Trwa ładowanie...

Lepiej zrezygnuj z picia wody z plastikowych butelek. Może prowadzić do zaburzeń hormonalnych

Przez picie wody z plastikowych butelek rocznie możemy pochłaniać dodatkowo od 75 do 127 tysięcy cząsteczek mikroplastiku
Przez picie wody z plastikowych butelek rocznie możemy pochłaniać dodatkowo od 75 do 127 tysięcy cząsteczek mikroplastiku (Adobe Stock)

Kolejne badania wskazują na zagrożenie związane z piciem wody z plastikowych butelek. Naukowcy wskazali, że plastikowe opakowania mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Plastik powoduje, że wraz z wodą dostają się do naszego organizmu substancje zaburzające gospodarkę hormonalną.

spis treści

1. Plastikowe butelki zawierają szkodliwe związki egzogenne

Każdego dnia do naszego organizmu przedostają się mikrocząsteczki plastiku. Plastik jest wszędzie w naszym otoczeniu. Wcześniejsze analizy potwierdziły, że mikroplastik jest obecny również w wodzie, którą pijemy każdego dnia. Jeden lit wody pitnej zawiera od 0 do 104 cząstek mikroplastiku.

Kolejne badania rzucają na problem nowe światło. Naukowcy odkryli, że w wodzie przechowywanej w plastikowych butelkach uwalniają się związki, które mogą zaburzać układ hormonalny. Chodzi o tzw. EDC - grupę egzogennych związków chemicznych, które wpływają na funkcjonowanie układu hormonalnego. Ich obecność wykryto w opakowaniach na żywność, butelkach, zabawkach i w ubraniach.

Zobacz film: "Kiedy możemy spodziewać się końca pandemii?"
Drobiny tworzyw sztucznych z plastikowych butelek mogą przenikać do wody, którą pijemy
Drobiny tworzyw sztucznych z plastikowych butelek mogą przenikać do wody, którą pijemy (Adobe Stock)

2. Picie wody z plastiku może prowadzić do zaburzeń hormonalnych

Naukowcy poddali analizie 18 wód przechowywanych w plastikowych butelkach. Przebadali 14 tys. związków znajdujących się w wodzie butelkowej. Wnioski dają do myślenia. Stwierdzono, że 13 na 18 badanych próbek wykazywało antyestrogenność, czyli potencjalnie może w pewnym stopniu wpływać na działanie hormonów żeńskich. A 16 wykazywało aktywność antyandrogennę - czyli hamującą męskie hormony.

Z kolei biolodzy z University of Victoria w Kanadzie wyliczyli, że osoba dorosła pijąca wyłącznie wodę butelkowaną może "spożywać" w ciągu roku dodatkowo od 75 do 127 tysięcy cząsteczek mikroplastiku. Jak wpływa to na funkcjonowanie organizmu, nadal jest badane. Naukowcy próbują znaleźć odpowiedź m.in. na pytanie, przy jakie dawce mogą się zacząć zauważalne problemy zdrowotne i jakie organy są najbardziej narażone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze