Kolor oczu - jak wpływa na zdrowie i jak podkreślić go makijażem
Piwne, niebieskie, zielone, a nawet miodowe czy szare – kolory oczu mogą różnić się odcieniami i intensywnością w zależności od genów czy przynależności etnicznej. Barwa i napigmentowanie tęczówki mogą mieć znaczy wpływ na naszą codzienność - nie tylko w kwestii doboru makijażu, ale także jeśli chodzi o nasze zdrowie.
1. Kolor oczu a zdrowie
Ostatnie badania naukowe dowiodły, że kolor oczu może mieć wpływ na nasze zdrowie. Okazuje się, że zabarwienie i natężenie koloru naszej tęczówki może sprawić, że będziemy bardziej narażeni na konkretną grupę chorób i zaburzeń, nie tylko okulistycznych.
1.1. Na co są narażeni jasnoocy
Niebieskie, zielone i szare oczy mają raczej mało melaniny, czyli pigmentu odpowiadającego za ich barwę. Z tego powodu są słabo chronione przed promieniami słonecznymi. Aby zachować zdrowy wzrok, jasnoocy powinni na stałe zaprzyjaźnić się z okularami przeciwsłonecznymi.
Z tego powodu osoby o jasnych oczach są o wiele bardziej narażone na zwyrodnienie plamki żółtej. Choroba ta polega na uszkodzeniu małej części oka w pobliżu siatkówki. Rozpoczyna się zazwyczaj od rozmazania obrazu, a kończy całkowitą utratą wzroku.
Specjaliści zgodnie twierdzą, że oprócz predyspozycji genetycznych i palenia tytoniu za przyczynę zwyrodnienia plamki żółtej można uważać jasne oczy, które nawet dwukrotnie zwiększają ryzyko zachorowania.
Osoby jasnookie mają także niższy próg bólu niż posiadacze oczu brązowych, piwnych czy czarnych. Amerykańska profesor anestezjologii, Inna Belfer, przedstawiła wyniki badań wskazujące, że kobiety o jasnych oczach mają wyższą odporność na ból i w jego obliczu odczuwają mniejszy dyskomfort niż kobiety ciemnookie.
Zobacz też:
Wykonany przez nią eksperyment skupił się na kobietach przed i po porodzie. Okazało się, że te z ciemniejszymi tęczówkami odczuwały dużo większy dyskomfort niż pozostałe. Podane im środki przeciwbólowe miały też znacznie silniejsze działanie. Według specjalisty wyniki te są tylko początkiem badań dążących do odkrycia genetycznych uwarunkowań odczuwania bólu.
Osoby o jasnych (szczególnie niebieskich) oczach są także bardziej narażone na rozwój czerniaka. Ma to związek z natężeniem barwnika - osoby jasnookie zwykle mają także bardzo jasną skórę, która łatwo ulega podrażnieniom słonecznym. U osób jasnookich częściej obserwuje się występowanie znamion i pieprzyków, które mogą zmienić się w nowotwór.
1.2. Co może grozić ciemnookim
Jeśli jasnoocy są bardziej narażeni na czerniaka, logiczne jest, że ciemnoocy - znacznie mniej. Jednak oznacza to, że mogą być bardziej narażeni na bielactwo. Badania przeprowadzone w 2012 roku i opublikowane w czasopiśmie „Nature” udowadniają, że choroba autoimmunologiczna powodująca utratę koloru skóry najrzadziej występuje u osób o niebieskich oczach.
Badanie było przeprowadzone na trzech tysiącach osób rasy białej chorych na bielactwo. Spośród nich 27% miało niebieski kolor oczu, 30%. zielony lub piwny, a 43% brązowy. W dodatku naukowcy odkryli, że zmiany w dwóch konkretnych genach odpowiadających za niebieski kolor oczu, czyli Tyr i OCA2, zmniejszają ryzyko wystąpienia bielactwa.
Piwnoocy mają także większe szanse na zachorowanie na zaćmę, czyli stopniowe mętnienie obrazu.
Okazuje się, że osoby o piwnych i czarnych oczach są najbardziej narażone na ryzyko jej powstania. Z badań opublikowanych w „American Journal of Ophthalmology” wynika, że prawdopodobieństwo zaćmy jest u nich większe o 1,5-2,5 raza niż u osób o jasnych oczach.
Najlepszą metodą na uniknięcie zaćmy przez ciemnookich jest odpowiednia ochrona oczu przed promieniami UV. Jeśli nosimy okulary, zadbajmy, aby szkła miały wysoki filtr UV. To samo dotyczy osób noszących soczewki kontaktowe. Latem nie kupujmy tanich okularów na straganie, a raczej u optyka – będziemy mieć pewność, że skutecznie ochronią przed promieniami słonecznymi.
Jeśli twoje oczy są piwne lub brązowe, możesz mieć także „słabszą głowę” niż twoi zielono- lub niebieskoocy znajomi. Naukowcy z Uniwersytetu w Vermont stwierdzili, że osoby o ciemniejszych tęczówkach mają częstszą potrzebę sięgania po alkohol, przez co łatwiej popadają w uzależnienia od napojów wyskokowych.
Potwierdzeniem może być fakt, że ciemnoocy są wrażliwsi na działanie alkoholu i substancji psychoaktywnych, dlatego do osiągnięcia pożądanego efektu jest im potrzebna mniejsza dawka.
2. Jak podkreślić kolor oczu makijażem
Odpowiednia technika makijażu to nie wszystko, jeżeli zależy ci na osiągnięciu olśniewającego efektu końcowego. Bardzo ważna jest kolorystyka i tonacja dobranych kosmetyków do makijażu, które podkreślą wszelkie atuty twojej urody i nadadzą cerze świeżość.
Makijażyści są zgodni co do tego, że odpowiedni makijaż może uwydatnić piękny kolor oczu, a nieodpowiednio dobrane cienie do powiek mogą osłabić jego intensywność. Dlatego warto jest znać pewne zasady makijażowe, aby prawidłowo podkreślać kolor oczu.
3. Makijaż dla oczu niebieskich
Niebieskookim pasują ciepłe, brązowe kolory w towarzystwie złota, miedzianych i morelowych odcieni. Śmiało mogą sięgać także po zielenie i fiolety, ale powinny unikać bardzo ciemnych i niebieskich cieni, które mogą sprawić, że tęczówka będzie "mętna".
3.1. Makijaż dla oczu zielonych
Jeśli oczom niebieskim nie pasują niebieskie cienie, analogiczne zieloonocy powinni unikać koloru zielonego na oczach. Zdecydowanie pasują im ciemne odcienie. Zielone oczy dobrze wyglądają w towarzystwie brązów, mahoniów, fioletów, czerni i złota. Odcienie liliowe, śliwkowe, etc. świetnie podkreślają tęczówkę i wzmacniają jej intensywność. Na co dzień dobrze jest wybierać złoto i ciepłe brązy.
3.2. Makijaż dla oczu ciemnych i piwnych
Ciemne oczy są bardzo wyraźne same w sobie, niemniej jednak warto je podkreślać. Takiej tęczówce pasują bardzo ciemne odcienie i kreski na górnej powiece. Świetnie podkreślają je złote barwy i opalizujące cienie, które świetnie podkreślą wszystkie ciemne tęczówki.
Cienie do powiek w kolorze złotego brązu, szarości czy czerni zawsze będą wyglądać dosyć naturalnie w przypadku piwnych oczu. Aby podkreślić kolor oczu, można wykorzystać także cienie zielone i fioletowe.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.