Przejdź na WP

Nie wystarczy udawać silnego, aby zostać przywódcą grupy

Idea władzy mówi, że jeśli przybierasz pozę silnego (szeroka postawa, ręce na biodrach, ramiona wyprostowane i ściągnięte do tyłu), nagle będziesz się wydawał psychicznie i fizycznie silniejszy. Mówi się, że to jest intuicyjnie atrakcyjne.

Problem polega na tym, że to po prostu nie jest prawda. Badania przeprowadzili Coren Apicella, adiunkt na wydziale psychologii i Kristopher Smith, student IV roku psychologii na Pensylwańskim Uniwersytecie.

1. Testosteron nie da się oszukać

"Okazało się, że jeśli nie jesteś przywódcą, a przybierasz pozę silnego, to poziom testosteronu spada" - mówi Apicella.

Innymi słowy, Smith powiedział: "ludzie mogą nie być w stanie udawać, aż sprawiają, że udawanie stanie się rzeczywistością i tak naprawdę może to być szkodliwe".

Prawdziwego przywódce można poznać po tym, jak działa na ludzi oraz po poziomie testosteronu we krwi
Prawdziwego przywódce można poznać po tym, jak działa na ludzi oraz po poziomie testosteronu we krwi (Shtterstock)

Naukowcy zdecydowali się wykorzystać jako punkt wyjścia zachowanie zwierząt - zwycięzców i przegranych. Przed zawodami starają się, aby ich ciała wyglądały na tak wielkie, jak to tylko możliwe, zaciskają zęby, dzięki czemu włosy stoją dęba. W niektórych sytuacjach ludzie mogą w podobny sposób próbować podświadomie zastraszyć przeciwnika.

"Wiemy, że hormony zmieniają się w kontekście konkurencji, zwłaszcza testosteron" – mówi Apicella, nawiązując do znanego stwierdzenia zwanego efekt zwycięzca-przegrany.

"Zwycięzcy doświadczają względnego wzrostu testosteronu w stosunku do przegranych. Teoria ewolucji mówi, że ​​testosteron może motywować do podjęcia kolejnej rywalizacji. Ten efekt mówi, że jeżeli nie udało ci się wygrać, to wycofaj się, bo nie chcesz, żeby ktoś kopnął cię w tyłek jeszcze raz" – dodaje Apicella

Jak naturalnie podnieść poziom testosteronu?
Jak naturalnie podnieść poziom testosteronu? [5 zdjęć]

Mężczyźni z niskim poziomem testosteronu często narzekają na zmęczenie i zaniżone libido. Może też dojść...

zobacz galerię

Mając to tło, naukowcy z Pensylwanii przekonali prawie 250 mężczyzn w wieku studenckim, aby wzięli udział w ich badaniach. Uczestnicy dostarczyli próbkę śliny jako środek bazowy do badania poziomu testosteronu i kortyzolu, a następnie wzięli udział w pewnej konkurencji. Jedna osoba została uznana za silnego mężczyznę, druga zaś - za słabego.

"Przybierali oni różne pozy – zwycięzcy, neutralnego lub przegranego, na podstawie losowego przydzielenia do jednej z trzech grup " - wyjaśnia Smith.

2. Zwycięzca jest większy a przegrany - mniejszy

Zobacz także

Duża pewność siebie sprawia, że osobnik zajmuje dużo miejsca, zaś niska powoduje, że organizm stara się „skurczyć” (np. garbi się). Podczas eksperymentu, naukowcy oglądali dwie wersja fotografii twarzy badnych na ekranie komputera: te zrobione na początku gry, a następnie 15 minut później. Naukowcy wzięli też drugą próbkę śliny, aby zmierzyć te same hormony w czasie startu rywalizacji.

"My nie znaleźliśmy żadnego wsparcia dla idei, że przywódcę można udawać" - mowi Apicella.

Co do potencjalnych wyników wykazujących czy udawanie przywódcy może faktycznie zaszkodzić, naukowcy opisują w artykule serię eksperymentów z 1970 roku, w czasie którego badano, dlaczego niski rangą wróbel nie może po prostu przeskoczyć wyżej w hierarchii. "Słuszne ptaki wyższe rangą prześladowały oszusta" – pisali naukowcy z Penn.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy