Masz taką grupę krwi? Należysz do 6 proc. populacji
Krew pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie, bez niej nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować. Zdarza się jednak, że jej potrzebujemy, a wtedy krew dawcy musi pasować do grupy biorcy.
1. Pożądana grupa krwi
Osoby z uniwersalną grupą krwi są najbardziej pożądanymi dawcami, gdyż taka krew może z powodzeniem zostać przetoczona każdemu biorcy. Mowa o rzadkich posiadaczach grupy 0 RH-, ale dlaczego jest tak cenna?
Choć wyróżniamy cztery główne grupy krwi: A, B, AB i 0, znaczenie ma także czynnik Rh, który determinuje antygen znajdujący się na powierzchni erytrocytów. Może on być ujemny lub dodatni.
Czerwone krwinki posiadają dwa antygeny, które odpowiadają za zlepianie krwinek. Krew osoby, która na powierzchni erytrocytów ma antygen D, jest Rh+. O Rh- mówimy, gdy czerwone krwinki nie reagują na antygen D.
Osoby z grupą krwi 0 Rh- nie posiadają antygenów, co czyni ich uniwersalnymi dawcami - układ odpornościowy biorcy nie zacznie walczyć z obcymi antygenami. Transfuzja w takim przypadku pozbawiona jest ryzyka.
2. Uniwersalny dawca
Przetoczenie krwi niezgodnej z układem AB0 może mieć poważne konsekwencje. Choć do transfuzji można wykorzystać krew zgodną z grupą biorcy, nie zawsze jest to możliwe. Wtedy może pomóc uniwersalna grupa krwi.
Posiadacze grupy krwi 0 Rh- nazywani są uniwersalnymi dawcami, gdyż ich krew może zostać przetoczona każdemu potrzebującemu pacjentowi, a więc A, B oraz AB. Podczas transfuzji musi zostać także uwzględniony czynnik Rh.
Grupa 0 Rh- nie wchodzi w konflikt z krwią żadnego innego typu. Choć jest najbardziej pożądana, należy też to najrzadszych. Szacuje się, że zaledwie 6 proc. populacji ma uniwersalną grupę krwi.
Na koniec warto też wspomnieć o uniwersalnych biorcach. Osoby z grupą AB mogą otrzymać dowolną krew w obrębie układu AB0 pod warunkiem, że czynnik Rh jest zgodny.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.