Trwa ładowanie...

Może świadczyć o problemach z tarczycą, guzie. Endokrynolog alarmuje

 Paula Jakubasik
10.04.2024 08:02
Nadmierna potliwość może świadczyć o problemach z tarczycą. Nie lekceważ
Nadmierna potliwość może świadczyć o problemach z tarczycą. Nie lekceważ (Getty Images)

Nadmierna potliwość to wstydliwy problem, który dotyczy osób w niemalże każdym wieku. Okazuje się, że może być wynikiem wielu różnych czynników, takich jak problemy zdrowotne, niedobór witamin czy noszenie ciasnych ubrań. Najczęstsze przyczyny nadpotliwości wymieniła Katarzyna Kalinowska, endokrynolog propagująca zdrowy styl życia i zapobieganie chorobom cywilizacyjnym.

spis treści

1. Przyczyny hiperhydrozy

Katarzyna Kalinowska, znana w mediach społecznościowych jako @mama_endokrynolog_dzieciecy, opublikowała post na temat nadmiernej potliwości. Dowiadujemy się z niego, że hiperhydroza jest wynikiem nadczynności gruczołów potowych, może obejmować całe ciało lub jedynie niektóre miejsca, takie jak stopy, dłonie, głowa czy pachy.

Okazuje się, że przyczyny nadpotliwości można podzielić na kilka grup. Nadmierne wydzielanie potu może być spowodowane stresem, uwarunkowaniami genetycznymi lub zażywanymi lekami z grupy sterydów czy antydepresantów.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Lekarka zwraca również uwagę, że "ciepło i wilgoć nasilają pocenie się, dodatkowo noszenie ciasnych, przylegających ubrań z tworzyw sztucznych sprzyja nadmiernemu wydzielaniu potu".

Z postu opublikowanego na Instagramie dowiadujemy się również, że wśród przyczyn hiperhydrozy wymienia się problemy hormonalne, takie jak:

  • nadczynność tarczycy - obniżony poziom TSH przy podwyższonym fT3 i fT3,
  • obniżony poziom witaminy D3 (poniżej 30 ng/dl),
  • obniżony poziom estrogenów/testosteronu z podwyższonymi poziomami FSH/LH (klimakterium/andropauza),
  • wahania poziomu cukru,
  • guz chromochłonny (nadmierne uwalnianie katecholamin, objawiające się epizodami nadciśnienia tętniczego, potliwości i kołatań serca),
  • akromegalia (nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu po zakończeniu wzrastania),
  • otyłość.

2. Jak sobie radzić z nadmierną potliwością?

Katarzyna Kalinowska podpowiada, że w przypadku problemów z nadmiernym wydzielaniem potu warto zastosować naturalne antyperspiranty bez dodatku glinu, pić zioła zmniejszające potliwość (np. szałwię) lub zażywać ziołowe leki doustne.

Skuteczna może okazać się również jonoforeza oraz ostrzykiwanie toksyną botulinową, w trudniejszych przypadkach zaleca się natomiast leki antycholinergiczne lub chirurgiczną sympatektomię.

Nie bez znaczenia jest również codzienna dieta. Ilość wydzielanego potu można ograniczyć poprzez "unikanie ostrych przypraw i kofeiny, spożywanie surowych owoców i warzyw oraz chudego mięsa, ograniczenie węglowodanów prostych w diecie, a także prawidłowe nawodnienie (1,5-2 l wody dziennie)" - wymienia Katarzyna Kalinowska.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze