Przez lata żyliśmy w błędzie. Mleko nie wpływa na podwyższony cholesterol
Z badania opublikowanego w ″International Journal of Obesity″, w którym wzięło udział ponad 2 miliony osób, wynika, że mleko nie jest związane z podwyższonym poziomem cholesterolu. Jaki zatem wpływ ma mleko na nasze zdrowie? Czy powinniśmy zmniejszać jego spożycie, by obniżyć ryzyko zarówno chorób serca, jak i innych przewlekłych schorzeń?
1. Mleko to złożony produkt
Mleko jest złożonym produktem, a jego rola w zdrowiu naszego serca zależna jest od kilku zmiennych. W ramach nowego badania, naukowcy, wykorzystując konkretne czynniki genetyczne, chcieli ustalić, jaki jest potencjalny związek między spożyciem mleka a poziomem cholesterolu. Jednym z nich, który rzucił światło na chęć konsumpcji mleka, była zdolność do trawienia laktozy.
2. Nietolerancja laktozy
Laktoza to cukier naturalnie występujący w mleku. Nie wszyscy jednak trawią go bez problemu. Nietolerancja laktozy związana jest z wytwarzaniem w organizmie enzymu – laktazy, który jest niezbędny do trawienia mlecznego cukru. Osoby, które mają niedobór enzymu, będą miały problemy po spożyciu mleka i jego wyrobów.
U osób mających trudności z tolerancją laktozy po spożyciu produktów mlecznych mogą wystąpić objawy ze strony układu pokarmowego tj. ból brzucha czy biegunki, co może prowadzić do zmniejszonej konsumpcji wyrobów mlecznych.
3. Spożycie mleka a poziom cholesterolu
Wyniki badań pokazały, że osoby, które dobrze tolerują laktozę, chętniej piją mleko, w porównaniu do osób, którym po spożyciu produktów mlecznych dokuczają różne dolegliwości. Co więcej, szanse konsumpcji takich produktów są wyższe u osób, które posiadają gen niezbędny do rozkładu laktozy.
Następnie naukowcy połączyli dwie zmienne: ilość spożywanego mleka oraz poziomy cholesterolu. Osoby posiadające gen trawiący laktozę piły więcej mleka i miały niższe poziomy cholesterolu, zarówno HDL ("dobrego"), jak i i LDL "złego" w porównaniu z badanymi, którzy nie mieli tego genu, i prawdopodobnie pili mniej mleka.
Niestety, pomimo dużej próby badanych osób, badanie nie było interwencyjne, więc definitywny związek ilości spożywanego mleka z poziomami cholesterolu nie może być założony.
4. Niektóre składniki mleka mają korzystny wpływ na serce
Potrzeba dalszych badań nad tematem pozostaje, ale warto wspomnieć, że poprzednio przeprowadzone badania podkreślały korzyści wynikające ze spożycia mleka w kontekście zdrowia naszego serca.
Badanie opublikowane w ″American Journal of Clinical Nutrition″ wskazało, że pewne tłuszcze zawarte w mleku, włącznie z mlekiem pełnym, mogą pełnić funkcję ochronną przeciwko udarom i chorobom serca.
Dzięki temu, że mleko posiada również witaminę D, A, witaminy z grupy B, białko, wapń oraz minerały tj. magnez i selen, może wypełniać luki w naszym odżywaniu, co wpływa na kondycję naszego serca. Zwarta w mleku laktoza może także zwiększyć wchłanianie wapnia, który obniża poziom cholesterolu. Natomiast cukry znajdujące się w mleku mogą być fermentowane w jelitach, a tym samym zmniejszać tempo tworzenia się cholesterolu.
Co więcej, osoby pijące mleko mogą spożywać mniejsze ilości tłuszczu w ogólnym rozrachunku. Wysokotłuszczowe produkty mleczne tj. masło czy ser, chętniej spożywane przez osoby mające problem z trawieniem laktozy, mają więcej kalorii.
Podsumowując, zarówno ogólne zdrowie, jak i kondycja naszego serca, jest ściśle powiązana z dietą, ale pamiętajmy, że o ile nie mamy stwierdzonych przeciwwskazań do spożycia mleka, nie jest ono takie straszne, jak je niektórzy malują.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.