Nie bój się wiedzieć. Autobadanie piersi ratuje życie
15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. To dobra okazja, by pomyśleć o profilaktyce raka piersi i rozpocząć regularne samobadanie piersi. Jest to prosta i bardzo skuteczna metoda diagnostyczna, jednak wiele kobiet ją ignoruje. Dlaczego boimy się samodzielnie badać swoje piersi?
W Polsce rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. Co roku choruje aż 12 tysięcy Polek. Według informacji serwisu rakpiersi.pl 90 % nowotworów piersi wykrywamy same poprzez autobadanie. Niestety, wciąż wiele kobiet nie bada się samodzielnie. Mamy coraz większą świadomość na temat znaczenia wczesnej profilaktyki, jednak boimy się badać. Strach przed znalezieniem zmian na piersiach jest tak duży, że wolimy nie wiedzieć i rezygnujemy z kontroli.
1. Istota profilaktyki
Lęk przed badaniem wynika często z przekonania, że nie mamy wpływu na swoje zdrowie i niewiele możemy zrobić, aby uchronić się przed chorobą. Jesteśmy jednak w błędzie. Z informacji podanych przez Światową Organizację Zdrowia jasno wynika, że około 30 % zgonów z powodu raka jest wywołanych przez nieodpowiednią dietę i niezdrowy styl życia. Zachorowalność na raka piersi jest ściśle związana ze spożywaniem dużej ilości tłuszczów zwierzęcych. Ryzyko choroby zwiększa również otyłość, zwłaszcza jeśli tkanka tłuszczowa zlokalizowana jest wokół talii i na biodrach. Kobiety otyłe muszą pamiętać także o tym, że w ich przypadku trudniej wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Ryzyko zachorowania na raka piersi rośnie, jeśli nadużywamy alkoholu (spożywamy więcej niż 40 g czystego alkoholu dziennie) i palimy papierosy. Czynnikiem ryzyka jest też przewlekły stres, który osłabia nasz układ odpornościowy. Co możemy zrobić, aby zmniejszyć zagrożenie zachorowania? Przede wszystkim zadbajmy o dietę. W codziennym menu nie może brakować warzyw i owoców. Lekarze podkreślają również znaczenie aktywności fizycznej w zapobieganiu nowotworom. Codzienna porcja ruchu jest kluczowa dla zdrowia. Eliminacja czynników ryzyka z naszego życia nie daje jednak gwarancji, że nie zachorujemy na raka piersi. Jeśli jesteśmy obciążone genetycznie, powinnyśmy szczególnie zwrócić uwagę na badania profilaktyczne. Zacznijmy od samobadania piersi, które znacząco zwiększa nasze szanse. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym stadium, a dzięki temu całkowicie zwalczyć chorobę. Rak piersi zdiagnozowany na późniejszym etapie rozwoju wiąże się z trudniejszym i dłuższym leczeniem, a często niezbędna jest mastektomia, czyli usunięcie piersi.
2. Rak a nastawienie psychiczne
Cechy osobowościowe, nastawienie do siebie i świata również mają znaczenie w profilaktyce raka piersi. Są wśród nas osoby przekonane o stałości własnych cech i braku możliwości wpływu na świat. Nie badają się, ponieważ wykrycie zmian nowotworowych oznaczałoby dla nich sytuację bez wyjścia. Inaczej zachowują się osoby nastawione na zmiany, dla których życie to droga do samodoskonalenia się. Dla nich sukcesy i porażki są naturalne i wciąż podejmują walkę o lepsze jutro. Osoby te badają się, aby móc wykryć chorobę wcześniej i mieć większą szansę na wyleczenie. Nasze nastawienie zależy wyłącznie od nas, możemy je zmienić, dlatego dla profilaktyki raka piersi lepsza jest druga postawa.
Strach przed wykryciem u siebie choroby nie może nas paraliżować. Samobadanie piersi zajmie kilka minut, a zagwarantuje nam spokój psychiczny. Przejęcie kontroli nad własnym życiem i wzięcie odpowiedzialności za swoje zdrowie zwiększa nasze szanse na uniknięcie choroby.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.