Trwa ładowanie...

Kształt mózgu może dostarczyć zaskakujących wskazówek dotyczących różnic osobowości

Avatar placeholder
27.01.2017 16:30
Kształt mózgu może dostarczyć zaskakujących wskazówek dotyczących różnic osobowości
Kształt mózgu może dostarczyć zaskakujących wskazówek dotyczących różnic osobowości

Nowe badanie wskazuje, że kształt naszego mózgu może dostarczyć zaskakujących wskazówek na temat tego, jak się zachowujemy i ryzyka wystąpienia zaburzeń psychicznych.

Prof. Antonio Terracciano ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Stanowego Floryda dołączył do zespołu naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoszech w celu zbadania związku pomiędzy cechami osobowości i strukturą mózgu.

Ich badanie, opublikowane w czasopiśmie "Social Cognitive and Affective Neuroscience", przyjrzało się różnicom w anatomii kory mózgowej (zewnętrznej warstwy mózgu), określanym przez wskaźniki: grubość, obszar i ilość zwojów w korze, a także to, w jaki sposób te wskaźniki są związane z pięcioma głównymi cechami osobowości.

Do tych cech osobowości zalicza się neurotyczność, czyli tendencja, do nieradzenia sobie z emocjami; ekstrawersję, czyli skłonności do kontaktów towarzyskich i entuzjazmu; otwartość, czyli to jak bardzo otwarta jest dana osoba; ugodowości, która jest miarą altruizmu i współpracy oraz sumienność, czyli miarę samokontroli i determinacji.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Nasza osobowość ma związek z tym jak wygląda nasz mózg
Nasza osobowość ma związek z tym jak wygląda nasz mózg

Badanie objęło zestaw danych z obrazowania ponad 500 osób, udostępniane publicznie przez Human Connectome Project, ambitny wysiłek Narodowego Instytutu Zdrowia mający na celu określenie ścieżek neuronowych stojących za podstawowymi funkcjami ludzkiego mózgu.

"Ewolucja ukształtowała naszą anatomię mózgu w sposób, który maksymalizuje swój obszar i ilość zwojów przez zmniejszenie grubości kory" - powiedział główny autor Luca Passamonti z Wydziału Neurologii Klinicznej na Uniwersytecie w Cambridge. "To jak rozciąganie i składanie arkusza kauczuku, zwiększa powierzchnię, ale w tym samym czasie, sam arkusz staje się cieńszy. Nazywamy to "hipotezą rozciągania korowego".

Godzina narodzin ma wpływ na osobowość
Godzina narodzin ma wpływ na osobowość [7 zdjęć]

W astrologię, horoskopy, czy znaki zodiaku część osób wierzy, część podchodzi do tego sceptycznie. Wiadomo,

zobacz galerię

"Rozciąganie kory mózgu jest kluczowym ewolucyjnym mechanizmem, który umożliwił ludzkiemu mózgowi szybki rozwój, a jednocześnie dopasowanie do naszych czaszek, które rosły w wolniejszym tempie niż mózg" - dodał Terracciano. "Co ciekawe, ten sam proces odbywa się, gdy człowiek rozwija się i rośnie w łonie matki i przez całe dzieciństwo, młodość i dorosłość. Grubość kory ma tendencję do zmniejszania, podczas gdy obszar i ilość zwojów wzrasta".

W innych badaniach Terracciano i inni wykazali, że wraz z wiekiem, neurotyzm spada, a ludzie lepiej radzą sobie z emocjami, podczas gdy sumienność i ugodowość wzrastają, a ludzie stają się coraz bardziej odpowiedzialni i mniej antagonistyczni.

Naukowcy odkryli, że wysokie poziomy neurotyzmu, które mogą zwiększać predyspozycje osoby do rozwoju zaburzeń neuropsychiatrycznych, były związane ze wzrostem grubości, jak również zmniejszeniem powierzchni i ilości zwojów, w niektórych regionach kory mózgowej.

ZOBACZ TAKŻE:

W przeciwieństwie do tego otwartość, która jest cechą osobowości związaną z ciekawością, kreatywnością i preferencją do odmiany i nowości, wiązała się z przeciwnym wzorem: zmniejszeniem grubość i poszerzeniem obszaru i składania w niektórych obszarach kory przedczołowej.

Obrazowanie mózgu jako element Human Connectome Project wykonano u osób zdrowych w wieku 22-36 lat bez historii chorób neuropsychiatrycznych i innych poważnych problemów medycznych.

Zależność między strukturą mózgu i cechami osobowości u młodych i zdrowych ludzi może się zmieniać wraz z wiekiem i stanowi punkt odniesienia dla lepszego zrozumienia struktury mózgu w stanach takich jak autyzm, depresja, czy choroby Alzheimera.

"Zrozumienie tego, jak struktura mózgu jest związana z podstawowymi cechami osobowości, jest kluczowym krokiem do poprawy naszego zrozumienia związku między morfologią mózgu i konkretnym nastrojem, zaburzeniami poznawczymi i behawioralnymi" - powiedział Passamonti. "Musimy również lepiej zrozumieć relację między strukturą i funkcjami mózgu u zdrowych ludzi, aby dowiedzieć się, jak różni się ona u osób z zaburzeniami psychicznymi i neurologicznymi".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze