Trwa ładowanie...

Kończy się śmiercią albo poważnymi powikłaniami. "Ludzie wyglądają jak z horroru"

 Katarzyna Prus
01.08.2022 13:16
Porażenie piorunem może skończyć się śmiercią albo poważnymi powikłaniami
Porażenie piorunem może skończyć się śmiercią albo poważnymi powikłaniami (Getty Images, Instagram)

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. W ten weekend synoptycy zapowiadają niemal w całej Polsce silne opady deszczu oraz burze, a tym zazwyczaj towarzyszą śmiertelnie groźne wyładowania elektrostatyczne - pioruny. - Najbardziej niebezpieczne w przypadku porażenia piorunem jest zatrzymanie akcji serca wraz z utratą przytomności - mówi Paweł Krasowicz, ratownik medyczny z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. Czy porażenia piorunem można uniknąć?

spis treści

1. Piorun może zatrzymać serce

- Najbardziej niebezpieczne w przypadku porażenia piorunem jest zatrzymanie akcji serca wraz z utratą przytomności, które jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Piorun jest odpowiednikiem prądu. Kiedy uderzy w klatkę piersiową, impuls elektryczny o ogromnej mocy przechodzi przez serce i je zatrzymuje - tłumaczy Paweł Krasowicz, ratownik medyczny z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie.

Jeśli pacjent przeżyje, może mieć potem poważne powikłania kardiologiczne, np. zaburzenia rytmu serca, które będą wymagały specjalistycznego leczenia.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

- Z mojego ponad trzydziestoletniego doświadczenia wynika, że uderzenie pioruna przeżywa 50 proc. osób. Wiele zależy od dodatkowych czynników jak okoliczności porażenia, choroby współistniejące, indywidualne reakcje organizmu - zaznacza ratownik.

2. "Są dosłownie wypaleni od środka"

Porażenie piorunem może też skończyć się poważnymi urazami termicznymi. - Łatwo sobie wyobrazić, jakie poparzenia może spowodować piorun, który ma kilka, a nawet kilkanaście tysięcy stopni Celsjusza - zaznacza Paweł Krasowicz.

Nie wszystkie poparzenia są jednak widoczne. - Ludzie po porażeniu piorunem są często poważnie poparzeni od środka. Kiedyś ratowaliśmy mężczyznę, którego piorun poraził na środku ulicy. Trafił go w prawe udo na wysokości kieszeni, w której były metalowe klucze. Impuls błyskawicznie poszedł aż do pięty. Cała ta ''ścieżka'' była dosłownie wypalona - tłumaczy ratownik.

- To prowadzi do bardzo niebezpiecznych uszkodzeń wewnętrznych. Tacy pacjenci wymagają interwencji chirurgicznej lub neurochirurgicznej - dodaje.

Na ciele osób porażonych piorunem mogą pojawiają się też linie, które przypominają gałęzie drzew. - Charakterystyczne wzory mają kolor siny lub czerwony. Może to wyglądać naprawdę przerażająco, trochę jak z horroru. Zmiany mogą utrzymywać się kilka dni lub tygodni - zwraca uwagę ratownik.

To figura Lichtenberga, która jest wynikiem uszkodzenia naczyń włosowatych. Nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego fizyka Georga Christopha Lichtenberga, który jako pierwszy opisał te zmiany.

Skutki uderzenia piorunem często zależą też od okoliczności. - Bardzo niebezpieczne jest porażenie piorunem w górach. Poza skutkami samego porażenia, może dojść na przykład do upadku z wysokości. Takie sytuacje mogą skończyć się zgonem lub poważnymi urazami kręgosłupa - zwraca uwagę Krasowicz.

- Z kolei jeśli piorun uderzy nie bezpośrednio w ciało, tylko obok - może dojść do tymczasowej utraty słuchu z powodu akustycznego. Podobnie jest w przypadku wzroku, który może uszkodzić efekt świetlny - dodaje.

