Liposukcja

Liposukcja to szybka metoda na szczupłą sylwetkę i młody wygląd. Ta operacja plastyczna to odsysanie tłuszczu z wybranych partii ciała, np. z brzucha, z pośladków czy z ud. Obecnie nikt chyba nie ma już wątpliwości, że tak w życiu zawodowym, jak i prywatnym, wygląd zewnętrzny odgrywa dużą rolę. Czasami jednak wielomiesięczne odchudzanie się, stosowanie diety i regularne ćwiczenia nie przynoszą zamierzonych efektów, dlatego coraz więcej osób decyduje się na drogę na skróty. By osiągnąć upragnioną sylwetkę i pozbyć się zbędnych kilogramów, wystarczy udać się do dobrego chirurga plastycznego i zdecydować się na zabieg liposukcji. Operacja plastyczna odessania tłuszczu wiąże się jednak z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań.

10 urodowych trików, które musisz znać

Wskazania do liposukcji

Zabieg liposukcji

Uzyskanie wymarzonej sylwetki zazwyczaj dodaje pewności siebie, poprawia samoocenę, a tym samym pozytywnie wpływa na aktywność życiową i relacje z innymi...

Jak wykazują badania, odsysaniu tłuszczu najchętniej poddają się osoby między 18. a 50. rokiem życia. Najczęściej są to kobiety, choć ostatnio można zaobserwować, że liposukcja zdobywa coraz większą popularność również wśród mężczyzn. Usuwanie tkanki tłuszczowej z określonych obszarów ciała, takich jak np. uda, brzuch czy pośladki, kształtuje sylwetkę, pozwala szybko pozbyć się niechcianych centymetrów i osiągnąć wymarzone kształty.

Liposukcja nie jest jednak sposobem leczenia otyłości, nie ma również wpływu na jędrność skóry, co jest istotne zwłaszcza dla tych osób, które chcą się pozbyć cellulitu. Odsysanie tłuszczu zaliczane jest do stosunkowo prostych operacji plastycznych. Zabieg trwa z reguły od dwóch do trzech godzin. Nie każdy jednak może poddać się liposukcji. Operację poprzedzają liczne badania, m.in. morfologia krwi, badanie grupy krwi, płytek krwi, badanie na obecność wirusa HIV i HCV, EKG oraz prześwietlenie klatki piersiowej.

Przeciwwskazania do operacji stanowią: choroby układu oddechowego i układu krążenia, nieregulowana cukrzyca, nadczynność tarczycy, zaburzona krzepliwość krwi, żylaki. Najlepszymi kandydatami do liposukcji są osoby z prawidłową wagą ciała, z mocną i elastyczną skórą oraz z nadmiarem tkanki tłuszczowej w określonych częściach ciała. Zaleca się, by osoby otyłe przed przystąpieniem do zabiegu zrzuciły kilka kilogramów.

Zabieg liposukcji ma niewątpliwie duże walory kosmetyczne. Pamiętać jednak należy, że osiągnięcie idealnych kształtów jest właściwie niemożliwe. O ostatecznych rezultatach operacji decydują nie tylko umiejętności lekarza, ale przede wszystkim stan zdrowia pacjenta, wyjściowa masa ciała, budowa ciała, stan psychiczny oraz w miarę realne oczekiwania. Najlepsze efekty liposukcji osiąga się u osób młodych, mających prawidłową masę ciała. Cena liposukcji w zależności od wyboru kliniki i zakresu zabiegu waha się od dwóch do dziesięciu tysięcy złotych.

Rodzaje liposukcji

Na sześć godzin przed operacją pacjentowi nie podaje się żadnych pokarmów ani płynów. Sposób znieczulenia dobierają wspólnie chirurg plastyk i anestezjolog. Rodzaj znieczulenia zależy od techniki operowania, jej zakresu i lokalizacji zabiegu. Małe zabiegi mogą odbywać się w znieczuleniu miejscowym. Gdy jednak liposukcja obejmuje większe obszary ciała, stosuje się znieczulenie obwodowe lub ogólne.

By nie doprowadzić do powikłań pooperacyjnych i nie zagrozić zdrowiu pacjenta, w czasie jednego zabiegu można odessać maksymalnie do czterech litrów tłuszczu. Odsysanie tłuszczu polega na wykonaniu małego nacięcia, przez które w obręb tkanki tłuszczowej wprowadza się wąską kaniulę. Podłączona jest ona do systemu wytwarzającego podciśnienie, dzięki czemu dochodzi do zasysania tkanki tłuszczowej. Kaniula jest tak przesuwana pod skórą, by minimalizować ilość koniecznych nacięć.

Istnieje kilka technik liposukcji, m.in. wstrzykiwanie płynu, technika tumescent i technika ultradźwiękowa. Na czym polega każda z nich?

  • Wstrzykiwanie płynu – sprowadza się do tego, że w miejsce, z którego ma zostać usunięty tłuszcz, wstrzykuje się jałowy roztwór soli fizjologicznej, lidokainy i adrenaliny. Lidokaina wykazuje właściwości znieczulające, a adrenalina powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych. Wstrzykiwanie płynu ułatwia odessanie tłuszczu, zmniejsza krwawienie, redukuje liczbę podskórnych wylewów i zmniejsza ryzyko związane z pozostaniem na skórze nierówności.
  • Technika tumescent – sprowadza się do tego, że przed zabiegiem pacjentowi wstrzykuje się dużą ilość płynów. Zazwyczaj jest ona trzykrotnie większa niż ilość tłuszczu, który ma zostać odessany. Zabieg z zastosowaniem tej techniki jest z reguły dłuższy o około cztery godziny. Podstawowa wada tej metody to jej niedokładność. Zastosowanie techniki tumescent wiąże się z dużym prawdopodobieństwem powstania podskórnych nierówności.
  • Technika ultradźwiękowa – sprowadza się do wykorzystania w zabiegu ultradźwięków, które rozbijają błony komórkowe komórek tłuszczowych, ułatwiając tym samym odsysanie tłuszczu. Metoda ta jest przydatna przy usuwaniu tłuszczu z takich miejsc, jak kark czy klatka piersiowa u mężczyzn. Stosuje się ją również w sytuacji, gdy pacjent chce dokonać powtórnej liposukcji w tym samym miejscu.

Efekty po liposukcji

Tuż po operacji na obszarze, z którego odessano tłuszcz, pojawia się obrzęk, zasinienie, pieczenie i drętwienie. W miejscach nacięć może z kolei wystąpić sączenie. W celu zminimalizowania tych objawów zaleca się stosowanie elastycznych opatrunków i opasek uciskowych. Lepszy efekt kosmetyczny i szybszy powrót do zdrowia uzyskuje się również poprzez wykonywanie specjalnych masaży – są one jednak dość bolesne. Pierwszą dobę po zabiegu pacjent spędza w klinice. Przez tydzień od operacji trzeba zostać w domu i wyłączyć się z aktywności zawodowej czy szkolnej.

Rekonwalescencja po liposukcji trwa około miesiąca. Usunięcie lub rozpuszczenie szwów następuje po około dziesięciu dniach od zabiegu. Przez kolejne trzy miesiące pacjent musi nosić specjalną uciskową bieliznę, która masuje skórę i zapobiega powstawaniu krwiaków. Pooperacyjny obrzęk w niektórych przypadkach może utrzymywać się nawet do sześciu miesięcy od zabiegu. Dobrze wykonana liposukcja nie powinna doprowadzić do żadnych powikłań. Ich ryzyko wzrasta, gdy jednorazowo usuwa się dużo tkanki tłuszczowej lub gdy podczas jednego zabiegu usuwa się ją z wielu miejsc.

Najgroźniejszym powikłaniem liposukcji jest powstanie zatoru tłuszczowego, który może doprowadzić do zatorowości płucnej. Duża utrata płynów podczas operacji grozi wystąpieniem wstrząsu zagrażającego życiu. Takie przypadki należą jednak do rzadkości. Inne powikłania liposukcji, to: uszkodzenia skóry, stany zapalne ran będące skutkiem zakażenia, przerosty w bliznach oraz nieregularna, obwisła skóra w miejscach odessania tłuszczu. Możliwe są również niepożądane reakcje pacjentów na środki podawane w czasie zabiegu.

Pomimo wysokich kosztów, dokuczliwego okresu rekonwalescencji i możliwości wystąpienia powikłań liczba osób poddających się liposukcji wciąż wzrasta. Zalet zabiegu nie brakuje. Liposukcja to przede wszystkim metoda mało inwazyjna, a jednocześnie niezwykle precyzyjna. Blizny, które zostają po odessaniu tłuszczu, mają długość od 1,5 mm do 2,5 mm i są praktycznie niewidoczne.

Utrzymywanie stałej wagi, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, rezygnacja z alkoholu i papierosów przyczyniają się do tego, że efekty liposukcji są trwałe. To z kolei ma najczęściej bardzo dobry wpływ na psychikę osób, które zdecydowały się na zabieg. Uzyskanie wymarzonej sylwetki zazwyczaj dodaje pewności siebie, poprawia samoocenę, a tym samym pozytywnie wpływa na aktywność życiową i relacje z innymi ludźmi. Zdarza się jednak i tak, że osoby, które decydują się na zabieg mają poważne problemy z samoakceptacją. Niezależnie od tego, jak dobrze będą wyglądały po operacji, ich problem nie zniknie. Dlatego też coraz częściej zaleca się, by pacjenci, którzy decydują się na operacje plastyczne, byli również pod opieką psychologów.

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Liposukcja
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

zaskórniki

~malenstwo22 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Liposukcja
Liposukcja

Liposukcja podbródka

Podwójny podbródek to problem wielu mężczyzn i kobiet. Rozwiązaniem nieestetycznego defektu może być liposukcja podbródka. Podczas zabiegu następuje (...) , by nadmiar tkanki tłuszczowej usunąć za pomocą lasera. Liposukcja...

Liposukcja

Liposukcja ultradźwiękowa

Liposukcja ultradźwiękowa jest bezinwazyjnym zabiegiem polegającym na odsysaniu nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej z takich miejsc (...) , jak: biodra, pośladki, uda, brzuch. Liposukcja bez skalpela odbywa się...

Liposukcja

Efekty liposukcji

liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu. Może to być np. liposukcja ud, liposukcja pośladków, liposukcja podbródka czy liposukcja policzków. Efekty (...) liposukcji...

Liposukcja

Liposukcja nóg

Liposukcja nóg jest zabiegiem pozwalającym usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z kończyn dolnych, zwłaszcza z tych okolic, które są oporne (...) . Liposukcję nóg wykonuje się w zakresie: bioder, bocznej strony ud, wewnętrznej...

Liposukcja

Liposukcja bez skalpela

się jednak z mniejszą skutecznością i trwałością efektów „alternatywnych" zabiegów. Całkowicie bezinwazyjna liposukcja nie istnieje. Do mniej inwazyjnych (...) (ale nadal inwazyjnych!) metod odsysania tłuszczu zalicza się liposukcje...

Liposukcja

Liposukcja kawitacyjna

Liposukcja kawitacyjna jest zabiegiem odbywającym się bez ingerencji skalpela. Operacja uważana jest nie tylko za bezpieczną dla pacjenta (...) , co nie powoduje jednak jakichkolwiek uszkodzeń w obrębie tkanki łącznej, naczyń krwionośnych,...

Liposukcja

Liposukcja policzków

Liposukcja policzków

za pomocą żadnych metod chirurgicznych ani ćwiczeń sportowych. Dlatego też dla osób o dużych i przesadnie zaokrąglonych policzkach polecana jest liposukcja (...) zarysowane. Jednak czy efekt jest wart takiego zachodu? Jakie są potencjalne...