Trwa ładowanie...

Nie pozwala zasnąć, wybudza nocą. Ten ból ostrzega o raku

 Karolina Rozmus
24.10.2024 17:07
Kiedy ból gardła może wskazywać na chorobę nowotworową?
Kiedy ból gardła może wskazywać na chorobę nowotworową? (Getty Images)

W sezonie infekcyjnym ból gardła nie jest niczym zaskakującym. Odpowiadają za niego powszechne wirusy, w tym wywołujące przeziębienie, grypę czy COVID-19. Jeśli jednak ból wybudza nocą, nie pozwala zasnąć i trwa zbyt długo, może to być znak ostrzegawczy, że w organizmie rozwija się złośliwy nowotwór.

spis treści

1. Powszechna przypadłość w sezonie infekcyjnym

Ból, uczucie drapania, pieczenie nasilające się podczas przełykania. W sezonie grzewczym za te dolegliwości odpowiada często suche powietrze. W takim wypadku wystarczy nawilżacz, częstsze wietrzenie pomieszczeń oraz odpowiednie nawodnienia organizmu. Ból gardła mogą też wywoływać rhinowirusy, adenowirusy, wirusy grypy i paragrypy czy wirus SARS-CoV-2. Rzadziej za uciążliwą przypadłością stoi mononukleoza wskutek zakażenia wirusem Epstein-Barr czy wirus Coxsackie bądź opryszczki.

Onkolog ucina spekulacje. Skomentował stan zdrowia Ziobry
Onkolog ucina spekulacje. Skomentował stan zdrowia Ziobry

Postać Zbigniewa Ziobry od miesięcy budzi ogromne zainteresowanie w związku ze śledztwem dotyczącym

przeczytaj artykuł
Zobacz film: "Ból gardła"

Z kolei ból gardła z towarzyszącą mu gorączką mogą wskazywać na infekcje bakteryjne - zwłaszcza na anginę wywołaną przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A. W takim wypadku charakterystycznym objawem jest obrzęk migdałków podniebiennych, silne zaczerwienienie błony śluzowej gardła oraz obecność nalotu ropnego bądź śluzowego.

2. Nie mija? Takiego bólu gardła nie ignoruj

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ból gardła może pojawiać się w przebiegu schorzeń przewlekłych. Bywa jednym z objawów cukrzycy typu 2. Towarzyszące chorym przesuszenie skóry, ale też śluzówek może powodować podrażnienie, uczucie suchości w jamie ustnej, a nawet chrypkę. Za suchość błon śluzowych może odpowiadać też niedobór witaminy A, z kolei choroba refluksowa i podrażnienie ściany gardła przez soki żołądkowe mogą być kolejnymi przyczynami utrzymującego się bólu.

Powszechna przypadłość w sezonie infekcyjnym może niekiedy wskazywać na groźne schorzenie
Powszechna przypadłość w sezonie infekcyjnym może niekiedy wskazywać na groźne schorzenie (Getty Images)

Niekiedy jednak problem jest znacznie poważniejszy - może ostrzegać o raku gardła, głowy, szyi. Potwierdza to przykład Zbigniewa Ziobry, który walczy z rakiem przełyku. W jednym z wywiadu wspominał, że przewlekła chrypka i ból gardła były pierwszymi objawami choroby.

Według Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii-Chirurgii Głowy i Szyi niezwłocznej wizyty u lekarza wymaga trwający dłużej niż tydzień ból gardła, któremu towarzyszą:

  • trudności z połykaniem, oddychaniem czy z otwieraniem ust,

  • ból stawów,

  • ból ucha,

  • wysypka,

  • gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza,

  • krew w ślinie lub flegmie,

  • obecność guzka na szyi,

  • chrypka trwająca dłużej niż dwa tygodnie,

  • obrzęk szyi lub twarzy.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze