Trwa ładowanie...

Mogą być przyczyną wybuchu ptasiej grypy. Wirusolog wskazuje źródło

 Karolina Rozmus
11.04.2024 08:12
Wskazała źródło. "Mogą być przyczyną wybuchu ptasiej grypy u krów"
Wskazała źródło. "Mogą być przyczyną wybuchu ptasiej grypy u krów" (Getty Images)

Doniesienia o przypadkach ptasiej grypy wśród bydła w sześciu stanach USA, a także chorobie u mieszkańca Teksasu wywołały popłoch. Czy wirus się rozprzestrzenia i zaraża kolejne gatunki ssaków? Okazuje się, że źródłem epidemii może być pasza.

spis treści

1. "Zmielone odpady kurczaków". Źródło epidemii w USA?

Naukowcy bacznie przyglądają się rozprzestrzenianiu się zjadliwego wirusa ptasiej grypy H5N1 wśród bydła w sześciu stanach w USA. Niepokój wzbudziła też infekcja u mieszkańca Teksasu, który właśnie od bydła prawdopodobnie się zaraził. Pacjent przechodził chorobę łagodnie, ale zastosowano wobec niego leczenie przeciwwirusowe.

Daniel Goldhill, wirusolog ewolucyjny w Royal Veterinary College w Hatfield w Wielkiej Brytanii na łamach "Nature" wspomina, że sytuacja jest niepokojąca z uwagi na kontakt ludzi z bydłem. W przyszłości może to stwarzać jeszcze lepsze warunki do rozprzestrzeniania się ptasiej grypy wśród ludzi.

Zobacz film: "Czy grozi nam ptasia grypa? Prof. Szuster-Ciesielska odpowiada"

Okazuje się, że za masowymi infekcjami H5N1 wśród bydła, może stać pasza, jaką zwierzęta otrzymywały.

"Zmielone odpady z kurczaków podawane [roślinożernemu] bydłu mogą być przyczyną wybuchu ptasiej grypy u krów w USA" - zwraca uwagę w poście opublikowanych w serwisie X prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog i immunolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Wirus H5N1 rozprzestrzenia się wśród bydła w USA
Wirus H5N1 rozprzestrzenia się wśród bydła w USA (Getty Images)

Powołuje się na opublikowany na łamach The Telegraph tekst.

2. Sytuacja coraz bardziej niepokojąca

Eksperci, na których powołuje się The Telegraph, przypuszczają, że źródłem narażenia na wirusa H5N1 była pasza na bazie resztek pochodzących z ferm drobiu podawana zwierzętom. To mieszanka m.in. odchodów ptasich, piór i innych odpadów z przemysłowych zakładów produkcji drobiu i indyka.

W krajach Unii Europejskiej od czasu pojawienia się 30 lat temu choroby szalonych krów (ang. Bovine Spongiform Encephalopathy, BSE) żywienie białkiem innych zwierząt jest zakazane.

- Skandal BSE pokazał nam, co dzieje się, gdy bezpieczeństwo biologiczne nie jest priorytetem, i pokazał, że naprawdę należy traktować je priorytetowo – co nie zawsze ma miejsce ze względu na aspekty ekonomiczne - przyznaje cytowany przez The Telegraph dr Brian Ferguson, specjalista chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Cambridge

- Ten najnowszy przypadek nie byłby pierwszym przypadkiem, w którym pojawiają się obawy, że H5N1 może przenosić się przez różne ssaki poprzez skażoną paszę - przyznaje wirusolog dr Tom Peacock. Powołuje się na sytuację, która miała miejsce w Polsce w 2023 r., a mianowicie przypadki ptasiej grypy wśród kotów, które mogły być związane z karmą.

Badaczy jeszcze bardziej niepokoi możliwość przeniesienia się wirusa na hodowle trzody chlewnej. - Szczególne obawy budzi zakażenie wirusem H5N1 u świń – są one bardzo podatne na szczepy wirusa grypy ludzkiej, mogą więc pełnić funkcję tygla dla wirusów ptasich i ludzkich, mieszając się i wytwarzając wirusy, które mogą skuteczniej infekować ludzi - przyznaje dr Peacock.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze