Trwa ładowanie...

Zwiastun nadchodzącego udaru. Nigdy nie lekceważ

Avatar placeholder
18.01.2024 06:52
Mężczyźni i kobiety mogą doświadczać go inaczej. Płeć a objawy udaru
Mężczyźni i kobiety mogą doświadczać go inaczej. Płeć a objawy udaru (Getty Images)

Udar mózgu jest stanem bardzo poważnym. Kojarzy się z bardzo charakterystycznymi objawami, które są trudne do przeoczenia zarówno dla pacjenta, jak i jego otoczenia. Okazuje się jednak, że objawy udaru mogą różnić się nieco w przypadku kobiet i mężczyzn.

spis treści

1. Symptomy udaru mózgu u mężczyzn

Wśród charakterystycznych dla mężczyzn objawów udaru wymienia się przede wszystkim oczopląs, widzenie podwójne, parestezje (zaburzenia w odbiorze bodźców zewnętrznych) oraz ataksję (utratę kontroli nad mięśniami i brak koordynacji ruchowej).

Pacjent może odczuwać drętwienie bądź mrowienie w obrębie kończyn, może mieć trudności z poruszaniem się, płynnością ruchów, utrzymaniem równowagi i wykonywaniem czynności wymagających precyzji. Może mieć również problemy z formułowaniem wypowiedzi, a jego mowa staje się niewyraźna i bełkotliwa.

2. Symptomy udaru mózgu u kobiet

Zobacz film: "Picie kawy znacznie wydłuża życie. Zmniejsza także ryzyko udaru mózgu oraz zawału serca"

W przypadku kobiet dominują objawy ogólne, takie jak osłabienie i zmęczenie, duszności, bóle w obszarze klatki piersiowej, nudności i wymioty. Pacjentki często zgłaszają również bóle głowy, gorączkę, uporczywą czkawkę, uczucie niepokoju i dezorientacji.

Kobieta może doświadczać trudności w rozpoznawaniu otoczenia, w którym się znajduje. Często występują u niej także problemy z pamięcią i koncentracją, określane mianem "mgły mózgowej".

3. Fantomowe zapachy - symptomy wspólne

Wśród objawów udaru mózgu (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn) znajdują się również zmniejszona wrażliwość węchowa, całkowita utrata węchu lub odczuwanie fantomowych - a więc nieistniejących - zapachów. Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie "Laryngoscope" sugerują, że udar wiąże się ze zwiększonym o 76 proc. prawdopodobieństwem ich odczuwania.

Dokładne mechanizmy tego zjawiska nie są jeszcze w pełni zrozumiane, ale naukowcy spekulują, że może to wynikać z uszkodzenia obszarów mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie zapachów, w tym kory przedczołowej i układu limbicznego. W wyniku udaru obszary te mogą zaczynać generować "fałszywe" sygnały, które są interpretowane jako zapachy, mimo że nie mają one źródła w rzeczywistym świecie.

Fantomowe zapachy nie są jednorodne dla wszystkich. Niektóre osoby mogą doświadczać jednego, stałego zapachu, u innych zapachy mogą się zmieniać. Mogą być przyjemne, neutralne i nieprzyjemne, a ich odczuwanie zdecydowanie wpływa na jakość życia.

4. Dlaczego symptomy różnią się w zależności od płci?

Objawy udaru zależą przede wszystkim od tego, która część mózgu ulegnie uszkodzeniu. U kobiet choroba miewa bardziej uogólniony przebieg, co wpływa zarówno na charakter samych symptomów, jak i późniejsze - gorsze - rokowania dotyczące odzyskania sprawności.

Naukowcy wciąż jednak pracują nad całkowitym wyjaśnieniem różnicy objawów między płciami. Większość teorii bazuje na różnicy hormonalnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze