Niebezpieczny trend z TikToka. W ten sposób nigdy nie używaj miodu
Miód pomaga na problemy z oczami? Niebezpieczny trend, który promuje takie "leczenie" podbija TikToka, a eksperci ostrzegają. Stosując miodowe krople do oczu, można wywołać dotkliwe reakcje.
1. Miód na oczy?
Zwolennicy kontrowersyjnej i niebezpiecznej metody leczenia problemów ze wzrokiem przekonują, że miód może pomóc pozbyć się mętów z oka, a nawet leczyć zaćmę i jaskrę.
Twierdzą, że cząsteczka glukozy zawarta w miodowych kroplach do oczu pomaga m.in. łagodzić objawy zespołu suchego oka związany z upośledzeniem wydzielania łez, które powoduje wysychanie spojówek oraz rogówki). Brak tej naturalnej ochrony oka sprzyja infekcjom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym.
Zwolennicy "leczenia" miodem podkreślają, że flawonoidy zawarte w kroplach chronią oczy przed stresem oksydacyjnym, a z kolei aminokwasy pomagają odbudować uszkodzoną tkankę.
Przekonują, że już po jednym użyciu kropli można się pozbyć mętów z oka.
Może się to wydawać łatwe i przyjemne, ale jak pokazują filmiki publikowane na TikToku to raczej bolesna metoda. Mimo to jej zwolennicy twierdzą, że warto się przemęczyć, bo to świetnie oczyszcza oczy.
@dtalkaline Replying to @Texas Runner it stings a bit, but the results are worth it! Jimerito honey treats cataracts, blindness, and other eye problems #cataract #blindness #eyes #eyeproblems #myopia #nearsighted #doctortruth ♬ stellar (Slowed + Reverb) - .diedlonely & énouement
2. Eksperci ostrzegają przed "leczeniem" miodem
Eksperci ostrzegają, że kontrowersyjna metoda może wywołać poważne skutki uboczne. Optometrysta Bryony Allen podkreśla, że chociaż niektóre badania sugerują, że przeciwzapalne właściwości miodu można stosować w leczeniu zapalenia spojówek lub suchości oczu, skutki uboczne przewyższają korzyści.
- Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że jest to skuteczne, a po zastosowaniu miodu mogą wystąpić szkodliwe skutki uboczne, w tym pieczenie i zaczerwienienie – wskazała ekspertka w rozmowie z "Daily Mail".
Skutki mogą być jeszcze bardziej dotkliwe, dlatego bezwzględnie odradza stosowanie miodowych kropli na własną rękę, które nie zastąpią konsultacji z lekarzem.
- Męty, zaćma i jaskra to schorzenia związane z wnętrzem oka i choć istnieją krople do oczu na jaskrę, które zmniejszają ciśnienie w oku, to inne krople nie dostają się do oka przez rogówkę lub spojówkę - zaznaczyła optometrystka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.