Trwa ładowanie...

Naukowcy opracowali "alkomat" sprawdzający, czy ktoś palił marihuanę

Wygląda jak małe pudełeczko i można go użyć w każdej sytuacji. Zasady działania przypominają tradycyjny alkomat, tyle że w tym przypadku urządzenie sprawdza, czy badany palił wcześniej marihuanę. "Konopiomat" wykrywa w oddechu badanej osoby obecność THC, czyli głównego psychoaktywnego związku obecnego w konopiach indyjskich.

Zobacz film: "Wpływ marihuany na młodych"

1. Jak sprawdzić czy dziecko paliło marihuanę?

Przekrwione białka oczu, nadmierna euforia, ospałość lub nadpobudliwość, niepohamowany apetyt – to typowe fizyczne objawy, które można zaobserwować u większości osób palących marihuanę. To tylko subtelne obserwacje, które mogą być sygnałem do dalszej analizy zachowania dziecka. Z pomocą przyszli amerykańscy inżynierowie. Stworzyli oni urządzenie analogiczne do alkomatu, ale mierzące zawartość w oddechu innych środków odurzających, takich jak THC.

2. Inżynierowie z Pittsburskiego Uniwersytetu opracowali urządzenie wykrywające THC w oddechu.

Prace nad urządzeniem wykrywającym użycie marihuany były prowadzone w Stanach od 2016 r. W związku z legalizacją dostępu do marihuany w kolejnych krajach zespół naukowców z Pittsburgha postanowił opracować urządzenie, z którego będą mogły korzystać organy ścigania, by kontrolować bezpieczne i umiarkowane spożycie tej substancji.

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej
Prawdziwe oblicze marihuany medycznej [6 zdjęć]

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał...

zobacz galerię

Interdyscyplinarny zespół ze Swanson School of Engineering opracował urządzenie alkomatowe, które może mierzyć ilość tetrahydrokannabinol (THC), czyli związku psychoaktywnego zawartego w marihuanie, w oddechu badanego. Obecnie stosowane metody wykrywania narkotyków opierają się głównie na próbkach krwi, moczu lub włosów, a w związku z tym uniemożliwiają wykonanie badań "w terenie".

3. Amerykański "konopiomat" jest skonstruowany w oparciu o nanotechnologie

Opracowane przez nich urządzenie składa się nanorurek węglowych, 100 tysięcy razy mniejszych niż ludzkie włosy. "Czujniki nanotechnologiczne mogą wykrywać THC na poziomach porównywalnych lub lepszych niż spektrometria masowa, która jest uważana za złoty standard wykrywania THC" – napisali pomysłodawcy projektu na stronie Uniwersytetu w Pittsburghu.

- Stworzenie prototypu, który działałby "w terenie", było kluczowym krokiem w zastosowaniu tej technologii - wyjaśnia dr Ervin Sejdic, ze Swanson School of Engineering.

Prototyp wygląda podobnie do alkomatu na alkohol. Ma plastikową obudowę, wystający ustnik i cyfrowy wyświetlacz. Został przetestowany w laboratorium i wykazano, że jest w stanie wykryć THC w próbce oddechu, która zawierała również składniki, takie jak dwutlenek węgla, woda, etanol, metanol i aceton.

Jego pomysłodawcy będą nadal testować prototyp, ale mają nadzieję, że wkrótce wejdzie do produkcji i będzie powszechnie dostępny.

Nie brakuje również głosów krytycznych. Inni naukowcy podchodzą do wynalazku sceptycznie, ich zdaniem dokładność takiego urządzenia pozostaje niesprawdzona. Konieczne będą bardziej szczegółowe testy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.