Trwa ładowanie...

Kompleks rehabilitacyjny na europejskim poziomie

Avatar placeholder
13.08.2021 10:03
Materiał sponsorowany przez
(materiał partnera)

Rodzicom żywiołowych i rozbrykanych dzieciaków trudno sobie nawet wyobrazić, jakim życiowym wyzwaniem jest diagnoza, że kilkulatek cierpi na niepełnosprawność intelektualną. – Żyjemy z dnia na dzień, tylko w teraźniejszości, bo wiadomo, że przyszłość nie przyniesie przełomowej poprawy – mówi pan Jan, ojciec kilkuletniego Krzysia. – Każdego dnia robimy, co w naszej mocy, by Krzysztof funkcjonował w społeczeństwie.

Rodzice do momentu diagnozy chwytali się najmniejszej nadziei: „dziecko rozwija się w swoim tempie”, „to przejściowe kłopoty”, „w dobrym przedszkolu nadrobi wszystko” – te myśli towarzyszyły każdego dnia. – Nie oszczędzaliśmy na specjalistach, ale nie mieli dla nas pozytywnych informacji – mówią rodzice Krzysia. I wyjaśniają, że po diagnozie każda rodzina zastanawia się, jak zorganizować życie swoje i dziecka, by stymulować jego rozwój.

W tej sytuacji codzienne działania są wyzwaniem: żeby dziecko nie bało się jechać autobusem, żeby chętniej zostawało z opiekunką, żeby czuło się swobodnie w sklepie.

– Najgorsze, co można zrobić, to wpaść w spiralę obwiniania się – wspomina pan Jan. – Zawsze można znaleźć jakieś zdarzenie w czasie ciąży i po porodzie, które potencjalnie mogło wyzwolić chorobę dziecka. Lepiej jak najszybciej poszukać specjalistycznej pomocy. Zwłaszcza, gdy malec wymaga dłuższych pobytów w placówce.

– To dla nas dramat rozstać się z synkiem choć na kilka godzin, ale w domu nigdy nie damy mu takiej pomocy i stymulacji, jakiej potrzebuje – przyznaje pan Jan.

Ojciec Krzysia podkreśla, że pomoc znaleźli w Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI), które pracuje z osobami z niepełnosprawnościami na każdym etapie ich życia. To ważne, bo np. autyści źle znoszą zmiany. Do każdego przeniesienia do innej szkoły czy ośrodka trzeba się długo przygotowywać.

Od ponad roku w Tomaszowie Lubelskim działa centrum, w którym zapewniono najwyższe standardy opieki nad osobami z niepełnosprawnościami. Mogą tu otrzymać wsparcie i rehabilitację na każdym etapie życia. – Nasze dzieciaki po skończeniu szkoły specjalnej nie będą musiały przechodzić procesu adaptacji w nowym miejscu – cieszą się krewni podopiecznych centrum.

Lokalne Centrum Wspierająco–Aktywizujące (LCW-A) prowadzi Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Tomaszowie Lubelskim. – Od marca ubiegłego roku mamy tu cały budynek przystosowany dla naszych bliskich – opowiada pani Elżbieta, siostra jednego z podopiecznych. W Tomaszowie Lubelskim w jednym gmachu działają trzy placówki: Ośrodek Rehabilitacyjno–Edukacyjno–Wychowawczy, Niepubliczna Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy i Dom Pomocy Społecznej.

– W takich warunkach możliwe jest zindywidualizowane wsparcie – cieszą się wychowawcy. – Nasi podopieczni to głównie wychowankowie PSONI – osoby z niepełnosprawnością intelektualną z powiatu tomaszowskiego. Możemy jednak przyjąć niepełnosprawnych z całego kraju – dodają.

Nauka w mini-grupach

– Ośrodek Rehabilitacyjno–Edukacyjno–Wychowawczy (OREW) pracuje nawet z bardzo małymi dziećmi – wyjaśnia pani Bożena, mama 4-letniego Kamila, który ma w centrum opiekę pedagogów, psychologów, neurologopedów i rehabilitantów. Codziennie odbywają się tu zajęcia dla wychowanków ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, autyzmem, dysfunkcjami narządu słuchu i wzroku. Praca odbywa się w kilkuosobowych grupach, by maksymalnie wspierać procesy uczenia, rozwoju i socjalizacji młodych ludzi.

Poznawać świat

Wychowankowie OREW korzystają z przestronnych i świetnie wyposażonych sal edukacyjno-terapeutycznych. – Ćwiczymy na platformie dynamograficznej do treningu równowagi, chodu i czynności dynamicznych oraz na torach do nauki chodzenia – wyliczają wychowawcy. Z kolei sala integracji sensorycznej zapewnia stymulację wszystkich zmysłów, z wykorzystaniem sprzętu podwieszanego oraz ścianki wspinaczkowej. Szczególnie lubianą przez dzieci pracownią jest Sala Doświadczania Świata z łóżkiem wodnym, suchym basenem, projektorami świetlnymi i zapachowymi. Urządzenia te służą rozwojowi i usprawnianiu działania zmysłów przez ekspozycję na bodźce, ale w relaksacyjnej atmosferze. Ważnym elementem wyposażenia rehabilitacyjnego jest również sala hydroterapii do masaży wodnych całego ciała.

W ogrodzie centrum powstał plac zabaw ze sprzętem dla dzieci na wózku. Wychowankowie nie muszą być zamknięci w budynku i mogą – jak wszystkie dzieci – dokazywać na powietrzu.

Edukacja do samodzielności

Działająca w centrum Niepubliczna Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy zapewnia edukację na poziomie ponadpodstawowym, by przygotować uczniów podjęcia zatrudnienia na otwartym lub chronionym rynku pracy. Uczniowie korzystają z pracowni: krawieckiej, gospodarstwa domowego, praktyczno-technicznej. Na zajęciach robią przedmioty dekoracyjne i pamiątkowe, ćwiczą drobne prace poligraficzne, a także uczą się pielęgnować rośliny w ogrodzie. Szkoła zapewnia również wsparcie psychologiczne, rehabilitację, doradztwo zawodowe i terapię logopedyczną.

Godne życie

Ostatnia placówka powołana przez tomaszowskie PSONI to Dom Pomocy Społecznej, który „domyka” tworzony tu przez niemal 30 lat system wsparcia osób z niepełnosprawnościami. DPS umożliwia prowadzenie godnego życia – aż po jego kres. Mogą w nim przebywać dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe z niepełnosprawnością intelektualną. Czeka na nich 30 miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych. Mogą korzystać z gabinetu terapeutycznego, psychologicznego, dwóch pokoi dziennych, sali rehabilitacyjnej i gabinetu hydroterapii.

Całe przedsięwzięcie kosztowało ponad 11 mln złotych, z czego prawie 8,9 mln pochodziło z funduszy unijnych. Dysponując takim wsparciem, rozpoczętą 1 kwietnia 2018 budowę udało się oddać do użytku już w marcu 2020 roku.

Lubelskie. Możemy więcej.

Polub, podziel się, polecaj: https://www.facebook.com/LubelskieFunduszeEuropejskie https://www.youtube.com/user/rpolubelskie

Materiał sponsorowany przez
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (861 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (402 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.