Trwa ładowanie...

Korzystnie z wielu portali społecznościowych może być powodem depresji

Avatar placeholder
21.12.2016 21:53
Korzystnie z wielu portali społecznościowych może być powodem depresji
Korzystnie z wielu portali społecznościowych może być powodem depresji

Korzystanie z wielu platform społecznościowych jest silnie związane z depresją i lękiem wśród młodych osób. Badanie przeprowadzono w Centrum Badań nad Mediami, Technologią i Zdrowiem na Uniersytecie w Pittsburgh.

1. Więcej użytkowników portali społecznościowych z depresją

Analiza, opublikowana online, wykazała, że ludzie, którzy używali od siedmiu do jedenastu platform społecznościowych, mieli ponad trzykrotnie wyższe ryzyko depresji i lęku niż ich rówieśnicy, którzy korzystali  do dwóch platform, nawet po uwzględnieniu całkowitego czasu spędzonego w mediach społecznościowych.

"To skojarzenie jest na tyle silne, że ​​lekarze mogą rozważyć proszenie swoich pacjentów z depresją i lękiem o odcięcie się od części portali, co może pozytywnie wpłynąć na wyniki leczenia.

Nie możemy jednak powiedzieć jasno na podstawie tego badania, czy ludzie, którzy cierpią na depresję i niepokój szukają wielu portali czy też korzystanie z wielu portali może prowadzić do depresji i lęku. W obu przypadkach wyniki są potencjalnie wartościowe" – mówi  główny autor i lekarz Brian A. Primack,  dyrektor Centrum Badań nad Mediami, Technologią i Zdrowiem.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Ludzie korzystają z coraz większej liczby portali społecznościowych, co może być niebezpieczne dla ich psychiki
Ludzie korzystają z coraz większej liczby portali społecznościowych, co może być niebezpieczne dla ich psychiki (Shutterstock)

W 2014 r Primack i jego współpracownicy zbadali 1,787 tys. amerykańskich dorosłych wieku od 19 do 32 lat, stosując standardowe w przypadku depresji narzędzie oceny i kwestionariusze, w celu określenia wykorzystania social mediów.

Kwestionariusze pytały o 11 najbardziej popularnych platform społecznościowych: Facebook, YouTube, Twitter, Google Plus, Instagram, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pinterest, Vine i LinkedIn.

Uczestnicy, którzy używali od siedmiu do jedenastu platform mieli o 3,1 razy wyższe ryzyko na większą ilość objawów depresyjnych niż osoby, które stosowały od zera do dwóch platform. Ci, którzy wykorzystali większość portali mieli o 3,3 razy wyższe  szanse na więcej objawów lękowych niż ich rówieśnicy, którzy korzystali z najmniejszej liczby portali.

Fakty i mity dotyczące depresji
Fakty i mity dotyczące depresji [10 zdjęć]

Depresja może się pojawić u każdego człowieka. Badania kliniczne sugerują jednak, że to kobiety są bardziej

zobacz galerię

Naukowcy kontrolowali też inne czynniki, które mogą przyczynić się do depresji i lęku, w tym rasę, płeć, stan cywilny, dochód gospodarstwa domowego, edukację i całkowity czas spędzony w mediach społecznościowych.

2. Czy depresja wpływa na korzystanie z social mediów, czy socjal media wpływają na depresję?

Primack  podkreślił, że kierunkowość korelacji jest niejasna.

"Ludzie, którzy cierpią z powodu objawów depresji i lęku, mają tendencję do  wykorzystywania szerszego zakresu mediów społecznych. Na przykład, mogą w ten sposób poszukiwać możliwości zakomunikowania otoczeniu, że czują się komfortowo i bezpiecznie.

Jednakże, może również być tak, że osoby te starają się utrzymać swoją obecność na wielu platformach, co może w rzeczywistości prowadzić do depresji i lęku. Potrzebne będą dalsze badania, aby sprawdzić, jak to wygląda naprawdę" - mówi Primack.

Zobacz także

Primack i jego zespół zaproponowali kilka hipotez, dlaczego zastosowanie wielu platform social mediów może prowadzić do depresji i lęku:

  • Wielozadaniowość, jakiej wymaga przełączanie między portalami,  jest związana z zubożeniem  funkcji poznawczych i psychicznymi skutkami zdrowotnymi.
  • Odrębny zestaw niepisanych zasad, założeń kulturowych i specyfika każdej platformy są coraz trudniejsze do nawigacji, gdy liczba wykorzystywanych portali wzrasta, co może prowadzić do negatywnego nastroju i emocji.
  • Jest więcej możliwości popełnienia faux pas w social mediach podczas korzystania z wielu platform, co może prowadzić do powtarzającego się zakłopotania.

"Zrozumienie, w jaki sposób ludzie korzystają z wielu platform social mediów i ich doświadczeń w użytkowaniu tych platformach, to kolejne kroki w naszych badaniach.

Docelowo chcemy wykorzystać te badania, aby pomóc w projektowaniu i realizacji interwencji edukacyjnych w zakresie zdrowia publicznego, które będą tak zindywidualizowane, jak to możliwe” - mwi współautor i psychiatra César G. Escobar -Viera, pracownik naukowy w Instytucie Polityki Zdrowotnej Pitta i Centrum Badań nad Mediami, Technologią i Zdrowiem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze