie BBC's Diagnosis Detectives, 71-latka powiedziała, że przeszła m.in. operację achalazji w 2008 roku, co uniemożliwiło jej prawidłowe spożywanie posiłków. Judy ciągle czuła mdłości i wymiotowała "jasnożółtą żółcią" za każdym razem, gdy jadła. W rezultacie straciła ponad 9 kg i jak sama przyznała, wyglądała jak "skóra i kości".
"To było tak, jakbym miała piłeczkę golfową wbitą w gardło i się dusiła" - opisywała swój stan po achalazji.
2. Uszkodzenie żyły błędnej
Początkowo Judy obawiała się nawet, że może mieć raka. Jednak dr Shidrawi, gastroenterolog ze szpitala Wellington w północnym Londynie, podejrzewał, że Judy doznała uszkodzenia nerwu błędnego - biegnącego od mózgu do brzucha - podczas pierwotnej operacji w 2008 roku i natychmiast zbadał, jak kwaśny jest jej żołądek. Okazało się, że przypuszczenia lekarza były trafne.
Chociaż pierwszy test kwasu żołądkowego Judy dowiódł, że jej nerw błędny działa w zadowalającym stopniu, to kolejne dwa dowiodły, że opróżnianie żołądka zajęło jej godzinę dłużej niż większości ludzi - co powodowało, że wymiotowała.
Chociaż nie można całkowicie naprawić uszkodzonego nerwu błędnego, dr Shidrawi chce założyć zastawkę i zoperować brzuch Judy.
3. Co to jest nerw błędny?
Nerw błędny jest najdłuższym z 12 nerwów czaszkowych, który biegnie od mózgu przez twarz do brzucha. Jest odpowiedzialny za wysyłanie sygnałów do mięśni żołądka, aby wepchnąć pokarm do jelita cienkiego. W przypadku uszkodzenia nerw nie jest w stanie wysyłać tych sygnałów - co oznacza, że pokarm może pozostawać w żołądku dłużej niż zwykle. Nerw błędny może zostać uszkodzony podczas operacji jelita cienkiego lub żołądka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.