Mieszanki ziołowe na letnie dolegliwości
Choroba lokomocyjna, ciężkie nogi, zmęczenie, zmiana stref czasowych. Zapobieganie letnim dolegliwościom zaczyna się już na etapie pakowania walizki. A jeśli zamiast środków przeciwbólowych, wybierzesz łagodniejsze metody leczenia i zabierzesz ze sobą preparaty ziołowe i zioła na odchudzanie?
1. Cudowna moc ziołolecznictwa
Ziołolecznictwo przynosi ulgę w wielu drobnych dolegliwościach. Zioła dostępne są pod postacią mieszanek ziołowych, naparów, olejków (aromaterapia polega na leczeniu na bazie olejków eterycznych z wyciągów z roślin aromatycznych) lub skoncentrowanych suchych ekstraktów (tabletki). Oto kilka praktycznych porad, jak leczyć drobne letnie dolegliwości za pomocą mieszanki ziołowej. ****
2. W czym pomaga imbir?
Imbir jest używany od wieków do zwalczania drobnych dolegliwości, w tym mdłości. Jeśli masz w perspektywie długą podróż i masz tendencje do mdłości podczas jazdy samochodem, rejsu statkiem lub lotu samolotem, możesz wziąć przed odjazdem preparat na bazie imbiru. Jest to środek przeciwko mdłościom stosowany przez kobiety w ciąży, a nawet przez... NASA.
3. Co na problemy ze snem?
Passiflora to nie tylko piękny kwiat, ale również roślina stosowana w medycynie, posiadająca właściwości uspokajające skuteczne w walce ze stresem, zaniepokojeniem i problemami ze snem. Podczas podróży passiflora jest przydatna w łagodzeniu strachu przed podróżą samolotem lub po prostu przed samą podróżą. Zalecana dawka, to jedna tabletka wyciągu z passiflory rano i wieczorem, popijając dużą ilością wody.
4. Waleriana na podróż
Nic tak nie przeszkadza w nocnym odpoczynku i nie pozwala być w pełnej formie w dzień jak zmiana stref czasowych. Nawet jeśli po wyjściu z samolotu wydaje ci się, że zmiana czasu całkowicie ci nie przeszkadza, wieczorem możesz mieć kłopoty z zaśnięciem, szczególnie jeśli różnica czasu jest większa niż 4 godziny. W takich przypadkach, oprócz uspokajającej passiflory, pomyśl o walerianie. Ten preparat ziołowy pozwoli ci zasnąć, nie powodując żadnych skutków ubocznych.
5. Winogrona na lżejsze nogi
Długotrwałe siedzenie, np. w pociągu lub w samolocie, zaburza krążenie krwi w żyłach, co prowadzi do uczucia ciężkich nóg, które może przyczyniać się do poważniejszych problemów krążeniowych. W przypadku uczucia ciężkich nóg i innych mniejszych dolegliwości krążeniowych skuteczne są mieszanki ziołowe i preparaty ziołowe na bazie liści czerwonych winogron.
6. Co na pogryzienie komarów?
Ugryzienia komarów bywają prawdziwą zmorą wakacji, nawet jeśli stosuje się moskitierę i środki przeciwko komarom. W razie ukąszeń, aby zlikwidować swędzenie, zielarze polecają przygotowanie następującego preparatu do smarowania ukąszeń: kropla olejku z mięty pieprzowej zmieszana z kilkoma kroplami olejku migdałowego.
Skuteczność ziołolecznictwa jest uznawana od wieków, jednak jego stosowanie wymaga wiedzy i ostrożności, ponieważ niektóre z mieszanek ziołowych i preparatów mają przeciwwskazania i nie mogą być używane przez wszystkich. Dlatego za każdym razem warto skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub doświadczonym zielarzem.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.