3. Objawy porażenia piorunem

Porażenie piorunem może powodować różne objawy:

  • apatię,
  • pobudzenie,
  • utratę przytomności,
  • drgawki,
  • ogłuchnięcie,
  • zaburzenie widzenia,
  • zatrzymanie oddechu,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zatrzymanie krążenia,
  • zmiany na skórze,
  • oparzenia,
  • uszkodzenia kończyn, kręgosłupa, narządów wewnętrznych.

4. Pierwsza pomoc przy porażeniu piorunem

Uderzenie piorunem może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, które mogą skończyć się długim i specjalistycznym leczeniem. Połowa z porażonych osób umiera. Czy można zatem pomóc osobie porażonej piorunem?

Po pierwsze i najważniejsze - taka osoba nie może być dotykana. Ułóż ją w pozycji bocznej lub na wznak, a rany oparzeniowe powstałe po uderzeniu błyskawicy przykryj jałowym opatrunkiem, z kolei złamania - unieruchom. Nie czekaj, aż jej stan się poprawi, tylko natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe. Przy porażeniu piorunem niezbędna jest co najmniej jednodniowa hospitalizacja.

Oparzenia termicznedzielimy na:

  • poparzenia I stopnia – obejmują tylko naskórek, pojawiają się pęcherze i zaczerwienienie skóry, występuje także ból i swędzenie. Goją się w ciągu 10-14 dni i nie pozostawiają blizn;
  • poparzenia II stopnia – obejmują naskórek i część skóry właściwej, powstają pęcherze z płynem surowiczym, goją się w ciągu 25-30 dni, nie pozostawiając blizn, jeżeli objęło tylko część skóry właściwej. W przypadku, gdy poparzeniu uległa cała grubość skóry właściwej, po zagojeniu pozostają blizny;
  • poparzenia III stopnia – obejmują całą skórę, objawiają się twardą, skórzastą powierzchnią, są bezbolesne. Martwica obejmuje skórę właściwą, wraz z naczyniami i nerwami. Goi się długo, pozostawiając blizny. Zazwyczaj skóra wymaga przeszczepu.

Jeśli poparzenia II stopnia przekraczają 10 proc. ciała, to niezbędna jest hospitalizacja. Podobnie jak w przypadku poparzeń III stopnia oraz oparzeń oczu, rąk, uszu, twarzy, stóp i krocza.

5. Czego unikać w czasie burzy?

Ratownicy medyczni apelują, żeby podczas burzy zachować kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dzięki nim unikniemy porażenia piorunem. Przede wszystkim nie powinniśmy szukać schronienia w pobliżu anten, masztów, linii telefonicznych i energetycznych oraz drzew, bo to właśnie tam najczęściej uderza piorun. Co więcej, nie wolno w rękach trzymać metalowych przedmiotów, takich jak parasolka czy laska. Ryzyko uderzenia piorunem wzrasta też, gdy przebywamy w czasie burzy na jeziorach, rzekach czy w morzu, gdyż woda przewodzi prąd. Jeśli burza zaskoczy cię w wodzie, jak najszybciej dopłyń do brzegu i schroń się w bezpiecznym miejscu - na przystanku autobusowym, w restauracji, w namiocie czy w pobliżu jakichkolwiek zabudowań.

Wielu z nas zapomina również o tym, że nawet przebywanie na mokrej trawie może być niebezpieczne. Jeśli w trakcie burzy jesteś na otwartej przestrzeni, a w pobliżu nie ma miejsca, w którym możesz się schronić, ukryj się w zagłębieniu terenu i przyjmij ''pozycję żółwia". Uwaga! Nigdy nie kładź się na ziemi całym ciałem. Najlepiej jeśli oddzielisz się czymś od podłoża, np. kocem, torebką czy plecakiem, ale nigdy metalowym przedmiotem.

Ratownicy apelują też, by w trakcie burzy poruszać się wolno i małymi krokami, gdyż mogą wystąpić różnice potencjałów elektrycznych między nogami. Najlepszym schronieniem są samochody, mieszkania, domy oraz wszystkie inne budynki wyposażone w piorunochron.

Podczas burzy nie wychodź z mieszkania. Taka decyzja jest wyjątkowo niebezpieczna, nieodpowiedzialna i może zakończyć się tragicznie.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze