Trwa ładowanie...

Jak pozbyć się opryszczki?

Opryszczka wargowa jest to choroba wirusowa. Niestety czasami nie zdajemy sobie sprawy, że opryszczka w postaci wirusa może przebywać w organizmie ludzkim w postaci utajonej. W związku z tym, jeśli raz wystąpi u nas opryszczka wargowa, możemy spodziewać się, że nawet po kilku latach może ona ponownie się pojawić, jeśli tylko będzie miała do tego sprzyjające warunki. Opryszczka wargowa występuje u bardzo dużej ilości osób ̶ prawie 29 mln Polaków na nią cierpi.

Zobacz film: "Leczenie opryszczki"

Zakażenie wirusem HSV-1 z reguły następuje do 5 roku życia. Można się nim zarazić poprzez dotyk czy drogą kropelkową. Pierwszymi objawami są bolesność i swędzenie w okolicy warg. Już wtedy należy podjąć działania, które nie dopuszczą do rozwoju opryszczki. Kolejnym jej etapem jest bowiem zaczerwienienie i pęcherzyki wypełnione płynem, które pękając, przysychają i pokrywają się strupami.

Jeśli odpowiednio dbamy o higienę, nie dotykamy i nie rozdrapujemy ran, pęcherzyki giną samoczynnie po jakimś czasie i nie pozostaje po nich żaden ślad. W aptekach są dostępne liczne kremy, płyny i maści, które jednak nie zniszczą wirusa opryszczki, a jedynie zmniejszą widoczne objawy choroby, dlatego wizyta u lekarza jest zawsze bardzo dobrym rozwiązaniem. Lekarz specjalista może zalecić odpowiednią terapię przeciwwirusową od razu przy pierwszych objawach.

Polega ona na braniu leków, które zapobiegną rozwojowi choroby. Jeśli zmiany już są widoczne, lekarz podejmie działania skracające czas trwania choroby oraz łagodzące jej przebieg. Bardzo ważne jest to, że istnieją już leki, które można brać profilaktycznie co jakiś czas, aby ustrzec się przed nawrotami opryszczki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.