Trwa ładowanie...

Na szyi pojawił się ślad. 17-latek nie przeżył

 Katarzyna Prus
03.08.2023 10:04
Ślad po namiętnych pocałunkach. Lekarze ostrzegają
Ślad po namiętnych pocałunkach. Lekarze ostrzegają (Getty Images)

Choć "malinki" kojarzą się z niegroźnym efektem namiętnych pocałunków, ich skutki mogą być fatalne. Ślad po czułościach może prowadzić nawet do udaru i śmierci. Jak to możliwe?

spis treści

1. Udar po malince

W większości przypadków tzw. malinka to po prostu ślad po namiętnych pocałunkach i nie ma żadnych skutków dla zdrowia. Może się jednak zdarzyć, że konsekwencje są fatalne.

Lekarze ostrzegają, że w rzadkich przypadkach konsekwencją "miłosnych ugryzień" może być nawet udar.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Tak było między innymi w przypadku 35-latki z Danii. Kobieta przeszła udar zaledwie 12 godzin po tym, jak na lewej stronie jej szyi pojawiła się "malinka". To spowodowało uszkodzenie tętnicy szyjnej i utworzenie skrzepu.

Przypadków, które były bezpośrednim zgrożeniem dla życia, jest więcej. Udar z tego powodu przeszła też 44-latka z Nowej Zelandii, a w przypadku 17-latka z Meksyku "malinka" doprowadziła do śmierci.

Powołując się na te przypadki, brytyjski dermatolog, znany w mediach społecznościowych jako Skin Doc, ostrzega przed konsekwencjami uszkodzenia tętnicy szyjnej. Tłumaczy, że to główne naczynia krwionośne, które zapewniają dopływ krwi do mózgu, co w kontekście potencjalnego udaru jest kluczowe.

@drnomzzy Yes its rare but try to avoid the area over the carotid artery when giving your love tattoo! #drnomzzy #hickey #stroke #skincaretips #hickeyremovalwhisk ♬ I Ain’t Worried - Acoustic - OneRepublic

2. Choroba tętnic szyjnych

Według akademickiego centrum medycznego Penn Medicine, choroba tętnic szyjnych jest przyczyną nawet jednej trzeciej wszystkich udarów.

Często stoi za tym gromadzenie się blaszek miażdżycowych, które powoli ściskają tętnicę i zmniejszają przepływ krwi do mózgu lub skrzep, który blokuje przepływ krwi.

Na chorobę tętnic szyjnych szczególnie narażone są osoby, które: mają cukrzycę, mają przypadki udaru w rodzinie, mają wysokie ciśnienienie krwi, a także poziomem cholesterolu i trójglicerydów, piją alkohol, palą i zażywają środki psychoaktywne, doznały urazu szyi, są w wieku senioralnym.

Lekarze uspokajają, że udar po malince zdarza się niezwykle rzadko i potrzeba wyjątkowego splotu różnych okoliczności, by do niego doszło.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze