Mężczyzna zmarł na raka swojego pasożyta

Kolumbijski mężczyzna z wirusem HIV zmarł na raka, który wykształcił się w jego tasiemcu. Guzy nie były stworzone z jego własnych komórek, a z tych należących do tasiemca.

Ta rzadka sytuacja uważana jest za pierwszy medycznie udokumentowany przypadek, w którym nowotwór wykształcił się na skutek rozprzestrzenienia się pasożytniczych komórek raka, które w końcu zajęły całe ciało swojego ludzkiego nosiciela.

Pacjent, opisany w "New England Journal of Medicine", był 41-letnim mężczyzną, który, od 2013 roku cierpiał na chroniczne zmęczenie, gorączkę, kaszel, utratę wagi i inne objawy typowe dla nowotworu przez kilka miesięcy. Siedem lat wcześniej zdiagnozowano u niego obecność wirusa HIV, jednak nie brał on leków.

Z tego powodu liczba jego białych ciałek krwi była niebezpiecznie niska, a próbki krwi pełne były cząsteczek wirusa. Analiza kału ukazała, że był on także nosicielem tasiemca "Hymenolepis nana".

Pacjent przeszedł tomografię komputerową, która ukazała, że w jego płucach znajdowało się wiele guzów, w rozmiarze od 0,4 do 4,4 centymetra. Jego wątroba i nadnercza także były zainfekowane.

W tym samym czasie został poddany biopsji i wysłany do domu z poleceniem zażywania leków przeciw HIV i przeciwtasiemcowych, jednak jego stan pogarszał się, więc kolejne próbki były wysyłane do analizy.

W tym momencie sytuacja zaczęła odbiegać od normy. Komórki były wyraźnie komórkami raka - były inwazyjne, wzrastały w szybkim tempie i wszystkie wyglądały tak samo. Były jednak małe, około dziesięć razy mniejsze niż zwykłe komórki raka - o wiele zbyt małe, aby uznać je za ludzkie komórki.

Naukowcy, zaskoczeni, poddali je szeregowi testów, które ukazały, że komórki zawierają DNA tasiemca. Niestety, dla pacjenta było już za późno. Zmarł 72 godziny po odkryciu prawdy przez naukowców.

Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje mogą przebywać jednocześnie zarówno w układzie...

Ten przypadek całkowicie zaskoczył naukowców i lekarzy. Tasiemiec "H. nana" to najpowszechniejsza forma ludzkiego pasożyta, zainfekowanych nim jest 75 milionów ludzi na całym świecie, nikt jednak nie opisał dotychczas takiego przypadku. Pomimo, że komórki rakowe potrafią rozprzestrzeniać się pomiędzy niektórymi zwierzętami, takimi jak psy, rak nie jest zaraźliwy w przypadku ludzi.

Zazwyczaj, ludzie zainfekowani tasiemcem "H. nana" nie wykazują żadnych symptomów, a ich system immunologiczny po czasie pozbywa się pasożyta. U tego pacjenta jednak, HIV przyczynił się do uszkodzenia układu immunologicznego, co pozwoliło komórkom pasożyta na niekontrolowane rozmnażanie, stwarzając okazję do wystąpienia rakotwórczych mutacji wynikających z pomyłek przy podziale komórek.

Chociaż przypadek ten wydaje się być unikatowy, powszechność pasożyta i wirusa HIV na świecie sprawiają, że możliwe jest wystąpienie innych przypadków tego typu, które nie zostały rozpoznane. Najważniejsze jest mieć świadomość zagrożenia. To nowe informacje dla lekarzy, którzy leczą nowotwory. Teraz opiekując się pacjentem, będą mogli wziąć pod uwagę nowe możliwości.

Rafał Szewczyk, 7 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Newsy - zdrowie

Robert uratował rodzinę z pożaru. Zmarł w szpitalu

Robert uratował rodzinę z pożaru. Zmarł w szpitalu

. Przy jego łóżku czuwała była żona i partnerka Beata. Niestety po dwóch miesiącach spędzonych w szpitalu mężczyzna zmarł. W jego organizmie rozwinęła (...) Kiedy mieszkanie Roberta Zycha zaczęło się palić, przebywały...

Badania przesiewowe

Najważniejsze badania przesiewowe dla mężczyzn

Najważniejsze badania przesiewowe dla mężczyzn

Dlaczego to tak ważne, aby wykonywać testy przesiewowe? Regularne badania przesiewowe to najlepsze, co może zrobić mężczyzna dla swojego zdrowia (...) . czerniaka. Zaleca się wykonywanie badania dermatoskopowego średnio...

Zabiegi

Przeszczep twarzy, dzięki któremu zyskał nowe życie

Przeszczep twarzy, dzięki któremu zyskał nowe życie

rekonwalescencja. 9 dni po przeszczepie dr Rodriguez postanowił pozwolić strażakowi na obejrzenie swojej nowej twarzy w lustrze. Mężczyzna był jeszcze opuchnięty (...) z tamtego wydarzenia, to rozpadający się sufit...

Choroby i dolegliwości

5 rzeczy, które zabijają

5 rzeczy, które zabijają

i po dwóch dniach zachorował. Po kolejnych trzech - poszedł do lekarza. Ten wysłał go do szpitala, gdzie mężczyzna zmarł na atak serca. Było to po 11 dniach (...) wzniesienie, również zmarł. Do czterech...