Trwa ładowanie...

Niebieskie M&M'sy na urazy kręgosłupa?

Niebieski barwnik znajdujący się w popularnych cukierkach może być stosowany w leczeniu urazów kręgosłupa – tak wynika z najnowszych badań ekspertów z Centrum Medycznego Uniwersytetu Rochester.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

1. Poprawa funkcjonowania rdzenia kręgosłupa

Badania opublikowano w tygodniku „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Chodzi o składnik Brilliant Blue G (BBG). Testy przeprowadzone na szczurach udowodniły, że wstrzyknięcie barwnika wpływa na poprawę funkcjonowania rdzenia kręgosłupa.

Istnieje jednak jeden skutek uboczny – zwierzęta przyjmujące ten składnik chwilowo zabarwiały się na niebiesko.

Badania z sierpnia 2004 roku wykazały, że ATP (trifosforan adenozyny), czyli związek dodający energii, wydziela się w rdzeniu kręgowym zaraz po urazie. W efekcie wyniszcza on zdrowe komórki, przez co uraz staje się jeszcze bardziej poważny.

Sytuacja zmienia się po wstrzyknięciu w miejsce urazu utlenionego ATP. Dochodzi wtedy do blokady wyniszczania zdrowych komórek. Testowane zwierzęta po zastrzyku szybko dochodziły do poprzedniej formy.

Naukowcy bali się jednak w podobny sposób postępować z ludźmi. Nie chcieli wbijać igły we wcześniej uszkodzony rdzeń kręgowy. Byłoby to zbyt niebezpieczne.

2. Testy na gryzoniach

Eksperci odkryli również, że w rdzeniu kręgowym znajduje się molekuła P2X7 – nazywana często „receptorem śmierci”. Zezwala ona na atak ATP na neurony, a wysyłane przez ten związek sygnały doprowadzają do ich wyniszczania.

Badacze wykryli, że pracę P2X7 może zahamować BBG, czyli niebieski barwnik stosowany w kolorowych cukierkach. Zespół doprowadził do testów dożylnych. BBG podany szczurom sprawił, że zwierzęta po urazie od razu mogły chodzić. Grupa gryzoni, która nie otrzymała niebieskiego barwnika, już nigdy nie powróciła do pierwotnej sprawności.

Substancją zainteresowali się również inni naukowcy. Z badań przeprowadzonych w 2009 roku wynika, że BBG – mieszając się z płynem mózgowo-rdzeniowym – zabezpiecza przed zakażeniem.

Według naukowców składnik M&M'sów może pomóc w leczeniu urazów kręgosłupa. Niewiadomo jednak, kiedy leczenie barwnikiem będzie możliwe.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.