Wymarzony urlop niekiedy kończy się w szpitalu. "Możemy zgłosić się do lekarza z przeziębieniem, a wrócić z poważną chorobą zakaźną"
Wymarzony urlop w tropikach może skończyć się poważną chorobą. Profilaktyka, o którą warto zadbać przed podróżą, powinna iść w parze ze szczególną ostrożnością podczas pobytu w egzotycznym kraju. Ze względu na kiepskie warunki sanitarne, możemy zarazić się nawet w lokalnych placówkach medycznych. - Paradoksalnie możemy się więc zgłosić do lekarza z przeziębieniem, a wrócić z poważną chorobą zakaźną - ostrzega prof. Joanna Zajkowska, podlaski wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii.
1. Malaria i dur brzuszny są śmiertelnie niebezpieczne
- Jedną z chorób najczęściej przywożonych z wakacyjnych wyjazdów do krajów tropikalnych jest malaria. Nie ma na nią szczepionki, więc jeszcze przed wyjazdem trzeba zacząć stosować profilaktykę w postaci tabletek. Są one dostosowane do typu zarodźców malarii, które występują w danym kraju czy regionie. Wiele osób jednak z tego rezygnuje, licząc, że może nie zachorują. To bardzo ryzykowne - ostrzega prof. Joanna Zajkowska z kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz podlaski wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii.
- Malaria może przebiegać w bardzo różny sposób, od gorączki i problemów żołądkowych po nawet malarię mózgową, która może skończyć się śmiercią. Słynny był przypadek polskiej podróżniczki, która zmarła w Afryce właśnie na malarię mózgową - zaznacza lekarka.
W krajach azjatyckich bardzo łatwo można się też zarazić durem brzusznym.
- W tym przypadku mamy możliwość zaszczepienia się lub przyjęcia dawki przypominającej, jeśli od szczepienia minęło 10 lat. Dur brzuszny może być również niebezpieczny jak malaria. Niektórzy przejdą go łagodnie, a dla innych może być bardzo ciężki w przebiegu - podkreśla prof. Zajkowska.
Szykujesz się do egzotycznego wyjazdu?🚙🗺Baw się dobrze!🌴☀️Aby pobyt był udany, pamiętaj o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa.
— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) July 4, 2022
Sprawdź też serwisy Ministerstwa Spraw Zagranicznych @PolakZaGranica i Odyseusz: https://t.co/7dkmpZKtil#wakacjezGIS pic.twitter.com/Avlxgwvr6E
Na dur brzuszny można zachorować m.in. spożywając zanieczyszczoną wodę i żywność. Z kolei do zakażenia malarią dochodzi przy ukąszeniu przez komara widliszka (wraz ze śliną owada do organizmu dostają się zarodźce malarii).
2. Lokalna pomoc medyczna może być ryzykowna
Bardzo ryzykowne mogą być także popularne wakacyjne tatuaże wykonywane w przypadkowych i niesprawdzonych miejscach.
- Decydując się jednak na taką pamiątkę z wakacji, możemy bardzo łatwo zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby typu C - przestrzega prof. Zajkowska.
Lekarka dodaje, że to niejedyne miejsca, w których możemy się zarazić.
- Jesteśmy na to również narażeni, korzystając z lokalnej pomocy medycznej, w miejscach, gdzie panują złe warunki sanitarne. Paradoksalnie możemy się więc zgłosić do lekarza z przeziębieniem, a wrócić z poważną chorobą zakaźną. Lepiej więc unikać nawet drobnych infekcji - zwraca uwagę prof. Zajkowska.
3. Uważaj na owady i zwierzęta
W krajach tropikalnych należy unikać także kontaktu z owadami i zwierzętami.
Wiele chorób tropikalnych jest przenoszonych przez komary. 🦟 Unikaj przebywania na zewnątrz w porach ich aktywności, osłaniaj ciało👖🥼i stosuj moskitiery i preparaty odstraszające. Zapytaj też lekarza o szczepienia.
— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) July 6, 2022
Więcej https://t.co/IqpCK9ytbm#wakacjezGIS pic.twitter.com/FmPG8CA76U
- Niebezpieczne mogą być ukąszenia komarów, które mogą przenosić między innymi malarią oraz dengę, na które nie ma szczepionki. Dlatego warto mieć ze sobą skuteczne repelenty - zaznacza prof. Zajkowska.
Z kolei podrapanie czy ugryzienie przez małpę, psa czy kota może skutkować wścieklizną.
- Powinniśmy unikać też chodzenia po plaży bosymi stopami, jeśli chodzą tam bezpańskie zwierzęta. Mogą tam być lokalne pasożyty, które mogą spowodować trudno gojące się owrzodzenia - zaznacza prof. Zajkowska.
4. Higiena przede wszystkim
Aby uniknąć poważnych chorób, podczas wyjazdu do tropikalnego kraju powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Kluczowa jest higiena.
- Pamiętajmy o częstym myciu i dezynfekcji rąk oraz piciu wody tylko butelkowanej. Lepiej zrezygnować też z surowego jedzenia, a wybierać potrawy, które były poddane obróbce, np. gotowaniu - wyjaśnia prof. Zajkowska.
Zrezygnujmy też z soków czy napojów, do których może być dodany lód zrobiony z zanieczyszczonej wody.
Przed wyjazdem należy też koniecznie sprawdzić, jakie szczepienia i leki są zalecane w konkretnym kraju i jak przygotować się do takiej podróży. Takie informacje można m.in. znaleźć na rządowej stronie gov.pl.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.