Trwa ładowanie...

Najczęstsze pytania o kamicę nerkową

 Katarzyna Krupka
31.08.2023 16:01
Najczęstsze pytania o kamicę nerkową
Najczęstsze pytania o kamicę nerkową

Kamica nerkowa to jedno z najczęściej występujących schorzeń układu moczowego. Uznaje się, że występuje ona u 5–7 proc. populacji. Częściej rozwija się u mężczyzn (10–12 proc.) niż u kobiet (5 proc.). Szczyt zachorowań występuje w wieku 30–40 lat, u kobiet dodatkowo w wieku 50–65 lat.

spis treści

Kamica nerkowa polega na obecności w układzie moczowym złogów potocznie nazywanych kamieniami moczowymi. Składają się one z substancji chemicznych zawartych w moczu, które w prawidłowym stanie występują w rozpuszczonej formie. Niestety, kiedy ich stężenie jest wysokie, nie wszystkie ulegają rozpuszczeniu, a to powoduje formowanie się drobnych kryształków. Te z kolei mają zdolność do łączenia się w coraz większe grupy tworzące złogi. To właśnie one prowadzą do rozwoju kamicy nerkowej. Oto najczęściej zadawane pytania na temat tej choroby.

1. Jakie są najczęstsze objawy kamicy nerkowej?

Rozwiąż quiz!

Rozwiąż quiz!

Czy znasz naturalne sposoby na kamicę nerkową?

Zobacz film: "Główne osiągnięcia polskiej transplantologii"

Do najpopularniejszych objawów kamicy nerkowej zalicza się tzw. kolkę nerkową, czyli silny ból, który kobiety opisują jako znacznie silniejszy niż bóle porodowe. Nagły ból jest spowodowany przemieszczaniem się kamienia z nerki do moczowodu. Występuje w okolicy brzucha lub w boku, ale może być również zlokalizowany w okolicy pachwiny lub jąder.

Innymi często występującymi objawami kamicy nerkowej są:

  • tępy ból pleców niezwiązany z chorobą kręgosłupa,
  • nieprawidłowy kolor moczu (zazwyczaj pojawia się czerwone zabarwienie),
  • uczucie parcia na mocz,
  • wymioty, nudności,
  • krwiomocz,
  • dreszcze,
  • gorączka,
  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • u mężczyzn czasami pojawia się przenikliwy ból promieniujący do czubka prącia,
  • spadek ciśnienia tętniczego krwi i omdlenia,
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza.

2. Jakie są przyczyny rozwoju kamicy nerkowej?

Przyczyną rozwoju kamicy nerkowej, której można zapobiec, jest spożywanie niewystarczającej ilości płynów. Niestety są też przyczyny, które nie zależą od pacjenta, np. wady anatomiczne, przerost gruczołu krokowego u mężczyzn, nadczynność przytarczyc czy dna moczanowa. Kamienie nerkowe mogą też pojawiać się w wyniku nadmiaru witaminy D i wapnia w organizmie, bakteryjnego zakażenia nerek oraz stosowania niewłaściwej diety.

Jak powinna wyglądać dieta przy najczęściej występującej kamicy wapniowo-szczawianowej?

Przy każdym rodzaju kamicy nerkowej najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli nie istnieją przeciwwskazania do przyjmowania dużej ilości płynów, to każdego dnia w celach profilaktycznych i leczniczych warto wypijać nawet do 3 litrów płynów dziennie. Obfite nawodnienie zwiększa ilość wytwarzanego i wydalanego moczu, a to z kolei nasila przepływ moczu w układzie moczowym – kamienie trudniej się formują, a mniejsze kryształki łatwiej ulegają wypłukaniu.

W przypadku kamicy wapniowo-szczawianowej należy unikać takich produktów jak: szpinak, szczaw, rabarbar, botwina, figi suszone, czekolada, kakao, mocna herbata i kawa naturalna, konserwy mięsne i rybne, kiszonki, zupy w proszku, a także ostre przyprawy i wszystkie produkty zawierające w swoim składzie glutaminian sodu.

Należy również ograniczyć: mleko i przetwory mleczne, ziemniaki, marchew, buraki, pomidory, nasiona roślin strączkowych (na przykład: fasolę, fasolkę szparagową, groch, groszek zielony), cukier, śliwki, agrest, mięso, przetwory mięsne, ryby, jaja, warzywa liściaste i orzechy. Produkty, które będą z kolei korzystnie wpływały na organizm to: woda, soki owocowe, produkty zbożowe z pełnego ziarna, warzywa, ogórki, cebula, kukurydza i masło.

Profilaktycznie można skorzystać z dobroczynnych właściwości ziół, takich jak: liść brzozy, nasiona kozieradki, korzeń lubczyku, kłącze perzu, korzeń pietruszki czy ziele skrzypu.

Najlepiej, jeśli twoje pytania czy ewentualne wątpliwości rozwieje lekarz. Tylko regularne wizyty u odpowiedniego specjalisty oraz systematyczne wykonywanie badań kontrolnych mogą przyczynić się do szybszego wyleczenia kamicy lub uchronienia cię przed jej rozwojem. Profilaktyka, a nie leczenie, powinna być twoim priorytetem – we wszystkich aspektach zdrowia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze