Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz, który zajmował się Anną Przybylską został ukarany upomnieniem. Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku stwierdził, że medyk złamał tajemnicę lekarską, gdy publicznie opowiadał o chorobie aktorki.

W 2014 roku, po śmierci Przybylskiej, lekarz wystąpił w programie telewizyjnym, w którym szczegółowo opowiadał o chorobie swojej pacjentki. Mówił o cierpieniu chorej, zdradził również jej plany osobiste, wspominając, że aktorka chciała mieć więcej dzieci. Ten wywiad poruszył opinię publiczną.

Sąd uznał, że lekarz złamał tajemnicę lekarską

Na wypowiedź lekarza zareagował rzecznik odpowiedzialności zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku. Złożył wniosek o wszczęcie postępowania dotyczącego naruszenia art. 23 Kodeksu Etyki Lekarskiej. Sprawa dotyczyła ujawnienia tajemnicy lekarskiej.

Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku ukarał lekarza upomnieniem. Orzeczenie utrzymał Naczelny Sąd Lekarski w Warszawie.

Etyka i prawo

Zachowanie tajemnicy lekarskiej to nie tylko kwestia etyki, ale i prawa.  Tajemnicą objęte są wszelkie informacje o stanie zdrowia chorego, przebytych chorobach, zażywanych lekach, wynikach badań, wykonywanych zabiegach, rokowaniach. Tajemnica lekarska  chroni również życie prywatne pacjenta.

  • Lekarz nie może opowiadać publicznie o chorobie pacjenta, o jej przebiegu. Może natomiast, gdy jest pytany, powołać się na tajemnicę lekarską. Wolno mu przekazać np. tylko taką informację, że leczenie pacjenta odbywało się z zachowaniem staranności - zdradza portalowi abcZdrowie.pl mecenas Michał Modro.

Dla dobra nauki

Lekarz może ujawnić treść tajemnicy lekarskiej jedynie w kilku przypadkach. Dzieje się tak, gdy badanie lekarskie chorego zostało przeprowadzone na żądanie np. sądu, prokuratury. Jeśli jest to niezbędne do praktycznej nauki zawodów medycznych, również możliwe jest zerwanie tajemnicy. Poufne informacje może ujawnić także dla celów naukowych, np. w trakcie pisania pracy. Ważne jest jednak, by nie wskazywać na konkretnego pacjenta.

Od obowiązku zachowania tajemnicy może zwolnić lekarza prokurator lub sąd, gdy lekarz składa zeznania jako świadek, zgodnie z  art. 163 Kodeksu postępowania karnego. Szczegóły dotyczące stanu zdrowia można ujawnić w przypadku, gdy zachowanie tajemnicy może spowodować niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia pacjenta oraz innych osób.

Lekarz może również ujawnić tajemnicę lekarską innym osobom, lekarzom, pielęgniarkom, fizjoterapeutom, diagnostom, ale tylko wtedy, gdy jest to niezbędne w leczeniu pacjenta.

Upomnienie i nagana

Lekarzowi, który złamie zasadę i ujawni wrażliwe dane grożą sankcje dyscyplinarne: upomnienie, nagana, czasowy zakaz wykonywania zawodu, a nawet całkowity zakaz wykonywania zawodu. Upomnienie jest najłagodniejszą formą kary.

  • Niestety jest coraz więcej skarg o naruszenie tajemnicy lekarskiej, w tym prawa do poszanowania szczegółów intymnych z życia pacjenta - wyjaśnia radca prawny Michał Modro.
Dorota Krupińska-Ziętkowska, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze (1)

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...