Trwa ładowanie...

Kolejne serie Pulneo wycofane z obrotu

Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego z obrotu wycofano kolejne serie leku Pulneo (Fenspiridi hydrochloridum).

W piątek informowaliśmy, że z obrotu wycofany został preparat Pulneo w kroplach doustnych (25 mg/ml) o numerze serii 01AF1216 i dacie ważności: 12.2019 r.

Przeczytaj również:

Zobacz film: "Domowe sposoby na kaszel - syrop z cebuli"

Podmiot odpowiedzialny, AFLOFARM Farmacja Polska Sp. z o.o., poinformował, że zutylizowane zostać muszą kolejne dwie serie produktu (o numerach: 02AF1216 oraz 03AF1216 i dacie ważności: 12.2019 r.). Decyzja ich o wycofaniu zapadła jeszcze przed dystrybucją produktu do aptek.

Przyczyną wycofania leku było zmętnienie roztworu. Wada najprawdopodobniej dotyczy wykrystalizowywania się cukru w roztworze, nie stanowi zagrożenia dla pacjentów..

- Każdy produkt leczniczy, który jest rejestrowany, musi przejść serię wielu badań i analiz. Producent jest zobowiązany podać bardzo szczegółowo progi ilościowe i jakościowe danych składników preparatu leczniczego. I w sytuacji, gdy dojdzie do nawet najmniejszej zmiany w tym zakresie, producent zobligowany jest do podjęcia odpowiednich działań – wyjaśnia Paweł Trzciński, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. I dodaje: – Nie ma jednak powodów do obaw. Nie podano informacji, że lek ten może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Apteki muszą jednak zutylizować podane partie produktu.

Przeczytaj również:

1. Kiedy stosuje się Pulneo?

Pulneo stosuje się w leczeniu chorób zapalnych oskrzeli i płuc. Substancją czynną leku jest fenspiryd, który działa przeciwzapalnie i rozkurczająco. Pulneo stosowane jest w leczeniu dzieci powyżej 2. roku życia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza