Trwa ładowanie...

Leczenie owrzodzeń - przyczyny powstawania owrzodzeń

Avatar placeholder
08.07.2021 13:58
Leczenie owrzodzeń
Leczenie owrzodzeń

Owrzodzenia to zmiany, które powstają w wyniku zmian naczyniowych. Często zdarza się, że towarzyszą niewydolności żylnej, w tym żylakom kończyn dolnych. Leczenie owrzodzeń jest długotrwałe i bolesne. Zmiany, jakie powstają na ciele chorego bardzo często ograniczają jego aktywność i powodują trudności w wielu sytuacjach życiowych. Dlatego też niezwykle ważna jest odpowiednia profilaktyka, która pozwoli nam uniknąć problemu żylaków i związanych z nimi owrzodzeń.

spis treści

1. Przyczyny powstawania owrzodzeń

Owrzodzenia powstają z kilku przyczyn, a ich rozwój jest wzmagany przez infekcje grzybiczne i bakteryjne, jakie powstają w miejscach zmian. Do głównych przyczyn występowania owrzodzenia zaliczamy:

  • żylaki i niewydolność żylną,
  • przewlekłe niedokrwienie tętnicze,
  • zaburzenia neurologiczne.

2. Czym jest niewydolność żylna?

Niewydolność żylna to stan, który objawia się zastojem krwi żylnej w żyłach. Zazwyczaj jest on wynikiem wstecznego przepływu żylnego, zwężenia lub niedrożności żył.

3. Leczenie owrzodzeń żylnych

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Kuracja owrzodzeń żylnych przebiega inaczej niż owrzodzeń tętniczych, które leczy się u specjalisty chirurgii naczyniowej. Usuwanie owrzodzeń pierwszego typu może nastąpić dopiero w sytuacji drożności żył głębokich i wygojenia rany, jeśli żylaki usuwamy operacyjnie. Jeśli natomiast chcemy, aby leczenie żylaków następowało bez wygojenia, możemy zastosować skleroterapię. Ważne jest, by miejsce owrzodzenia zostało oczyszczone z bakterii i tkanek martwicznych. Jeśli zmiana była rozległa i spowodowała duży ubytek skóry, można wykonać przeszczep.

3.1. Jak skutecznie leczyć owrzodzenia?

Najskuteczniejszą metodą usuwania owrzodzeń podudzi jest likwidowanie przyczyn choroby. Jednak cała kuracja wymaga, aby pacjent stosował się do kilku wskazówek, które pomogą mu w łagodzeniu objawów owrzodzeń i przyspieszą leczenie. Oto kilka z nich:

  • pamiętaj, aby nie moczyć owrzodzeń w niektórych roztworach (np. nadmanganianie potasu),
  • nie polewaj owrzodzenia woda utlenioną,
  • nie zmieniaj zbyt często opatrunku.

Leczenie żylaków kończyn dolnych jest bolesne i długotrwałe, na szczęście istnieje coraz więcej nowoczesnych metod, które pozwalają na skuteczną walkę z tą chorobą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze