Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Lek przeciwko RZS może osłabiać działanie szczepionki przeciwko COVID-19

Metrotreksat to lek stosowany w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, przepisywany także w łuszczycy i innych chorobach autoimmunologicznych. Okazuje się, że farmaceutyk może osłabiać działanie szczepionki przeciwko COVID-19. Do takich wniosków doszli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Lek na RZS a szczepionka przeciw COVID-19

Badanie przeprowadzili naukowcy z 3 ośrodków badawczych: University Langone Health w Nowym Jorku, FAU Erlangen-Nuremberg oraz Universitätsklinikum Erlangen. Eksperci przyjrzeli się pacjentom z chorobami reumatologicznymi, szczególnie zaś tym, którzy cierpieli na choroby z grupy zapalnych immunologicznie zależnych.

Uczestników badania podzielono na 2 grupy. Jedna w leczeniu przyjmowała metotreksat, druga - nie. Stworzono także grupę kontrolną, w której skład wchodziły osoby zdrowe. Każdy uczestnik przyjął szczepionkę koncernu Pfizer&BioNTech. Co się okazało?

Jak pokazało badanie, u prawie 40 proc. jego uczestników, którzy przyjmowali metotreksat, reakcja układu immunologicznego na szczepionkę była nieprawidłowa. Z kolei pozytywna reakcja wystąpiła u 204 z 208 (98,1 proc.) osób z grupy kontrolnej oraz u 34 z 37 (91,9 proc.) pacjentów, którym nie podano metotreksatu.

Eksperci tłumaczą, że w wynikach badań zauważono, że limfocyty T, które zazwyczaj występują w reakcji odpornościowej na podanie szczepionki lub po zakażeniu, u osób, które przyjęły metotreksat, nie wystąpiły. Natomiast odnotowano je u uczestników, którzy nie byli leczeni tym farmaceutykiem.

2. Potrzebne dalsze badania

Autorzy badania podkreślają, że ich analiza była jedynie wstępem do dalszego sprawdzenia, czy metotreksat zaburza działanie szczepionki. Podkreślają, że ich badanie obejmowało stosunkowo niewielką liczbę uczestników, oraz że podano im wyłącznie szczepionkę Pfizera. Nie wiadomo więc, jak osoby, które przyjmują lek, zareagowałyby na szczepionkę innej firmy.

Dlatego też naukowcy podkreślają, że potrzeba dalszych badań w tym kierunku jest duża. Chodzi o to, by ustalić, jak chronić przed zakażeniem koronawirusem pacjentów z chorobami z grupy immunologicznie zależnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza