Trwa ładowanie...

Niedobór selenu zwiększa ryzyko raka wątroby

Ryzyko zachorowania na raka wątroby jest znacznie wyższe u osób z niedoborem selenu w organizmie – tak wynika z najnowszych badań opublikowanych w "American Journal of Clinical Nutrition".

1. Selen – ważny pierwiastek mineralny

Selen jest pierwiastkiem mineralnym występującym w glebie, produktach zwierzęcych i roślinnych. Znajdziemy go również w owocach morza, orzechach brazylijskich, podrobach, mleku i jajkach.

Zawartość selenu w tych produktach nie jest stała. Zależy od ilości roślin spożywanych przez zwierzęta oraz od tego, w jakiej ziemi te rośliny rosną.

Zobacz film: "Czy rak boi się noża?"

Selen, według National Institutes of Health, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wzmacnia układ immunologiczny oraz bierze udział w procesie syntezy DNA. Ma także właściwości przeciwutleniające.

Chroni organizm przed stresem oksydacyjnym – procesem, w którym dochodzi do zaburzeń pomiędzy ilością przeciwutleniaczy a wolnymi rodnikami. Ten niebezpieczny stan może doprowadzić do różnego rodzaju chorób układu krążenia, a także do nowotworów.

Selen to ważny składnik, który zapobiega nowotworom wątroby
Selen to ważny składnik, który zapobiega nowotworom wątroby (123rf)

2. Selen a nowotwory

Najnowsze badania wskazują związek pomiędzy niedoborem tego pierwiastka a rozwijaniem się raka w organizmie. Brak selenu powoduje bowiem zmniejszenie ochrony przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. W efekcie dochodzi do namnażania się komórek rakowych.

Potwierdza to prof. Lutz Schomburg z Instytutu Endokrynologii Doświadczalnej w Berlinie. Wraz z grupą badaczy zajął się on zależnością pomiędzy selenem a ryzykiem zachorowalności na raka wątroby.

3. Rak wątroby

Zespół prof. Schomburga przeanalizował dane ok. 477 tys. dorosłych. Wśród nich znalazło się 121 pacjentów z rakiem wątroby, 100 z rakiem pęcherzyka żółciowego i zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych oraz 40 pacjentów z rakiem wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych. Wszyscy pacjenci zachorowali w ciągu ostatnich 10 lat.

Próbki krwi chorych na raka zbadano pod względem poziomu selenu. Następnie porównano je z krwią osób zdrowych.

Wyniki były jednoznaczne. Wszyscy pacjenci zmagający się z nowotworem mieli zaniżony poziom tego pierwiastka we krwi. Osoby z wysokim stężeniem selenu zdecydowanie rzadziej zapadały na tego rodzaju choroby.

Naukowcy doszli do wniosku, że deficyt tego pierwiastka zwiększa ryzyko raka wątroby nawet dziesięciokrotnie. Poziom selenu nie jest jednak w żadnym stopniu związany z podwyższonym ryzykiem występowania raka pęcherzyka żółciowego oraz zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych.

Badacze podkreślają, że nie chodzi tutaj o bezpośrednią suplementację tego pierwiastka. Liczy się zdrowa dieta wzbogacona o naturalne produkty zawierające selen.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza