Jak pozbyć się opryszczki?
Jak pozbyć się opryszczki? Czym tak naprawdę jest opryszczka wargowa, nazywana potocznie zimnem? Takie pytania zadają sobie pacjenci. Okazuje się, że opryszczka jest chorobą wirusową. Wywołuje ją nawrót zakażenia wirusem opryszczki typu 1 (HSV-1). Jeśli zauważysz u siebie uciążliwe łaskotanie, swędzenie lub pieczenie w okolicy ust, możesz spodziewać się początków opryszczki wargowej. W przebiegu opryszczki pacjent może zauważyć u siebie również inne objawy takie jak zaczerwienienie skóry czy pęcherze wypełnione płynem surowiczym.
1. Czym jest opryszczka?
Opryszczka wargowa nazywana potocznie zimnem bywa niezwykle uciążliwa. Wywołuje ją nawrót zakażenia wirusem opryszczki typu 1 (HSV-1). Zakażenie wirusem HSV-1 z reguły następuje do 5 roku życia. Można się nim zarazić poprzez dotyk czy drogą kropelkową.
Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że opryszczka w postaci wirusa może przebywać w organizmie ludzkim w postaci utajonej. W związku z tym, jeśli raz wystąpi u nas opryszczka wargowa, możemy spodziewać się, że nawet po kilku latach może ona ponownie się pojawić, jeśli tylko będzie miała do tego sprzyjające warunki. Opryszczka wargowa występuje u bardzo dużej ilości osób. Zmaga się z nią bez mała 29 milionów Polaków.
Osoba zarażona wirusem opryszczki wargowej powinna zachować ogromną ostrożność w kontaktach z innymi osobami. Pod żadnym pozorem nie powinno się nikogo całować. Niewskazane jest również drapanie, dotykanie czy szczypanie skóry objętej opryszczką wargową. Takie zachowania mogą doprowadzić do rozprzestrzenienia zakażenia. W przebiegu opryszczki wargowej należy zadbać o przestrzeganie ważnych zasad higieny osobistej.
2. Przyczyny opryszczki
Przyczyną opryszczki pojawiąjącej się na naszych ustach jest wirus opryszczki pospolitej (HSV- łac. Herpes Simplex Virus). HSV atakuje jedynie ludzi, a za opryszczkę wargową odpowiedzialne są typ 1 oraz 2 wirusa. Szacuje się, że 80 proc. przypadków opryszczki wywoływanych jest przez wirus HSV-1 (typ 1).
Do infekcji HSV dochodzi najczęściej w okresie dzieciństwa, a czasami już przy porodzie. Zazwyczaj przez większość życia nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy jego nosicielami. Wirus opryszczki "ukrywa się" w naszych komórkach nerwowych, uaktywniając się w nie do końca dotychczas poznany sposób, w odpowiedzi na stres czy uszkodzenia skóry.
3. Jak dochodzi do zakażenia?
Do zakażenia wirusem opryszczki może dojść w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą, która jest nosicielem wirusa opryszczki (np. w trakcie całowania) lub wskutek pośredniego kontaktu z chorym. Do zarażenia może dojść wtedy, gdy używamy tego samego kubka, widelców, łyżek czy szklanek co osoba chora na opryszkę. Na wyżej wymienionych przedmiotach może pozostać ślina osoby zakażonej. Aktywny wirus może znajdować się w płynie ustrojowym osoby zakażonej, nawet gdy nie towarzyszą temu widoczne objawy. Wówczas zdarza się, że nieświadomie, napijecie się z jednej butelki czy zjecie wspólnie kanapkę.
W takiej sytuacji prawdopodobnie dojdzie do bezobjawowej infekcji i staniesz się nosicielem wirusa opryszczki, który da o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie. Do zakażenia wirusem opryszczki może dojść również wtedy, kiedy używasz osobistych przedmiotów osoby zarażonej. Przykładem takiego przedmiotu może być np. pomadka, błyszczyk, maszynka do golenia. Kiedy jesteś w drogerii, pod żadnym pozorem nie maluj ust testerami pomadek! W przeciwnym razie możesz zarazić się wirusem opryszczki.
4. Objawy opryszczki
Pierwszymi objawami opryszczki są bolesność i swędzenie w okolicy warg. Już wtedy należy podjąć działania, które nie dopuszczą do rozwoju opryszczki. Kolejnym jej etapem jest bowiem zaczerwienienie i pęcherzyki wypełnione płynem, które pękając, przysychają i pokrywają się strupami.
Drapanie czy ciągłe dotykanie miejsca w którym rozwija się opryszczka to najgorsze z możliwych wyjść! Podrażnianie i rozdrapywanie chorego miejsca pogorszy sprawę, a dodatkowo może być przyczyną infekcji bakteryjnej. Zamiast ćwiczyć siłę woli i czekać na dalszy rozwój choroby warto jak najszybciej sięgnąć po preparaty, nie tylko zmniejszające swędzenie i pieczenie, ale działające w każdej fazie opryszczki, skracając czas jej trwania.
Jeśli odpowiednio dbamy o higienę, nie dotykamy i nie rozdrapujemy ran, pęcherzyki giną samoczynnie po jakimś czasie i nie pozostaje po nich żaden ślad. Mimo wszystko, by zniwelować nieprzyjemne objawy opryszczki wargowej, warto sięgnąć po dostępne w aptece preparaty na opryszczkę.
5. Jak pozbyć się opryszczki?
Jak pozbyć się opryszczki? To pytanie spędza sen z powiek wielu pacjentom. Szacuje się, że prawie 90 proc. z nas jest nosicielem wirusa opryszczki, choć większość nawet o tym nie wie! Duża część infekcji przebiega bezobjawowo, dlatego do czasu pierwszego ujawnienia się wirusa nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy jego nosicielami. W przypadku tej choroby wirusowej ważne jest szybkie i zdecydowane działanie. Szybka reakcja pozwoli wyeliminować uciążliwe objawy opryszczki wargowej.
W aptekach są dostępne liczne kremy, płyny i maści, które jednak nie zniszczą wirusa opryszczki, a jedynie zmniejszą widoczne objawy choroby, dlatego wizyta u lekarza jest zawsze bardzo dobrym rozwiązaniem. Lekarz specjalista może zalecić odpowiednią terapię przeciwwirusową od razu przy pierwszych objawach. Polega ona na braniu leków, które zapobiegną rozwojowi choroby. Jeśli zmiany już są widoczne, lekarz podejmie działania skracające czas trwania choroby oraz łagodzące jej przebieg. Bardzo ważne jest to, że istnieją już leki, które można brać profilaktycznie co jakiś czas, aby ustrzec się przed nawrotami opryszczki.
Choć opryszczki nie można trwale wyeliminować z naszego ciała, możliwe jest zniwelowanie uciążliwych objawów opryszczki. W tym okresie powinniśmy wspomagać nasze ciało w walce z intruzem.
Do wyrobów medycznych zasługujących na naszą uwagę należą te, które swoje działanie opierają na opatentowanej technologii Filmogel - jej skuteczność potwierdzono w trakcie badań klinicznych. W Polsce Filmogel dostępny jest pod postacią wyrobu medycznego URGO na opryszczkę. Ten płynny opatrunek aplikujemy na chore miejsce przy użyciu jednorazowego aplikatora – dzięki czemu mamy pewność, że nie dojdzie do zakażenia wtórnego. Filmogel tworzy na powierzchni skóry ochronną barierę, której właściwości pozwalają na przepuszczanie powietrza, ale przy tym zatrzymują wodę. Dzięki temu tworzy się środowisko sprzyjające procesowi leczenia opryszczki.
W przebiegu opryszczki wargowej wskazane jest również unikanie czynników, które mogą powodować nawrót choroby.
Domowe sposoby nie wyeliminują całkowicie wirusa opryszczki, ale mogą istotnie ulżyć choremu. Jednym z domowych sposobów na opryszczkę wargową jest stosowanie okładów z melisy. Melisa jest zielem, które wykazuje działanie przeciwbólowe, antybakteryjne i antywirusowe. Dwa razy dziennie należy przykładać w miejsce zmienione chorobowo okład z melisy. Wśród innych tradycyjnych ziół zwalczających objawy opryszczki, medycyna naturalna poleca miętę, szałwię oraz rumianek.
Wśród innych domowych sposobów na opryszczkę, fascynaci medycyny tradycyjnej polecają aloes. Roślina zawiera wiele cennych składnikich odżywczych, takich jak witamina E, witamina A, witamina C, witamina B12. Aloes zawiera także cholinę czy kwas foliowy. Roślina przyspiesza proces gojenia się ran, strupów i pęcherzy. Miąższ zawart w aloesie należy dwa razy dziennie stosować na miejsce zmienione chorobowo.
Kolejnym domowym sposobem na zwalczenie objawów opryszczki wargowej jest stosowanie olejku na bazie drzewa herbacianego. Małą ilość olejku herbacianego należy wmasować w miejsce, w którym znajduje się opryszczka. W składzie olejku znajdziemy wiele leczniczych składników takich jak terpinen-4-ol. Kolejnymi ważnymi substancjami, znajdującymi się w olejku z drzewa herbacianego są składniki takie jak 1,8-cyneol, p-Cymen, limonen, sabinen.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.