Może się rozwijać latami. Nie wiedzą, że żyją z "tykającą bombą"
Choroba nowotworowa może się rozwijać miesiącami, a nawet latami nie wywołując alarmujących objawów. Problem dotyczy m.in. pacjentów z guzami mózgu - większość przypadków jest rozpoznawana dopiero na zaawansowanym etapie. Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza?
1. 3 tys. Polaków rocznie słyszy diagnozę guza mózgu
Niedawno legendarny amerykański piosenkarz Michael Bolton poinformował, że jest zmuszony odwołać zaplanowane koncerty ze względu na guza mózgu. Muzyk dowiedział się o chorobie przed świętami, a lekarze błyskawicznie podjęli decyzję o przeprowadzeniu operacji.
Z kolei w listopadzie o walce z chorobą opowiedział Barton Cowperthwaite, znany widzom m.in. z serialu Netfliksa "Tiny Pretty Things. U 31-letniego aktora wykryto glejaka mózgu.
Szacuje się, że w Polsce rozpoznawanych jest rocznie blisko 3 tys. nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. W przypadku pierwotnych nowotworów mózgu najczęściej rozwijają się glejaki.
Najczęstszą postacią u dorosłych jest glejak wielopostaciowy, który niestety cechuje się wysokim stopniem złośliwości. U starszych mężczyzn dość często jest diagnozowany gwiaździak anaplastyczny, z kolei w przypadku kobiet po 50. roku życia rośnie ryzyko oponiaków.
2. Guz mózgu - jakie są objawy?
Specyfika guzów w mózgu wiąże się z brakiem charakterystycznych objawów, większość dolegliwości w początkowym etapie łatwo zbagatelizować, jak bóle głowy czy zaburzenia koncentracji. To opóźnia diagnozę.
O tym, jakie objawy daje choroba oraz jakie jest jej nasilenie, decyduje przede wszystkim lokalizacja zmian oraz wielkość guza.
Objawy guza mózgu:
Ból głowy - ponad połowa chorych zgłasza bóle głowy, które z czasem stają się coraz silniejsze.
Napady padaczkowe - prawie połowa pacjentów doświadczyła co najmniej jednego ataku padaczkowego.
Zmiany nastroju, zmiany zachowania, a nawet osobowości.
Zaburzenia pamięci i koncentracji.
Zmęczenie, senność, osłabienie.
Nudności i wymioty.
Zaburzenia wzroku, równowagi, mowy, pogorszenie słuchu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.