Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Niedożywienie u pacjentów onkologicznych

Avatar placeholder
Iwona Szadkowska 23.07.2017 22:06
Niedożywienie u pacjentów onkologicznych
Niedożywienie u pacjentów onkologicznych

Artykuł sponsorowany

Niedożywienie u pacjentów onkologicznych może wpływać na proces terapii oraz na niektóre aspekty jakości życia. Mitem jest, że osoba w trakcie leczenia onkologicznego musi drastycznie chudnąć. Czasem tak się zdarza, lecz należy dążyć do możliwości utrzymania swojej należnej masy ciała. Wsparcie żywieniowe w postaci żywienia medycznego jest tu bardzo pomocne. Jakie są skutki niedożywienia u pacjentów onkologicznych? Jakie mogą wystąpić powikłania przy niewłaściwym odżywianiu? Jak dieta wpływa na chorych na nowotwory?

spis treści

1. Skutki niedożywienia u pacjentów onkologicznych

Zobacz film: "Walka z łuszczycą pospolitą"

Zadaniem przewodu pokarmowego jest przyswajanie i przetwarzanie niezbędnych składników odżywczych, które dostarczamy wraz z codzienną dietą. Zmniejszenie ich ilości lub brak dostarczania skutkuje powstawaniem niedoborów pokarmowych, a także sprzyja niezamierzonej utracie masy ciała.

W codziennej diecie osoby chorej na nowotwór należy szczególnie zwrócić uwagę na podaż białka, która w wielu przypadkach podczas leczenia powinna zostać zwiększona. Pacjent onkologiczny potrzebuje bowiem około dwa razy tyle białka co osoba zdrowa. Niedożywienie zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, oddechowego, nerwowego, a także odpornościowego.

Skutkuje to stopniowym zmniejszaniem się tkanki mięśniowej, utratą masy ciała, zaburzeniami trawienia i wchłaniania, a także pogarszaniem sprawności psychoruchowej. Należy również wziąć pod uwagę, że u niektórych chorych cierpiących na nowotwór obecność niedożywienia może się wiązać z opóźnieniami w procesie rozpoczęcia leczenia lub wydłużeniem przerw w ustalonym schemacie przeciwnowotworowej terapii.

2. Skutki uboczne przy leczeniu onkologicznym

Tolerancja terapii onkologicznej może być różna i u chorych występują czasami działania niepożądane. U znacznej części pacjentów mogą pojawiać się problemy z odżywianiem. Chemioterapia czy też radioterapia często wiążą się bowiem z występowaniem takich skutków ubocznych jak: biegunki, nudności, wymioty, brak apetytu lub metaliczny posmak w ustach. U niektórych pacjentów może pojawić się wręcz jadłowstręt.

Niekiedy zaburzenia odżywiania wiążą się z również z podrażnieniem błony śluzowej przewodu pokarmowego, a także problemami z połykaniem. Trudno wówczas zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę składników odżywczych. Osoby leczone onkologicznie mogą mieć dodatkowo przyspieszone tempo przemiany materii, i te wszystkie okoliczności skutkować mogą szybszą utratą masy ciała. Szybkie niezamierzone gubienie masy ciała może być także pierwszym objawem choroby. Nie należy więc tego lekceważyć.

Sposób odżywiania i dostarczenie organizmowi w chorobie nowotworowej niezbędnych składników jest bardzo ważne dla jakości życia pacjenta i może mieć wpływ na przebieg terapii.

3. Wpływ odżywiania na stan zdrowia pacjentów leczonych onkologicznie

Jeżeli spożywanie tradycyjnych posiłków jest niewystarczające, chory nie ma apetytu, nie zjada znacznej części posiłków oraz traci na wadze, można skorzystać z żywienia medycznego. Pozwala ono na uzupełnienie codziennej diety i jest dla organizmu dodatkowym i często niezbędnym źródłem energii, a także wielu składników odżywczych. Jedną z propozycji są preparaty specjalnego przeznaczenia medycznego w postaci doustnych, płynnych diet, które można nabyć bez recepty w aptece.

Preparaty żywieniowe tego typu posiadają skoncentrowane składniki odżywcze, które dostarczają dodatkową ilość energii i białka w małej objętości (nawet w 125 ml!). W fazie, gdy pacjent może przyjmować normalne posiłki, preparaty typu Nutridrink Protein mogą być jedynie uzupełnieniem codziennej diety. Warto tu podkreślić, że należy je przyjmować małymi porcjami między posiłkami. Dla chorych, u których wypicie preparatu jest problematyczne, a spożywają tradycyjne posiłki, rozwiązaniem może być dodanie Nutridrinka Protein do potrawy (np. jaglanki, serka).

Preparaty odżywcze mają za zadanie dostarczyć organizmowi energii, białka i innych składników odżywczych niezbędnych do optymalnego funkcjonowania i zmagań z chorobą. Preparaty te mogą być również bardzo pomocne w przypadku osób, które nie są już w stanie spożywać tradycyjnych posiłków, np. po rekonstrukcji szczęki, naświetlaniach górnego odcinka przewodu pokarmowego. Odpowiednie żywienie może wpływać na tolerancję i efektywność leczenia onkologicznego a także wiązać się z poprawą jakości życia pacjentów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze