Trwa ładowanie...

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany
Lekarz Anny Przybylskiej ukarany (123RF)

Lekarz, który zajmował się Anną Przybylską został ukarany upomnieniem. Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku stwierdził, że medyk złamał tajemnicę lekarską, gdy publicznie opowiadał o chorobie aktorki.

W 2014 roku, po śmierci Przybylskiej, lekarz wystąpił w programie telewizyjnym, w którym szczegółowo opowiadał o chorobie swojej pacjentki. Mówił o cierpieniu chorej, zdradził również jej plany osobiste, wspominając, że aktorka chciała mieć więcej dzieci. Ten wywiad poruszył opinię publiczną.

1. Sąd uznał, że lekarz złamał tajemnicę lekarską

Na wypowiedź lekarza zareagował rzecznik odpowiedzialności zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku. Złożył wniosek o wszczęcie postępowania dotyczącego naruszenia art. 23 Kodeksu Etyki Lekarskiej. Sprawa dotyczyła ujawnienia tajemnicy lekarskiej.

Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku ukarał lekarza upomnieniem. Orzeczenie utrzymał Naczelny Sąd Lekarski w Warszawie.

2. Etyka i prawo

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Zachowanie tajemnicy lekarskiej to nie tylko kwestia etyki, ale i prawa.  Tajemnicą objęte są wszelkie informacje o stanie zdrowia chorego, przebytych chorobach, zażywanych lekach, wynikach badań, wykonywanych zabiegach, rokowaniach. Tajemnica lekarska  chroni również życie prywatne pacjenta.

  • Lekarz nie może opowiadać publicznie o chorobie pacjenta, o jej przebiegu. Może natomiast, gdy jest pytany, powołać się na tajemnicę lekarską. Wolno mu przekazać np. tylko taką informację, że leczenie pacjenta odbywało się z zachowaniem staranności - zdradza portalowi abcZdrowie.pl mecenas Michał Modro.

3. Dla dobra nauki

Lekarz może ujawnić treść tajemnicy lekarskiej jedynie w kilku przypadkach. Dzieje się tak, gdy badanie lekarskie chorego zostało przeprowadzone na żądanie np. sądu, prokuratury. Jeśli jest to niezbędne do praktycznej nauki zawodów medycznych, również możliwe jest zerwanie tajemnicy. Poufne informacje może ujawnić także dla celów naukowych, np. w trakcie pisania pracy. Ważne jest jednak, by nie wskazywać na konkretnego pacjenta.

Od obowiązku zachowania tajemnicy może zwolnić lekarza prokurator lub sąd, gdy lekarz składa zeznania jako świadek, zgodnie z  art. 163 Kodeksu postępowania karnego. Szczegóły dotyczące stanu zdrowia można ujawnić w przypadku, gdy zachowanie tajemnicy może spowodować niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia pacjenta oraz innych osób.

Lekarz może również ujawnić tajemnicę lekarską innym osobom, lekarzom, pielęgniarkom, fizjoterapeutom, diagnostom, ale tylko wtedy, gdy jest to niezbędne w leczeniu pacjenta.

4. Upomnienie i nagana

Lekarzowi, który złamie zasadę i ujawni wrażliwe dane grożą sankcje dyscyplinarne: upomnienie, nagana, czasowy zakaz wykonywania zawodu, a nawet całkowity zakaz wykonywania zawodu. Upomnienie jest najłagodniejszą formą kary.

  • Niestety jest coraz więcej skarg o naruszenie tajemnicy lekarskiej, w tym prawa do poszanowania szczegółów intymnych z życia pacjenta - wyjaśnia radca prawny Michał Modro.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze